Express-Miejski.pl

Honorowa Obywatelka Miasta i Gminy Bardo z literacką nagrodą Nobla

Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla fot.: DR

Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla. W tym roku po raz pierwszy Akademia Szwedzka przyznała dwie nagrody. Drugą otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Polska pisarka oficjalnie została nagrodzona Noblem za 2018 rok. W ubiegłym roku pogrążona w kryzysie Akademia nie wskazała laureata, argumentując to potrzebą odbudowania publicznego zaufania. Swoją nagrodę, nazywaną alternatywnym Noblem, przyznała za to Nowa Akademia powołana przez szwedzkich ludzi kultury, naukowców i artystów. Jej laureatką została gwatemalska pisarka Maryse Condé.

Olga Tokaczuk od blisko 14 lat jest Honorową Obywatelką Miasta i Gminy Bardo. W 2016 roku senator Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Bonkowski wnioskował do Rady Miejskiej w Bardzie, aby pozbawili jej godności Honorowej Obywatelki Miasta i Gminy Bardo. Chodziło o wypowiedź Tokarczuk dla TVP Info, gdy opowiadając o swojej książce Księgi Jakubowe, pisarka stwierdziła, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów.

Bardzcy radni odrzucili apel Bonkowskiego, uzasadniając to niezwykłym wkładem Olgi Tokarczuk w promocję gminy Bardo oraz twórczego aktywizowania jej mieszkańców. Tokarczuk honorowym patronatem obejmowała imprezę pn. Bardo Szopka, wyrażała też zgodę na wykorzystanie tytułu swojego opowiadania Bardo Szopka w nazwie imprezy. W ocenie radnych Olga Tokarczuk otrzymała tytuł honorowej obywatelki za zasługi dla gminy Bardo wniesione kilkanaście lat temu, których pozytywne skutki widoczne są do chwili obecnej. Zdaniem radnych, oceny całokształtu działalności Tokarczuk na rzecz miasta i gminy Bardo nie może przekreślić cytowana w apelu wypowiedź, tym bardziej, że prezentowana przez Bonkowskiego ocena jest subiektywną, nie popartą obiektywnymi względami.

ms. / em24.pl

12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA