Express-Miejski.pl

W Kamieńcu Ząbkowickim otwarto Muzeum Cystersów, a w fermie Starczów nowoczesny jałownik [foto]

W Kamieńcu Ząbkowickim otwarto Muzeum Cystersów, a w fermie Starczów nowoczesny jałownik fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Najpierw spojrzenie w przeszłość i otwarcie Muzeum Cystersów w kościele, a  później spojrzenie w przyszłość dzięki otwarciu nowoczesnego jałownika w fermie Starczów.

Oba wydarzenia w gminie Kamieniec Ząbkowicki miały miejsce 2 października i jak zauważa wójt Marcin Czerniec, są kolejnym sygnałem, że w gminie dzieje się wiele dobrego, a to wszystko dzięki determinacji i przedsiębiorczości ludzi tworzącej lokalną społeczność.

Z inicjatywy ks. dziekana Wojciecha Jarosława Dąbrowskiego otwarte zostało Muzeum Cystersów. We wnętrzu kamienieckiego kościoła parafialnego utworzona została imponująca ekspozycja, w której można zobaczyć stroje, paramenty i księgi liturgiczne oraz inne artefakty przypominające o niezwykłej roli zakonu cystersów w rozwoju duchowym i materialnym Kamieńca Ząbkowickiego i okolicznych miejscowości.

- Cystersi przez ponad sześć wieków mięli swoje opactwo w Kamieńcu Ząbkowickim i pozostawili godne uwagi piętno na tych ziemiach. Dominującym obiektem jest kościół pocysterski, a także cały szereg mniejszych eksponatów, które warto byłoby pokazać szerszemu gronu - mówił dwa lata temu ks. Wojciech Jarosław Dąbrowski, proboszcz parafii w Kamieńcu Ząbkowickim, kiedy rozpoczynano prace nad realizacją projektu. Wraz z początkiem października muzeum zostało oficjalnie otwarte.

2 października prezes Ośrodka Hodowli Zarodowej Wiktor Karol dokonał także otwarcia nowoczesnego i wielkiego jałownika zlokalizowanego w fermie Starczów. Obiekt będzie służyć jako jedno z największych centrów hodowlanych i został wybudowany ze środków własnych OHZ. Nowoczesny budynek jest zdolny pomieścić do 350 sztuk bydła i z pewnością  wpłynie na poprawę dobrostanu zwierząt należących do ośrodka.

W obu uroczystościach brali udział m.in. parlamentarzyści poseł Wojciech Murdzek i senator Aleksander Szwed oraz wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Gwóźdź. Obecni byli też wójt Marcin Czeriec oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Sylwia Demidowicz i Tadeusz Cenarski. - Byliśmy dumni, że gmina Kamieniec Ząbkowicki jednego dnia była miejscem tak ważnych spotkań. Świadczą one, że stajemy się coraz ważniejszym punktem na mapie regionu. Za to dziękuję twórcom obu zainicjowanych dzisiaj oficjalnie przedsięwzięć i zapewniam o wsparciu naszego samorządu - informuje włodarz kamienieckiej gminy.

ms. / em24.pl / UG Kamieniec Ząbkowicki

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Kamieńcu Ząbkowickim otwarto Muzeum Cystersów, a w fermie Starczów nowoczesny jałownik [foto]

  2019-10-03 11:22:45

  gość: ~kkk

  Otwierać oborę, to jakieś jaja. Co można zrobić dla kasy żeby zostać posłem. Czy jest jeszcze jakaś przyzwoitość,

 • 2019-10-03 11:30:39

  gość: ~Byl

  @~kkk

  Tłumów to tam nie-widać a nasz narcyz uprawia paplaninę przedwyborczą dla PiS-u aby nie rozliczyli go z przytulonych milionów z kasy gminnej gnębi przedsiębiorców czerpiąc profity .
  Gdzie była wyżerka i ile kosztowała ? -kto za nią zapłacił ?

 • 2019-10-03 11:38:02

  gość: ~ARA

  @~kkk

  Oglądając zdjęcia to miałam wrażenie, że to jakiś wiec wyborczy. Żygam już tym lansowaniem się polityków wszędzie. Jeszcze tylko tydzień i po wszystkim, DZIĘKI BOGU!!!!!

 • 2019-10-03 11:22:57

  gość: ~kkk

  Otwierać oborę, to jakieś jaja. Co można zrobić dla kasy żeby zostać posłem. Czy jest jeszcze jakaś przyzwoitość,

 • 2019-10-03 11:32:42

  gość: ~bezrobotny

  @~kkk
  Można, podobno dzisiaj otwierają KRUS, który działa już chyba ponad miesiąc,a chcąc zaparkować samochód koło biura pracy, powiedziano że kierowniczka Soborowa kazała zablokować cały parking, Czy Gwóźdź i cała reszta nie może się przejść z parkingu na przeciw, Czy oni są ważniejsi od innych ludzi, nawet bezrobotnych. Pewnie impreza na całego, bo nie za swoje i wybory. Ciekawe kto podjął decyzję o zablokowaniu całego parkingu, Chyba że w Ząbkowicach rządzi radna Soborowa.

 • 2019-10-03 11:39:05

  gość: ~yz

  @~bezrobotny

  Buahahahaha, na prawdę??? JA PIERD.O.L.E

 • 2019-10-03 11:38:55

  gość: ~czesiek

  nie długo dla poklasku politycznego będą przecinać wstęgi przy otwarciach burdeli...

 • 2019-10-03 11:50:53

  gość: ~Mieszkaniec

  A co zglosna sprawa płynącej gnojowicy przez Starczów zamieciona pod dywan wyborczy była straż policja wody polskie nadzory itd i cisza łeb nakręcony

 • 2019-10-03 13:51:45

  gość: ~hehe

  @~Mieszkaniec

  Kontrola nic nie wykazała. Strzelaj dalej ślepakami Kazik.

 • 2019-10-03 14:42:51

  gość: ~Mieszkaniec

  @~hehe
  Ty sobie w swój durny łeb szczel slepakiem to może zaczniesz normalnie myśleć

 • 2019-10-03 14:44:11

  gość: ~lyk

  @~hehe
  A krowy co na to ? Dały głos, przywitały kleche co tak kropidłem wymachuje_

 • 2019-10-03 22:08:22

  gość: ~Mieszkaniec

  Teraz na wybory do obory..

 • 2019-10-04 08:50:40

  gość: ~xxx

  To już ksiądz nawet w oborze z kropidłem,pod Krusem wczoraj w Ząbkowicach też machał-żenada to mało powiedziane

 • 2019-10-04 10:50:17

  gość: ~treks

  Najlepiej, żeby ich tam zamknęli wszystkich

 • 2019-10-04 13:15:28

  gość: ~Mariusz

  ostatnio dodany post

  Szkoda tylko, że Wójt nie potrafi porozmawiać ze Starostą (lub nie ma żadnego efektu rozmów) aby połatać dziurawe drogi i uzupełnić pobocza dróg powiatowych: Kamieniec - Ożary , w Topoli , Śremie. Muzea są potrzebne w Gdańsku, Warszawie , natomiast u nas przydałby się włodarz , który dba o takie proste sprawy jak łatanie dziur w drogach. Tak na marginesie słupy ogłoszeniowe na kilku wioskach w postaci beczek po smole postawionych na słupkach to prawdziwy hit PRL-U. Tylko u nas. Kamieniec to tkz. Polska A , natomiast wioski gminy Polska B albo C. Ale skoro brak funduszu sołeckiego , to przecież trzeba władzę o wszystko prosić...Tak po prostu mieszkańcowi nic się nie należy.

REKLAMA