Express-Miejski.pl

Powiatowa Uroczystość Kombatancka w Ziębicach [foto]

W Ziębicach oddano cześć obrońcom Ojczyzny fot.: emagda / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

20 września w Ziębicach odbyła się Powiatowa Uroczystość Kombatancka, na której oddano cześć obrońcom Ojczyzny. 

Obchody święta rozpoczęły się uroczystą mszą świętą odprawioną w Bazylice Mniejszej pw. św. Jerzego w Ziębicach. Po zakończonej eucharystii ulicami Ziębic odbył się uroczysty przemarsz na rynek. Zgromadzeni wysłuchali tam koncertu orkiestry wojskowej z Żagania. Uroczystość uświetniła również wojskowa kompania honorowa, a w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej burmistrz Mariusz Szpilarewicz dokonał otwarcia wystawy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pilcekimu, którą można oglądać do 7 października.

W dalszej kolejności ponownie w przemarszu udano się na Górę Parkową pod pomnik Orła Piastowskiego, gdzie trwały główne obchody uroczystości. Poprowadził je Adam Tatarski - polonista, autor publikacji poświęconych lokalnej historii i kulturze. Podczas uroczystości nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt, a głos zabrali zaproszeni goście, którzy wygłosili okolicznościowe przemówienia. Nie zabrakło również delegacji samorządów i placówek oświatowych, których przedstawiciele złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów oraz znicze. 

Podczas uroczystości dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy pomniku, zasadzono trzy dęby na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej dla upamiętnienia i uczczenia Kombatantów Ziemi Ziębickiej, a za zasługi na rzecz kombatantów z rąk Teresy Włodarczuk - prezes dolnośląskiego związku kombatantów RP i byłych więźniów politycznych odznaczenia odebrali Tadeusz Wolski - były burmistrz Ziębic oraz Anna Czarnecka.

W uroczystości udział wzięli m.in: Jarosław Kresa - wicewojewoda dolnośląski, posłowie w osobach Moniki Wielichowskiej oraz Ireneusza ZyskiPaweł Gancarz - wójt Stoszowic i jednocześnie przewodniczący PSL na Dolnym Śląsku, Magdalena Tęsna-Pitner - sekretarz gminy Ciepłowody, Stanisław Jurcewicz - radny sejmiku województwa dolnośląskiego, Waldemar Wieja - wicestarosta, Teresa Włodarczuk - prezes dolnośląskiego związku kombatantów RP i byłych więźniów politycznych, Teresa Markowska, Andrzej Regner i Piotr Pęcak - radni powiatowi, komendanci policji ząbkowickiej i ziębickiej jednostki oraz dyrektorzy szkół z gminy Ziębice i powiatu ząbkowickiego.

emagda / em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Powiatowa Uroczystość Kombatancka w Ziębicach [foto]

  2019-09-21 10:03:17

  gość: ~Redakcja

  Był jeszcze radny powiatowy Pan Andrzej Regner. Nasz najlepszy radny..

 • 2019-09-22 10:32:51

  gość: ~Mat

  Jak to się budzi ze snu władzunia. Fotki, uśmiechy, ciężko zapracowani. Kandydaci do piastowania funkcji poselskich na pierwszym planie. Dobrze, że jest kampania wyborcza, bo nikt nie wiedział by, że takie coś żyje.

 • 2019-09-22 12:54:57

  gość: ~taki tam

  ja to się boję już lodówkę otwierać bo wyskakują na przemian a to Stasiu Jurcewicz albo Monia Wielichowska są dokładnie wszędzie,a ja chciałbym w końcu od nich usłyszeć---co przez te wszystkie kadencje zrobili namacalnego dla naszego regionu-?????

 • 2019-09-22 14:10:52

  gość: ~olo

  @~taki tam
  szanowny Panie/Pani dziekuje za trafna uwage, pozdrawiam.

 • 2019-09-22 19:28:04

  gość: ~Plus

  @~taki tam Może te minusiki coś wiedzą o osiągnięciach wymienionych. Może, może, może itd

 • 2019-09-26 16:38:12

  gość: ~wiktor

  a dlaczego nie można skomentować wiadomości o komendancie Straży Miejskiej? Cenzura?

 • 2019-09-27 10:27:46

  gość: ~wiktor

  ostatnio dodany post

  A w Ziebicach swoi mają pracę, a hołota niech jeździ do Wrocka albo niech wypier...la do Anglii. Brawo nowa władzo na czele z WO

REKLAMA