Express-Miejski.pl

Walka o budynek po byłej szkole trwa. Radny złożył skargę na wójta do wicemarszałka

Obiekt po byłej szkole podstawowej w Doboszowicach fot.: em24.pl

Radny Edward Szulin w imieniu rady sołeckiej złożył zawiadomienie do wicemarszałka na działalność wójta. Włodarz nie ma jednak zamiaru zmieniać swojej decyzji.

W maju informowaliśmy, że gmina Kamieniec Ząbkowicki zamierza sprzedać obiekt po byłej szkole w Doboszowicach. Miałby powstać tam dzienny bądź też nawet całodobowy dom opieki seniora. Część mieszkańców jest przeciwna sprzedaży obiektu i próbują wszelkich sposobów, aby uniemożliwić dokonanie transakcji. Twierdzą, że to jedyne miejsce, gdzie można zorganizować spotkanie kulturalne czy zebranie wiejskie. Dodają, że wójt przed podjęciem decyzji powinien ją z nimi skonsultować, a tego nie zrobił. - Osobiście do każego radnego z sołtysem woziliśmy zaproszenia na spotkanie w tej sprawie. U wójta również byliśmy. Potraktowano nas jak nicość. Nie przyjechaliście do nas. Traktujecie nas jak wioskę niepotrzebną gminie. Jest mi bardzo przykro - zwracał się do pozostałych radnych Edward Szulin.

Na zebraniu wiejskim podjęto uchwałę wyrażając protest przeciw sprzedaży mienia. Postanowiono też wystosować skargę na działanie wójta do wicemarszałka Marcina Gwoździa. Wicemarszałek przekazał ją do rady gminy z prośbą o zajęcie stanowiska. Komisja ds. rozpatrywania skarg, wniosków i petycji uznała ją za bezzasadną. W uzasadnieniu możemy przeczytać m.in, że informacje zawarte w skardze są sprzeczne ze stanem faktycznym. Sprzedając budynek po byłej szkole, mieszkańcy sołectwa będą mieli do dyspozycji obiekt po byłej klubokawiarni, gdzie mogą odbywać się wydarzenia społeczne i kulturalne, a więc nie zostaną pozbawieni, jak twierdzą, jedynego miejsca spotkań.

Ponadto jak stwierdziła komisja, obiekt po byłej szkole w Doboszowicach w znacznym stopniu nie jest wykorzystywany, co powoduje powolne jego niszczenie. Aby zapobiec jego dalszej degradacji wójt planuje wydzierżawić bądź sprzedać obiekt w drodze przetargu i utworzyć w nim dom opieki dla seniorów. Komisja wysłuchając argumentów obu stron oraz analizując je, w związku z faktem, że mieszkańcy mają do dyspozycji drugi obiekt kulturalny, a brak zgody na dzierżawę czy sprzedaż budynku po byłej szkole powodowałby jego dalsze niszczenie, uznała skargę na działalność wójta za bezzasadną. Taką też uchwałę podjęli na wczorajszej sesji radni.

Radny Szulin wskazywał, że budynek po byłej klubokawiarni nie jest odpowiedni do organizacji imprez, gdyż jego stan pozostawia wiele do życzenia, jednak to obyło się bez komentarza wójta czy radnych.

Szef kamienieckiej gminy stawia sprawę jasno. - To wójt odpowiada za majątek gminy i to wójt ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje. [...] Pomijając polityczne i okołopolityczne dyskusje wobec tematu, jest mi przykro, że mimo tylu dobrych działań realizowanych na terenie sołectwa, nie ma odrobiny życzliwości ze strony radnego i pozostałych przedstawicieli, którzy wyrażają się negatywnie względem tego tematu. Wszystko co robimy, robimy dla mieszkańców gminy, a określone rzeczy, które są realizowane, poprzez działania gminy, mają służyć nie tylko mieszkańcom Doboszowic, ale mieszkańcom całej gminy, bo majątek należący do gminy jest własnością wszystkich jej mieszkańców, a nie tylko wybranej części grupy społecznej [...] - wyjaśniał wójt Marcin Czerniec.

Dodawał też, że niezrozumienie idei sprawy, może rzutować na przyszłe lata, gdyż każdy przecież się starzeje. - Z samego sołectwa Doboszowice mamy dwie osoby, które są już w takim stanie, ze muszą korzystać ze środków środowiskowego wsparcia zewnętrznego. Trzeba też powiedzieć, że społeczeństwo urodzone w okresie tzw. wyżu demograficznego wystepującego w latach 1945-1960 powoli wchodzi w okres starości i problem chociażby z brakiem wystarczającej ilości miejsc dla osób, które muszą znajdować się w tego typu ośrodkach będzie wkrótce dotykał każdą gminę - tłumaczył szef kamienieckiej gminy.

Na koniec doszło do polemiki pomiędzy mieszkańcem sołectwa, sołtysem wsi, radnym Szulinem i wójtem. Szef kamienieckiej gminy próbował tłumaczyć, że pryzmat prywatnej wojenki” zamyka sołtysowi i części popierających go mieszkańców oczy na dobro ogółu. Ci jednak uważali inaczej. - Wszystkie decyzje, które podejmuje wójt na terenie sołectwa Doboszowice są decyzjami nietrafionymi. Wójt z nami nie rozmawia, nie konsultuje swoich decyzji. Czy pan wszystko wie najlepiej, czego nam trzeba, jak my chcemy żyć? No chyba nie - mówił sołtys Stanisław Sarzyński. Wójt w odpowiedzi przyznał, że decyzje dotyczące sprzedaży mienia należą wyłącznie do jego kompetencji. - Jeżeli oczekujecie państwo transparentności, to bądźcie do końca uczciwi. Jeżeli radny jakiś czas temu chciał kupić od gminy działkę, to nikt nie oczekiwał wówczas konsultacji. Chciał kupić nieruchomość i ją kupił. To wydaje się takie proste, a jednak nie do końca - odpowiadał wójt.

Aktualnie budynek wciąż jest w rękach kamienieckiej gminy. Trwają rozmowy z inwestorem na temat ewentualnej sprzedaży bądź też dzierżawy obiektu, a także na jakich zasadach będzie miał funkcjonować dom opieki senioralnej. Pewne jest jednak to, że bez względu na zdanie grupy mieszkańców, wójt mając na uwadze dobro całego gminnego społeczeństwa, jest przekonany co do słuszności adaptacji obiektu na cele opiekuńczo-zdrowotne seniorów.

Do tematu będziemy wracać.

ms. / em24.pl

25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Walka o budynek po byłej szkole trwa. Radny złożył skargę na wójta do wicemarszałka

  2019-08-14 13:26:48

  gość: ~Mieszkaniec

  Dyktatura narcyzowa albo jesteś że mną albo cię nie ma

 • 2019-08-14 13:47:39

  gość: ~inny

  Akurat w tym temacie wójt ma racje - skoro mają drugi budynek do organizacji imprez czy zebrań to po kiego im dwa. Tak to chociaż coś w tej wiosce na końcu świata będzie się działo

 • 2019-08-14 13:52:39

  gość: ~Mieszkaniec

  @~inny
  Tak się będzie działo jak w gminnej rehabilitacji

 • 2019-08-14 15:09:57

  gość: ~Doboboszowiczanin

  @~inny
  Fakt dwa nie są potrzebne, więc lepiej sprzedać ten po klubokawiarni. Przy nim niema żadnego placu do organizacji czegokolwiek

 • 2019-08-15 08:04:52

  gość: ~Mieszkaniec wsi Doboszowice

  Budynek bez podwórka i z wyjściem prosto na drogę.. Ale tego nikt nie dodaje w wypowiedziach.. obecny budynek ma dwa boiska i to też ma duże znaczenie dla młodzieży bo innego boiska w miejscowości nie ma.. imprez tanecznych też nie będzie gdzie organizować gdyż nie jednokrotnie zainteresowanie sięgało około 100 osób, drugi lokal nie ma takich możliwości gabarytowych i socjalnych.. ale lepiej sprzedać ten większy niż tą małą zgnilizne w stanie do generalnego remontu na środku drogi.. choć zaraz lokale w tym budynku już raz były sprzedane, a potem wykupione z powrotem.. Ciekawe ile gmina na tym straciła? No i teraz po kilku takich transakcjach jak te, a w skali gminy może być tego więcej to wiadomo długi rosną to trzeba wyprzedawać kosztem mieszkańców, mienie do którego istnienia niegdyś sami tyle poświecili. Ale dobra władza najpierw remontuje, a potem sprzedaje - przypadek? Miejmy nadzieje że jest to tylko niegospodarność, a nie celowe działanie.. A Panu wójtowi i wszystkim którzy go popierają w omawianych działaniach życzę, aby kiedyś nowa władza sprzedała nieruchomość która jest ważna dla funkcjonowania waszej miejscowości i żebyście poznali to uczucie..

 • 2019-08-14 14:12:17

  gość: ~wwwwwwwwwwwwww

  Zapytajcie jak domy seniora działają w innych gminach i jakie jest nimi zainteresowanie. ZNI - KO - ME ! Wójt chce sprzeda budynek żeby mieć z czego kredyty spłacać, które nabrał i taka jest prawda!!! Zapatrzeni ślepi radni zjadacie własny ogon!!! Czerniec jak przestanie być wójtem to stąd wyjedzie a wam będzie głupio spojrzeć w oczy zwykłym mieszkańcom którzy was wybrali!!!!!!!!

 • 2019-08-14 15:39:12

  gość: ~nie bystry

  Nie wyjedzie. Będzie pierwszym w historii Kamieńca BURMISTRZEM i będzie dojeżdżał służbowym ( pewnie nowym ) autem do pracy ( z Jordanowa )

 • 2019-08-14 20:57:17

  gość: ~LL

  @~nie bystry
  z jordanowa ?

 • 2019-08-14 17:54:45

  gość: ~suchecki

  Bardzo słuszna uwaga jak mieszkańcy nie chcą sprzedaży to wójt powinien to uszanować. Wójt jest dla ludzi a nie ludzie dla wójta ,tak samo radni Jak wójt nabrał kredyty niech spłaca z swojej kieszeni i radni jak mu pozwolili, przede wszystkim na co poszły kredyty.

 • 2019-08-14 19:37:54

  gość: ~Sąsiad

  Nie dajecie rady obronić budynku to zaproście tego z reklamy małego gościa z Piławy on na pewno Wam pomorze , tylko uważajcie bo on podobno tylko na darmowe leci. Tak piszą i Jujek mówił.

 • 2019-08-14 21:39:42

  gość: ~Mieszkaniec kam

  Jak z Jordanowa? A co On tam w Jordanowie ma dom?

 • 2019-08-14 21:34:58

  gość: ~mieszkanka

  Panie Gwóźdź pan się nie bój i podejmij pan decyzję. zobaczymy a wybory tuż, tuż

 • 2019-08-14 21:36:50

  gość: ~Irki

  narcyz jest wredny pazerny infantylny ćpa LGBY i powinien być podany leczeniu psychiatrycznemu nie umie żyć w środowisku ludzkim .

 • 2019-08-14 22:57:47

  gość: ~Rrr

  @~Irki
  Ty to masz dopiero zryty łep ogarnij się człowieku bo mi cię szkoda może sam cpasz cpunie a z psychiatra to cie wypuścili porażki szkoda mi cię życzę powodzenia w dalszym leczeniu :)

 • 2019-08-15 10:25:39

  gość: ~Marta

  Byłą szkołę w Starczowie sprzedał i nikt się słowem nie odezwał

 • 2019-08-15 12:54:15

  gość: ~Gość 42

  @~Marta
  Bo mają świetlicę. Jak się orientujesz to w budynku po szkole było schronisko.

 • 2019-08-15 13:56:29

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Marta
  Bo w Starczowie sołtys tak głęboko siedzi w dupie wójta że zasłania całe jego poczynania

 • 2019-08-16 00:26:16

  gość: ~Fryderyk

  Tam panuje Wladyslaw....książę Goleniowa i starczowa....i jego podlokietnik arek....szeryf gryzacy paznokieć...

 • 2019-08-15 13:33:11

  gość: ~realista

  w Doboszowicach jak nic się nie robi żle jak coś się robi też żle taka wieś

 • 2019-08-15 13:53:53

  gość: ~Ciekawy

  Dlaczego na do.bie nie ma nawet wzmianki o tym?

 • 2019-08-15 15:00:00

  gość: ~KZ

  @~Ciekawy
  Bo tam nie pracują zwolennicy Waszczuka i jego "świty" dla których każda decyzja wójta jest zła nawet jak może poprawić życie starszym. Gdyby oni wpadli na ten pomysł a wójt się nie zgodził to też byłby ten zły.

 • 2019-08-15 15:56:58

  gość: ~Riss

  Niema czym się cieszyć ani chwalić u nas w gminie panuje demokracja jednoosobowa pokłosiem tej demokracji są wielkie długi bieda korupcja narkomania -alkoholizm i trwa wyprzedaż majątku gminnego aż do przejęcia pałacu przez ludzi trzymającą wadę lokalną klikę .

 • 2019-08-15 18:02:37

  gość: ~Sąsiad

  @~Riss
  Pisz \mów\ spokojnie.

 • 2019-08-15 20:21:35

  gość: ~Jiri

  @~Sąsiad

  Czas szybko upływa i szybko rosną długi gminy już niedługo elity kamienieckiej władzy zaczną się obrzucać błotem topić w politycznym ekonomicznym szambie zwalać winę jeden na drugiego toś ty kradł a tyś ukradł więcej oskarżeń będzie bez liku każdy będzie się chciał oczyścić wybielić wszyscy winni tylko nie on złoży rączki i pójdzie do kościółka się pomodlić .

 • 2019-08-16 11:53:28

  gość: ~edekzkrainykredek

  ostatnio dodany post

  no i widac jak gwozdz pomaga mieszkancom - dostal list i odeslal do rady gminy zenada . a moze jakies spotanie zainicjowac z wojtem i mieszkancami panie gwozdz??? wybory poselskie tuz tuz

REKLAMA