Express-Miejski.pl

Górnictwo, turystyka, strefy ekonomiczne to źródła bogactwa. Ranking samodzielności finansowej gmin

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Najbardziej samodzielnym samorządem w naszym powiecie jest gmina Ząbkowice Śląskie. Najsłabiej w rankingu wypadła gmina Złoty Stok.

Jak wynika z danych ze sprawozdania z wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego, w 2018 roku budżety samorządów mniej więcej w połowie opierały się na dotacjach i subwencji ogólnej przekazywanych z budżetu państwa. Pozostałą część dochodów całkowitych samorządów stanowiły dochody własne. Według Krajowej Rady Regionalnej Izby Obrachunkowej, „są to szczególne rodzaje dochodów, ponieważ świadczą o poziomie samodzielności finansowej samorządu”.

Wśród wszystkich samorządów wysoką samodzielność finansową, mierzoną wskaźnikiem udziału dochodów własnych na poziomie przekraczającym 70 proc. dochodów, charakteryzowały się 23 gminy. Chodzi m.in. o Kleszczów w woj. łódzkim (91 proc. dochodów własnych w dochodach ogółem) i dwie zachodniopomorskie gminy: Rewal (85 proc.) i Dziwnów (81 proc.). W tej grupie znalazły się ponadto trzy miasta na prawach powiatu: Warszawa, Sopot (po 75 proc.) i Wrocław (71 proc.). Jak widać źródłem bogactwa, a zarazem samodzielności gminy są: górnictwo, masowa turystyka lub działająca z rozmachem strefa ekonomiczna.

Z kolei w gronie najbardziej niesamodzielnych finansowo samorządów znalazło się osiem gmin. Z danych dostępnych w Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że były to: Dzikowiec w woj. podkarpackim, Aleksandrów w woj. lubelskim, Lipnica Wielka w woj. małopolskim oraz Janowiec Kościelny w woj. warmińsko-mazurskim. Ponadto były to: Mirów w woj. mazowieckim, Wielopole Skrzyńskie w woj. podkarpackim, Wojcieszków w woj. lubelskim i Turośl w woj. podlaskim.

Jak wypadły gminy powiatu ząbkowickiego?

Różnie. Nawet bardzo. W gminie Ząbkowice Śląskie jako jedynej z terenu powiatu ząbkowickiego dochody własne stanowiły ponad 50 proc. dochodów całkowitych samorządu. Samodzielność finansowa ząbkowickiego samorządu wyniosła 51.46 proc., co pozwoliło zająć samorządowi 424 lokatę w ogólnopolskim rankingu, w którym sklasyfikowano 2478 gmin. Jest to rezultat w górnej części zestawienia. Dla porównania warto jednak dodać, że tylko w pierwszej setce rankingu znalazło się szesnaście gmin z terenu Dolnego Śląska.

Wśród siedmiu gmin z terenu ziemi ząbkowickiej na drugiej pozycji uplasowała się gmina Kamieniec Ząbkowicki z samodzielnością na poziomie 43.79 proc. W ogólnopolskim rankingu samorząd uplasował się na 773 pozycji. Podobny wskaźnik samodzielności, na poziomie 43.41 proc. ma gmina Ciepłowody. Uplasowała się ona na trzeciej pozycji jeśli chodzi o klasyfikację gmin z powiatu ząbkowickiego i 801 pozycji w rankingu ogólnopolskim.

Czwarte miejsce wśród samorządów powiatu ząbkowickiego przypadło gminie Ziębice. Wskaźnik samodzielności wyniósł tam 39.87 proc. i uplasował gminę Ziębice na 1001 pozycji. Dalsze pozycje zajęły kolejno: gmina Bardo ze wskaźnikiem 35.75 proc. (1251 pozycja), gmina Stoszowice ze wskaźnikiem 32.94 proc. (1453 miejsce) i gmina Złoty Stok ze wskaźnikiem 26.95 proc. (1899 miejsce). Gorszy wskaźnik od złotostockiego magistratu miały tylko trzy samorządy z terenu Dolnego Śląska.

ms. / em24.pl

18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Górnictwo, turystyka, strefy ekonomiczne to źródła bogactwa. Ranking samodzielności finansowej gmin

  2019-08-13 18:49:32

  gość: ~Hmm

  Brawo Bardo. Gratulacje dla burmistrza... Kłamstwo ma krótkie nogi. Więcej dla turystyki a mniej dla mieszkańca.

 • 2019-08-13 19:13:19

  gość: ~wiadomo

  Tyle razy powtarzam, że Bardo nie ma potencjału turystycznego i NIE JEST miejscowością, która poza spływem pontonowym i obrywem skalnym może cokolwiek zaproponować turystom. Oznacza to, że taki turysta, jak już bardzo chce odwiedzić Bardo, to ogarnie sobie noclegi w Polanicy czy Kłodzku, czyli w mieście albo turystycznym, albo po prostu, większym. Bo i można tam lepiej zjeść i pospacerować. Co turysta ma robić w Bardzie przez 7 dni? Codziennie będzie pływał rzeką czy chodziłna obryw? Czy odwiedział może kościół i słuchał koncertów? Nie każdego stać na trzygwiazdkowy hotel, a poza tym, jak ktoś podróżuje to nie chce siedzieć w hotelu i korzystać z jego atrakcji, chociaż w Bardzie...no cóż, hotel to jedna z atrakcji tego miasta :D :D :D W efekcie później widzimy, że miejscowości turystyczne w takich rankingach są w czołówce a Bardo, no gdzieś tam po środku...Kiedy w końcu burmistrz to zrozumie???

 • 2019-08-13 20:44:37

  gość: ~Tobiasz

  @~wiadomo
  Jak Bardo nie ma potencjału turystycznego, to Ty się durniu stuknij w łeb! Sprawdź ile turystów odwiedza nasze miasteczko. Turystyka górska, pontony, rowery... A pielgrzymi to co? Druga sprawa, że tylko niektórzy bardzianie potrafią wykorzystać ten potencjał. Ale i to się zmieni.. Żal, że to wszystko poza Tobą?

 • 2019-08-14 09:22:06

  gość: ~wiadomo

  @~Tobiasz

  Turystyka górska, pontony, rowery...i ilu z tych ludzi (oprócz atrakcji pontonowej, o której wspomniałam) zatrzymuje się w Bardzie na dłużej niż dzień i daje zarobić mieszkańcom za noclegi, jedzenie, atrakcje? No ilu? Bardo nie ma w sobie nic żeby turyści spędzali tu więcej niż dzień-dwa!

 • 2019-08-13 20:19:30

  gość: ~serio

  Upraszczając tekst - Bardo W OGONIE powiatu - trzecie OD KOŃCA. I nie ma co "udawać siłacza, wątłych mięśni naprężać, piersi cherlawej wyprężać" (Tuwim).

 • 2019-08-13 20:46:27

  gość: ~Tobiasz

  @~serio
  Jak na taka mała miejscowość to super sobie radzi. Pamiętacie o rankingu pozyskanych funduszy?

 • 2019-08-14 08:16:27

  gość: ~Hmm

  @~Tobiasz
  Taak... Ale dolicz jak Gmina się zadłużyła dzięki tym dofinansowaniu. Pamiętasz jaki mamy dług..?

 • 2019-08-13 20:19:35

  gość: ~OSKAR

  W gminie Kamieniec nie ma samorządu jest dyktatura wójta, co chce to robi rada gminy jest tylko na papierze tak jak sołtysi, którzy funkcjonują pod dyktando wójta i większość sołtysów zrzekło się funduszu sołeckiego.
  Wójt kupił sobie nową Toyotę nie pytając o zgodę radę gminy. Wójt utopił kilka milionów w gminną rehabilitację, która nie funkcjonuje.
  Wójt wtopił kilka milionów w mauzoleum, które jest zamknięte.
  Wójt wtopił kilka milionów w park kulturowy a rosną krzaki.
  Wójt wtopił kilkanaście milionów w projekty kosztorysy bezsensowne.
  Rada nie kontroluje wójta, bo wójt sam się kontroluje uchwałami, które radni podpisują panuje w gminie bezprawie chaos i rośnie zadłużenie.
  Stan zadłużenia gminy jest trzymany w tajemnicy, bo niema dostępu do Informacji Publicznej cenzura-dyktatura a w Internecie uprawiana jest propaganda sukcesu.

 • 2019-08-14 09:35:39

  gość: ~Sąsiad

  @~OSKAR
  Wójt dzisiaj rano zrobił kupe bez zgody OSKAR, NIKT TEGO NIE KONTROLOWAŁ. Tyle w temacie.

 • 2019-08-14 13:08:09

  gość: ~jj7

  @~Sąsiad
  radni asystowali i tyłek wylizali .fiu fiu

 • 2019-08-14 00:41:08

  gość: ~Gosciu

  Złoty Stok biednie jak zwykle... Inwestycje na kredytach. Nie ma chętnych co by chcieli nam do budżetu płacić a i roboty byłoby więcej? Co z wyciągiem narciarskim? Gdzie Ci turyści w mieście? Jakie dochody przynoszą meleksy? Stawiamy na turystykę, jestem za. Ale jak ta turystyka będzie jak do tej pory to za 10 lat zeżrą nas kredyty, bo wszystko leci w prywatne ręce a miasto nie za bardzo ma czym się pochwalić. piękny rynek a kamienice wołają o pomstę nie wspominając o drodze dojazdowej do rynku. Nie ma planu na przebudowę drogi 3 mają w stronę rynku np. Na taką z kostki jak na rynku ? Przecież to nasza wizytówka. Jak nas widzą tak nas piszą

 • 2019-08-15 20:57:10

  gość: ~serio

  Do: @~Tobiasza: "Turystyka górska, pontony,rowery" - wszystko to tylko przez 4 letnie miesiące, a co z resztą roku? TYLKO DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA, nawet ta najmniejsza ale prowadzona PRZEZ CAŁY ROK, zarejestrowana tutaj odprowadzane podatki i tutaj wydawane pieniądze, po pewnym czasie przyniesie realny dochód.

 • 2019-08-16 19:32:44

  gość: ~Tobiasz

  @~serio
  Zgadza się, ale tylko popyt przyniesie podaż. Więc, trzeba ukierunkować działalność gospod.pod to na czym można zarobić. W Bardzie super wychodzi się na turystyce. Czasami wystarcza 4 miesiące oraz dobry pomysł na resztę, zeby nie musieć latac do OPS po "mi się należy"

 • 2019-08-18 11:20:23

  gość: ~serio

  @~Tobiasz
  Jeśli "nie musieć latać do OPS-u" to powód do dumy, to gratuluję. Zwracam też uwagę na słowo CZASAMI. "Czasami wystarcza 4 miesiące". Zupełnie nowatorskie spojrzenie na rozwój gminy - proponuję startować ma burmistrza.

 • 2019-08-18 12:16:42

  gość: ~smakosz

  @~serio
  Jeśli już , nie " Tobiasz " a Bartek , napisz otwarcie .Twoje wpisy "pachną" sponsoringiem ze strony utytułowanego Tatusia .Trudno sie dziwić w końcu z powodzeniem realizujecie hasło " Rodzina na ...naszym ". Tak więc nie masz powodu do wstydu , po prostu masz troskliwego ojca , naturalnie dla wobec własnej rodziny , tylko czy tego wszyscy mieszkańcy oczekują ? PS. Kiedy będzie serwowana ta "pyszna" jak reklamował Tatko kawa ?

 • 2019-08-18 19:45:39

  gość: ~inny

  @~smakosz

  chyba trochę chybiony strzał w Bartka

 • 2019-08-18 20:06:44

  gość: ~Tobiasz

  @~serio
  Słyszałem, że Ty masz ostre parcie na szklo. Nieudany start do samorządówki rozsmakowal tylko twoje wybujałe ego. Dziewczyno ogarnij się i zejdź na ziemię.ludzie wiedzą, że generujesz tylko konflikty. Nawet w swoim otoczeniu ciężko z Tobą wytrzymać. Orzeszek jeszcze daje radę?

 • 2019-08-20 18:26:11

  gość: ~serio

  ostatnio dodany post

  @~Tobiasz

  Strzał - PUDŁO!!!

REKLAMA