Express-Miejski.pl

Wodne „uchyby” w Ziębicach. Wdrożono program naprawczy

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Najszybciej, bo do końca roku, ma on zostać zrealizowany w budynkach, które w 100 proc. są własnością gminy Ziębice.

Listopad 2018. Coraz częstszym tematem rozmów w Ziębicach, a i tematem medialnym, stają się tzw. „uchyby” wody. Słynne „uchyby” to nierozliczone i niezbilansowane zużycie wody, które staje się problemem w części wspólnot zarządzanych przez Zakład Usług Komunalnych w Ziębicach sp. z o.o. Wielu lokatorów jest zaniepokojonych pismami, które adresowane do wspólnot, trafiają do ich wiadomości, a które mówią o zadłużeniu wspólnoty z tytułu zużycia wody. 

Kilkaset złotych, a nawet kilka i kilkanaście tysięcy do zapłacenia jednorazowo przez wspólnotę to wydatek duży, dla wielu niezrozumiały. No bo dlaczego przez kilka lat nikt nie rozliczał tego co jest na wezwaniach? Dlaczego nikt nie informował, że jest jakaś woda do zapłacenia, woda niezbilansowana, czyli taka która pozostaje do rozliczenia po zsumowaniu liczników w poszczególnych lokalach mieszkalnych i po odjęciu od zużycia wykazanego na liczniku głównym. Wszystko wskazuje na to, że od 2014 roku zarządca jakim jest ZUK, nie realizował na bieżąco procesu rozliczania wody we wspólnotach. W grudniu 2018 roku nowy burmistrz Ziębic zleca audyt, który pokazuje, że problem dotyczy 40 wspólnot na 254, którymi zarządza ZUK. Mieszkańcy zawiadamiają prokuraturę, która prowadzi swoje śledztwo w sprawie zaniedbań w spółce i gminie.

Organy ścigania zwracają się o przekazanie wyników audytu, ale nie czekając na wyniki śledztwa, burmistrz Ziębic zajmuje się przygotowaniem programu naprawczego, którego celem będzie wyeliminowanie w przyszłości sytuacji, w jakiej znalazła się część wspólnot. W międzyczasie prowadzone są także działania techniczne: wymiana liczników, wykonywanie nowych przyłączy czy rozdzielanie przyłączy, z których korzystają dwie a nawet czasami trzy wspólnoty, co często uniemożliwia ustalenie winnych uchybów wody. Wspólnoty podczas swoich rocznych zebrań zatwierdzają nowe zasady rozliczania wody. Część z tych wspólnot wychodzi z propozycjami, w jaki sposób mogą uregulować zadłużenie.

12 sierpnia burmistrz zatwierdza program naprawczy dotyczący prawidłowego rozliczania kosztów dostawy wody i odbioru ścieków w mieszkaniowym zasobie Gminy Ziębice oraz wspólnotach mieszkaniowych z terenu Gminy Ziębice, który określił zadania jakie w najbliższych miesiącach musi wykonać gmina, jakie spółka zarządzająca wspólnotami, czyli ZUK, a jakie spółka sprzedająca wodę, czyli Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Ziębicach.

Zadaniem Gminy Ziębice w najbliższych tygodniach będzie wprowadzenie regulaminu zasad rozliczenia różnicy wskazań wodomierza głównego pomniejszonego o sumę wskazań podliczników (tzw. „uchybu”) dla budynków wielolokalowych stanowiących w 100 proc. własność Gminy Ziębice.

ZUK sp. z o.o. musi zmodyfikować m.in. umowy najmu gminnych lokali mieszkalnych, mieszkalnych socjalnych, zamiennych lub użytkowych we wspólnotach mieszkaniowych. Zmiana spowoduje, że opłaty za dostawę wody i odbiór ścieków będą wnoszone na konto właściciela lokalu, czyli Gminy Ziębice wraz z opłatą za czynsz. ZUK musi też opracować i wdrożyć nowe zasady rachunkowości wspólnoty w pisemnej formie np. „polityki rachunkowości” uwzględniające prawidłowe rozliczanie kosztów dostawy wody i odbioru ścieków. To co już jest robione przez zarządcę to wprowadzanie uchwałami wspólnot nowych zasad rozliczania wody. Nikt nie ukrywa, że ZUK musi też odbudować zaufanie mieszkańców i zadbać o jakość zarządzania wspólnotami.

Zadaniem ZWiK-u będzie z kolei m.in. wprowadzenie zmian w umowach indywidualnych i tych zawartych z Gminą Ziębice, tak aby uwzględniały zapisy regulaminu zasad rozliczenia różnicy wskazań wodomierza głównego pomniejszonego o sumę wskazań podliczników.

Najszybciej proces naprawczy zostanie zrealizowany w budynkach, które w 100 proc. są własnością Gminy Ziębice. Dotyczy on 13 budynków i zostanie zrealizowany do końca 2019 roku. Bardziej skomplikowane jest wdrożenie programu w budynkach wspólnot. Proces ten będzie dotyczył 102 obiektów i potrwa do końca 2020 roku. 

UM ZIębice

19

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wodne „uchyby” w Ziębicach. Wdrożono program naprawczy

  2019-08-12 18:38:18

  gość: ~Kpina

  To jakaś kpina a nie program naprawczy. Burmistrz na stołku od ponad pół roku a dopiero teraz wpadł na coś co tak powinno działać od dawna?

 • 2019-08-12 18:56:36

  gość: ~Ziębiczanin

  @~Kpina

  To są właśnie efekty sprzątania po rządach Biry, która nawet nie potrafiła zabrać głosu w tej sprawie. Wstyd, że ktoś taki rządził tym miastem przez ostatnie lata. Złotego środka w tej sprawie nie ma, ale wdrożenie programu naprawczego to w tej chwili jedyne wyjście z tej sytuacji. Mleko się rozlało. Ktoś popełnił błąd, tylko pytanie kto...tego się nie dowiemy

 • 2019-08-12 20:32:08

  gość: ~Tomek

  @~Kpina
  Kpina jest twój wpis. Burmistrz to nie czarodziej ze załatwi taka sprawę od razu. Gdzie jest były prezes ZUK ? Niech on odpowie na pytania.

 • 2019-08-12 21:21:45

  gość: ~Kazik

  @~Kpina
  Od ponad pół roku. Co ty kpina piszesz. Zobacz ile zrobił. Kpina to ostatnie cztery lata. Przestań bo się ośmieszasz i jeśli myślisz że ktoś pomyśli tak jak ty piszesz to jesteś przezabawny w swojej naiwności

 • 2019-08-12 23:19:33

  gość: ~Kaśka

  @~Kazik
  No faktycznie tyle było gadania o taki program naprawczy to każdy głupi by napisał.

 • 2019-08-12 18:59:02

  gość: ~Monia

  Mam nadzieję że prokuratura postawi zarzuty tym którzy dopuścili do takiego bałaganu

 • 2019-08-12 18:59:48

  gość: ~rysiek

  mam pomysl idealny - uciac kazdemu pracownikowi odpowiedzialnemu za ta sytuacje chocby w 1 proc z pensji i pokryc brakujaca kwote. dlaczego za bledy urzedasow maja placic mieszkancy???!!!

 • 2019-08-12 19:01:58

  gość: ~ziębiczanin

  @~rysiek
  Tamci już nie pracują, prezesik i pani kierownik. Ale poczekajmy, jeszcze odpowiedzą za to

 • 2019-08-12 19:35:00

  gość: ~mieszkaniec

  Blok ul. Wojska Polskiego, do ostatniej faktury doliczyli mi 2x po 1,5 m uchybów, czyli 3 metry sześcienne. Faktura 398 zł.
  Doliczają uchyby procentowo według zużycia każdemu lokatorowi. Zliczając wszystkie uchyby z całego bloku wychodzą tysiące hektolitrów wody, jest to chore. Niemożliwe żeby były takie ilości uchybów, uważam że jest to błąd pomiarowy za który płacą mieszkańcy. Każdy licznik ma błąd pomiarowy, jeszcze nie słyszałem żeby ktoś to uwzględnił przy odczytach.

 • 2019-08-12 20:05:02

  gość: ~Ziębice

  Do 10-15 procent uchybu przyjmuje się jako coś co jest normą

 • 2019-08-12 20:06:45

  gość: ~jaaaaaa

  Dyrektora ZUK byłego pociągnąć po kieszeni, cwaniaczka!!!!!!!!

 • 2019-08-12 20:12:30

  gość: ~mieszkaniec

  A kto był prezesem Zuku dawno Biry ? Kto tego pana zatrudnił ? Oczywiście wiadomo kto i ten ktoś powinien odpowiedzieć na pytania.

 • 2019-08-12 22:23:11

  gość: ~pp

  no najlepiej wdrożyć program naprawczy ale za wode niech mieszkańcy płaca bo przecież rzekomo została zużyta, tylko pytanie przez kogo?! Gmina tak pomaga obywatelom

 • 2019-08-12 23:20:45

  gość: ~Prawda jest taka

  Ja mówiłem już że w Tych zacofanych Ziebicach Nic Nie Robią... Tylko w kulki lecą. . . Kij wam w D Oszuści.

 • 2019-08-13 08:24:48

  gość: ~kamyk

  @~Prawda jest taka
  Wszystko fajnie, ale komu ten kij, bo winnego nie ma, każdy umywa raczki...

 • 2019-08-13 09:07:07

  gość: ~Zbawiciel

  Panie Stępień z 13 posterunku coś Pan słabiutko z Panem Mariuszem Szpilarewiczem załatwiłeś te uchyby przed wyborami było mówione że ludzie za uchyby nie mogą płacić a teraz płakać i płacić. Tak właśnie wróbelki zostały złapane na plewy. Pamiętajcie prawdy są trzy prawda półprawda i gów.. prawda. Wybierzcie sobie tą ktora wam najbardziej pasuje

 • 2019-08-13 12:02:07

  gość: ~Mieszkaniec Ziębic

  Uchyby wody zaczęły się wiele lat temu.
  Poruszaliśmy ten temat od wielu lat. Żadnego odzewu ze strony ZUK nie było, ZWiK olewał temat twiedząc, że to nie ich interes, UMiG a Pani Burmistrz twierdziła, że nie ma środkóww na ten rok.
  Posiadam pełna dokumentację, pisma odpowiedzi i kolejne pisma. Mieszkam w budynku w którym częścć mieszkań jest wykupionych reszta należy do UMiG. Płaciliśmy raz na dwa miesiące po 5 metrów za uchyby + swoje zużycie. A pracownik ZUK, który chodził z komisją, która zbierała podpisy pod zużyciem wody podstawiał umowy, których nie pozwalał przeczytać a w nich było, że za uchyby wody ma płacić mieszkaniec. Ta p. z fochem, która odpowiadała za te oświadczenia dawno powinna być na zasiłku. Ten niby kierownik powinien zamiatać ulice, dzisiaj jest tak samo, zbierzcie nazwiska a zobaczycie jaki tam panuje nepotyzm. Zgadzam się z przedmówcą zabrać po 10% z wynagrodzenia pracownikom ZUK, ZWik i odpowidzialnym UMiG do czasu pokrycia strat mieszknców.

 • 2019-08-15 04:13:23

  gość: ~obserwator

  burmistrz porzadny cos zaczyna dzialac

 • 2019-08-15 15:33:27

  gość: ~mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  APEL: OBNIŻYĆ CENĘ ZA WODĘ I ŚCIEKI O POŁOWĘ.
  JEST ZDECYDOWANIE ZA DROGO!!!

REKLAMA