Express-Miejski.pl

Policjanci i straż leśna szukali 86-latka. Stracił orientację w terenie

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Starszy mężczyzna zgubił się w lesie. Zadzwonił na numer alarmowy, że stracił orientację w terenie i nie może odnaleźć drogi w kierunku domu.

Do zdarzenia doszło 11 sierpnia po godz. 14. - Otrzymaliśmy telefoniczne zgłoszenie od starszego mężczyzny z prośbą o pomoc. Przekazał, że wyruszył pieszo z Barda w kierunku Janowca, ale stracił orientację w terenie i nie wie, gdzie się aktualnie znajduje - wyjaśnia Ilona Golec, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Na miejsce zostały zadysponowane trzy patrole policji, a także komendant straży leśnej, którzy szukali 86-latka. Mężczyzna na szczęście miał przy sobie telefon komórkowy z dobrze naładowaną baterią, więc służby ratunkowe były z nim w stałym kontakcie. - Co jakiś czas funkcjonariusze włączali sygnały dźwiękowe i pytali mężczyzny, czy je słyszy - relacjonuje policjantka. Ostatecznie okazało się, że drogą podążali też inni turyści, którzy zaopiekowali się 86-latkiem i sprowadzili go w bezpieczne miejsce. - Mężczyzna został przebadany przez zespół ratownictwa medycznego. Był zmęczony, ale nie wymagał hospitalizacji - dodaje oficer prasowa.

Scenariusz tej szczęśliwej historii mógł być zgoła odmienny. Kto wie, jakby się ona skończyła gdyby mężczyzna nie miał przy sobie telefonu komórkowego, a drogą nie podążali inni turyści.

Służby apelują, aby wybierając się na przechadzki leśne zabierać ze sobą telefon z dobrze naładowaną baterią lub mieć przy sobie powerbanka. W telefonie warto mieć też aplikację „Na ratunek”, która umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze służbami ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich. Aplikacja jest dostępna na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android (wersja od 4.0), wyposażone w moduł GPS. Jest bezpłatna dla użytkowników, a jej ściągnięcie i instalacja jest możliwa z poziomu telefonu komórkowego poprzez wejście do Google Play, wybranie i instalację jej na telefonie.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA