Express-Miejski.pl

Rewitalizacja i przejmowanie nowych linii kolejowych ze wsparciem samorządów

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie deklaracji współpracy w kontekście przejmowania i rewitalizacji przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego linii kolejowych fot.: UMWD

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Samorządy chcą przejmować i rewitalizować linie kolejowe, aby przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu i zadbać o rozwój turystyki i potencjał gospodarczy regionu.

31 lipca marszałek Cezary Przybylski oraz przedstawiciele kilku gmin podpisali w środę list intencyjny, w którym zadeklarowali współpracę w kontekście przejmowania i rewitalizacji przez samorząd województwa dolnośląskiego linii kolejowych.

List jest odpowiedzią na podjętą w marcu tego roku uchwałę sejmiku województwa o udziale w rządowym Programie Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej. Rządowy program zakłada odpowiednie planowanie i wsparcie inwestycji usprawniających komunikację pasażerską na poziomie międzyregionalnym i regionalnym.  

- To wszystko łączy jeden wspólny mianownik, czyli nasza zeszłoroczna decyzja o przejmowaniu od PKP ponad 20 zdegradowanych linii kolejowych w całym województwie. My chcemy je kolejno przejmować, rewitalizować, a potem przywrócić na nich regularne kursy regionalnych przewoźników kolejowych. Chcemy przy tym korzystać ze wsparcia rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej. Teraz poparcie i wsparcie naszych działań otrzymujemy od dolnośląskich gmin, które podpisały się pod Listem intencyjnym 
– tłumaczy marszałek Cezary Przybylski.

Samorządowcom, jak zgodnie deklarują w liście, zależy m.in. na zapewnieniu obsługi transportem kolejowym połączeń ze stolicą województwa obszarów cennych przyrodniczo i kulturowo, bogatych w zabytki i atrakcje turystyczne, na promowaniu ekologicznego, zbiorowego transportu w celu ograniczenia zanieczyszczenia środowiska, zmniejszenia oddziaływania transportu kołowego 
na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz na środowisko. Zależy im także na stworzeniu ciągu komunikacyjnego pogranicza – łączącego kolejowo Czechy i Polskę, integracji rewitalizowanych linii z lokalną infrastrukturą i systemami transportu poprzez budowę parkingów, przystanków autobusowych, ścieżek rowerowych i pieszych oraz szlaków turystycznych. 

Chcą również, by inwestycje komplementarne do funkcji kolejowych przyczyniły się do rozwoju potencjału gospodarczego poszczególnych rejonów. Chodzi tu głównie o turystykę i usługi (punkty informacji turystycznej, bazy noclegowe, szlaki piesze czy rowerowe), czyli zagospodarowywanie cennych obiektów dziedzictwa kulturowego na cele turystyczne czy usługowe, budowę sieciowych produktów turystycznych w oparciu o istniejący potencjał przyrodniczy i kulturowy. 

List podpisali: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Burmistrz Miasta Pieszyce – Dorota Konieczna – Enozel, Wójt Gminy Nowa Ruda – Adrianna Mierzejewska, Burmistrz Miasta i Gminy Radków – Jan Bednarczyk, Wójt Gminy Dzierżoniów – Marek Chmielewski, Burmistrz Dzierżoniowa – Dariusz Kucharski, Wójt Gminy Stoszowice – Paweł Gancarz oraz Burmistrz Miasta Bielawa – Andrzej Hordyj. Pod Listem swój podpis złoży także Burmistrz Miasta Nowa Ruda - Tomasz Kiliński. 

ms. / em24.pl

11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rewitalizacja i przejmowanie nowych linii kolejowych ze wsparciem samorządów

  2019-08-01 10:35:20

  gość: ~jjjj

  a co z drogą S8 Wrocław Kłodzko? Cisza?

 • 2019-08-01 10:38:39

  gość: ~asssa

  Wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki też podpisał jedno pismo dwa lata temu, zezwolił zaorać kawał historii

 • 2019-08-01 10:50:23

  gość: ~Realista

  Wakacje. Radni na urlopach. Samorządowcy muszą pozować. Jak najprościej? Wpadnijcie, napijemy się kawy, pogadamy, zrobią nam zdjęcia, a na koniec złożymy niezobowiązujący podpis pod listem. Listem intencyjnym. Co to jest list intencyjny do jasnej cholery? Albo się coś robi, albo się nie robi. Jakby wszystkie plany samorządowców znajdowały odzwierciedlenie w rzeczywistości (a te bzdury popisane w listach intencyjnych były realizowane) to powiat ząbkowicki byłby takim gigantem turystycznym, że mogłoby wakacji braknąć żeby nacieszyć się każdą atrakcją i zwiedzić każdy jego zakątek. Panowie samorządowcy, pora się wziąć do roboty i DZIAŁAĆ. Robić nie tylko remonty dróg, ale pozyskiwać nowych inwestorów, dawać ludziom alternatywę jeśli chodzi o wybór miejsc pracy i nie chwalić się dawaniem ryby (500+, pieniądze z opieki), a dać swoim mieszkańcom wędkę, właśnie w postaci nowych miejsc pracy w różnych branżach. Linie kolejowe i więcej połączeń do gminy Stoszowice? Z korzyścią dla gminy? Może i przyjedzie z 10% turystów więcej, ale ile ludzi wyjedzie, mając możliwość łatwiejszego dojazdu do pracy do większych miast...A jak już ktoś będzie dojeżdżał rok, dwa, trzy, to pomyśli o przeprowadzce, żeby zaoszczędzić czasu na dojazdy i marnowanie życia w pociągach.

 • 2019-08-03 22:11:53

  gość: ~Logik

  ostatnio dodany post

  @~Realista
  Baud i Legrand ciagle rekrutują.Aplikuj.

 • 2019-08-01 12:47:57

  gość: ~Sąsiad

  A gmina Ząbkowice śl to daleko od ludzi i świata. Dworzec kolejowy to obraz nędzy i rozpaczy a połączenia kolejowe WSTYD. Pociągi dojezdzają do Dzierżoniowa i stoją po 2 godz. i wracają w stronę Legnicy Ale jak ktoś jest obrażony na Marszałka to ma to gdzieś tylko lansuje kurdupla z Piławy który nie ma nic do powiedzenia i poluje na darmochę. Do roboty

 • 2019-08-01 22:06:18

  gość: ~mm

  @~Sąsiad - jak masz wizję kolejowo - dworcową w Ząbkowicach to realizuj i płać, bo w innym wypadku to niech sobie PKP dotuje, skoro jest właścicielem tego majątku i dodatkowo garstka ludzi współcześnie jeździ na prowincji! Gmina to ma inne zadania i ograniczone możliwości finansowe. A ty jak nie masz rozumu, tylko umiejętność żądania i obrażania innych - to też mam dla ciebie radę - do roboty i zacznij od edukacji ...

 • 2019-08-01 15:12:10

  gość: ~Sąsiad

  Kandydacie na posła z partii która zlikwiduje m.inn CBA, która zlikwiduje wszystkie 500+, podwyższy wiek emerytalny do 67 lat,zabierze 13 emeryturę,sprowadzi uchodżców,zezwoli na karuzelę VAT,zezwoli na LGBT i da podwyżkę 4 zł emerytury czy nawet wybuduje port lotniczy koło Berlina, oczekujesz że na Ciebie oddam głos? Nie jestem idiotą aby głosować na przedstawiciela takiej partii.

 • 2019-08-01 15:43:02

  gość: ~Wiesiek

  Ten pan obok marszałka się lansuje a co zrobił dla gminy wykupił ziemię i chce korzystać żeby jemu było dobrze

 • 2019-08-01 18:01:40

  gość: ~Wow

  @~Wiesiek
  Tyle samo co wicemarszałek.. zadbał o siebie tylko i wyłącznie. A teraz do każdego zdjatka jaki to on nie jest dobry i wspaniały bo mu się poseł zamarzyl.

 • 2019-08-03 22:11:03

  gość: ~Logik

  @~Wiesiek
  Wykupił za swoje.Zamiast marudzić weż sie do roboty to też będziesz miał pieniadze na wykup ziemi.Swoją drogą gdzie ta ziemia wykupiona przez tego pana?

 • 2019-08-02 15:26:21

  gość: ~taki tam

  czy ktoś wie co tak cicho ze słyną posłanką Moniką?????4 lata temu jeżdziła do 6-ciu miejscowości w ciągu dnia i budowała -8-kę a teraz dziwna cisza?lansuje się za to mały Stasiu-otwieracz z Piławy,mówi ,że ukradli mu korytko w Warszawie i chce je odnależ poczciwy chłopina,zapewne Schet wyciągnie też Zbysia Chlebusia ot stara gwardia w natarciu

REKLAMA