Express-Miejski.pl

„Etno-podróże” stolczan

Zadanie jest dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019” fot.: Narodowe Centrum Kultury

Od czerwca mieszkańcy miejscowości Stolec mają możliwość uczestniczenia w „Etno-podróżach”.

Zadanie jest dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”. Działania prowadzone są od 1 czerwca do 31 października 2019 roku na terenie wsi Stolec. Celem jest wzmocnienie tożsamości kulturowej mieszkańców, przybliżenie elementów dziedzictwa kulturowego, pogłębianie wartości społecznych oraz wzmocnienie więzi i integracji lokalnej i międzypokoleniowej.

W ramach zadania przewidziane są trzy działania „podróże" oraz dwa festyny „przystanki":

1) Podróże po kulturze - seminarium edukacyjne dotyczące wielokulturowości regionu.

2) Podróże artystyczne - warsztaty artystyczne i warsztaty plecenia wieńców

- Przystanek 1 – Dożynki Wiejskie

3) Podróże kulinarne - warsztaty wypieku chleba, warsztaty wypieku i zdobienia pierników motywami ludowymi.

- Przystanek 2 - pięćdziesięciolecie Koła Gospodyń Wiejskich Stolec.

Organizacja seminarium edukacyjnego poświęconego wielokulturowości regionu w ramach działania „Podróże po kulturze” miało na celu przybliżenie mieszkańcom Stolca losów ich przodków, historii regionu i różnorodności kulturowej. Seminarium odbyło się w czerwcu i było przeprowadzone przez Pana Jerzego Organiściaka, który zgromadził materiał i przedstawił piękną prezentację historyczną. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy Stolca, w tym młodzież.

Działania „Podróże artystyczne” to warsztaty artystyczne i plecenia wieńców. Uczestnikami warsztatów artystycznych będą najmłodsi mieszkańcy Stolca, w przedziale wiekowym od 8 do 16 lat. Dzieci poznają różne tańce ludowe oraz zaprezentują przedstawienie artystyczne podczas dożynek. Warsztaty prowadzone są w lipcu i sierpniu. W warsztatach plecenia wieńców w sierpniu będą uczestniczyć kobiety i dzieci, co pozwoli na integrację międzypokoleniową oraz poznanie różnych technik wykonywania i zdobienia wieńców.

31 sierpnia zaplanowane są dożynki wiejskie.

Kolejne działanie „Podróże kulinarne” odbędą się we wrześniu i październiku. Będą to warsztaty wypiekania chleba oraz wypiekania i zdobienia pierników w motywy ludowe. Uczestnicy warsztatów poznają tajniki wypieku i dekoracji.

Festyn z okazji 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich ma na celu zapoznanie mieszkańców, a zwłaszcza dzieci i młodzieży z historią i tradycją KGW. Msza święta i uroczystość jest zaplanowana na 26 października.

Zapraszamy do odwiedzania strony Sołectwo Stolec, gdzie przedstawiamy relacje z wydarzeń.

mat. pras.

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA