Express-Miejski.pl

Nadchodzi koniec papierowych recept

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik.pl

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia i Wydział Wdrożeń Systemu P1 zachęca obywateli do korzystania z systemu, który wystawia elektroniczne recepty.

Ze względu na fakt, że od stycznia 2020 roku (poza wskazanymi w przepisach wyjątkami) w obiegu mają pozostać wyłącznie recepty wystawione w postaci elektronicznej (e-recepty) wszystkie apteki i punkty apteczne zostały podłączone do platformy e-zdrowie, co umożliwia już teraz swobodne korzystanie z serwisu.

Zachęca się również do zgłaszania zapotrzebowań na bezpłatne szkolenia w odpowiednich placówkach. Podczas tych szkoleń zostaną przedstawione funkcje systemu e-recepty, proces podłączania do platformy P1 (e-zdrowie) oraz ogólne działanie Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w tym z trwającym pilotażem e-skierowań.

E-recepta oraz Internetowe Konto Pacjenta [KLIK] oferują możliwość:

  • wykupienia przepisanych leków (e-recept) w różnych aptekach bez utraty refundacji,
  • częściową realizację recepty – nie trzeba w tym samym czasie wykupić wszystkich opakowań leku i nie ma konieczności brania odpisu,
  • sprawdzenia informacji jak przyjmować lek i w jakiej dawce,
  • otrzymania kolejnej e-recepty bez konieczności wizyty w gabinecie - w przypadku choroby przewlekłej pacjenta (po ustaleniu z lekarzem).

 

Dostęp do danych dzieci jest możliwy do skończenia przez dziecko 18 lat.

Według przedstawicieli środowiska medycznego korzystanie z serwisu gwarantuje m.in. wygodę, wzrost bezpieczeństwa oraz większą kontrolę nad procesem terapeutycznym.

W celu podłączenia się Podmiotu Leczniczego bądź Praktyki do systemu P1 (e-zdrowie) należy skorzystać z wniosku udostępnionego na tej stronie [KLIK]. Złożenie wniosku jest możliwe po zalogowaniu się na posiadane konto w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL).

Film instruktażowy, który krok po kroku prowadzi przez złożenie wniosku o dostęp do systemu P1 (e-zdrowie) w RPWDL jest dostępny na Youtube:Po złożeniu wniosku i uzyskaniu dostępu do systemu P1 (e-zdrowie), należy zgłosić się do dostawcy systemu gabinetowego i uzyskać moduł e-recepty, dzięki czemu wystawianie e-recept będzie możliwe.

Na stronie internetowej CSIOZ w sekcji „dla Podmiotów Leczniczych” zamieszczone są pomocne dokumenty, m.in. najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

W razie pytań można skontaktować się z infolinią pod numerem 19 457 dostępną 7 dni w tygodniu, w godz. od 6 do 21 lub przez adres e-mailowy: e- recepta@csioz.gov.pl.

wkudrynska / em24.pl / Ziemia Ząbkowicka - CSIOZ, WWS P1

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA