Express-Miejski.pl

Noga z gazu. Odbiorą prawo jazdy [statystyki z powiatu ząbkowickiego]

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: Policja.pl

Zbyt szybka jazda w obszarze zabudowanym może skutkować utratą prawa jazdy. Brawura rodzi poważne konsekwencje dla nieuważnego kierowcy.

Od przeszło czterech lat obowiązuje przepis nakazujący zatrzymanie prawa jazdy kierującemu pojazdem, który przekroczył w obszarze zabudowanym dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 kilometrów na godzinę. Zgodnie z jego treścią niezależnie od konsekwencji karnych nakładanych na kierującego (mandat i punkty karne), starosta powiatu wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na okres trzech miesięcy. Ma ona rygor natychmiastowej wykonalności. W wyjątkowych sytuacjach, gdy zbyt szybka jazda usprawiedliwiona jest szczególnymi okolicznościami, zazwyczaj związanymi z ratowaniem życia bądź zdrowia innej osoby (tzw. stan wyższej konieczności) można odstąpić od stosowania tej represji.

Najczęściej wykroczenie ujawniane jest podczas prowadzonego przez funkcjonariuszy radarowego pomiaru prędkości pojazdów. Policja dysponuje także nieoznakowanymi samochodami wyposażonymi w wideorejestrator. - Również do ząbkowickiej komendy przed kilkoma miesiącami trafił taki samochód. W trakcie pełnienia przez policjantów służby nagrywane są wszystkie zachowania innych użytkowników drogi, w tym wspomniane przekroczenia prędkości. Od początku roku na terenie powiatu funkcjonariusze zatrzymali i przekazali do starostwa w tym trybie 128 blankietów prawa jazdy. Rekordzista przekroczył dozwoloną prędkość o 105 kilometrów. W Targowicy przy ograniczeniu do 50 kilometrów na godzinę jechał Volkswagenem z prędkością 155 km/h poinformowała Ilona Golec, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Często do popełnienia tego typu wykroczeń dochodzi jeszcze w obrębie administracyjnym miejscowości, lecz już na jej peryferiach, gdzie brak widocznych zabudowań. Daje to złudne poczucie opuszczenia miejscowości, wciąż jednak obowiązuje tam ograniczenie prędkości stosowane na obszarze zabudowanym. – W okresie użytkowania pojazdu z wideorejestratorem znacznie wzrosła skuteczność funkcjonariuszy w ujawnianiu wykroczeń popełnionych na drodze. To nie tylko przekroczenia dozwolonej prędkości, ale i inne wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, których kierujący nie powinni się dopuszczać. Należy podkreślić, że bezpośrednio po zatrzymaniu przez policję kierowcy pokazywany jest zapis wideo jego zachowania za kółkiem. W wielu przypadkach utrata prawa jazdy jest osobistym dramatem, szczególnie gdy jego posiadanie jest niezbędne np. z racji wykonywanego zawodu – mówi komisarz Robert Kolano, kierownik ząbkowickiej drogówki.

Wspomnieć należy, że osobie której w opisanym trybie odebrano dokument, a w okresie gdy go nie posiadała zostanie ona zatrzymana za kierownicą, starosta przedłuży termin zatrzymania prawa jazdy do sześciu miesięcy. Jeśli w tym czasie policja znów zatrzyma osobę za kółkiem, popełni ona już przestępstwo z art. 180a kodeksu karnego, za co grozi kara pozbawienia wolności nawet do dwóch lat.

erwu /em24.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA