Express-Miejski.pl

Milion złotych dla Ziębickiego Centrum Kultury

Ziębickie Centrum Kultury fot.: Gmina Ziębice

Ten tydzień zaczął się dla Ziębic wyjątkowo pozytywnym akcentem. Do kasy gminy wpłynie prawie milion złotych ze środków zewnętrznych na modernizację biblioteki.

Właśnie ogłoszono wyniki konkursu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. W piątym naborze złożono w sumie 161 wniosków, w tym 153 wnioski poprawne formalnie na łączną kwotę dofinansowania 164 324 409,00 zł. Wniosek Ziębickiego Centrum Kultury zajął trzecie miejsce i znalazł się w grupie zaledwie 22  które będą realizowane w latach 2019-2020.

W ramach programu gmina otrzyma prawie 1 milion złotych na modernizację biblioteki publicznej. Szacunkowa całkowita wartość projektu to prawie 1,3 miliona złotych. - Modernizacja biblioteki obejmie w szczególności: modernizację obecnej wypożyczalni (malowanie, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, doposażenie), stworzenie sali multimedialnej, sali warsztatowej, sali konferencyjnej, sali wystawowej oraz sali gryteki. W bibliotece zostanie zamontowana również winda, a przebudowa pomieszczeń biblioteki zakłada przystosowanie ich dla osób niepełnosprawnych - powiedział Mirosław Masłowski, dyrektor Ziębickiego Centrum Kultury.

Powstanie też nowa sieć teleinformatyczna oraz nowe oświetlenie a także klimatyzacja. Zmodernizowana zostanie również elewacja oraz wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. Stworzona zostanie strefa do multimedialnego kontaktu z książką, kącik dla malucha oraz pomieszczenie matki z dzieckiem. Biblioteka zyska archiwum i magazyn. Projekt obejmie również powstanie systemu monitoringu oraz serwerowni. - Nowe wyposażenie pozwoli na znaczne rozszerzenie dotychczasowej oferty zajęć dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób starszych i prowadzenie zadań wykraczających poza tradycyjne funkcje tego podmiotu. Stworzona sala multimedialna będzie wykorzystywana do prowadzenia zadań służących podnoszeniu kompetencji cyfrowych naszych mieszkańców, a likwidacja barier architektonicznych sprawi, że biblioteka będzie dostępna dla każdego. Głównym celem projektu jest wzrost czytelnictwa i wiemy, że nowe oblicze naszej biblioteki sprawi, że na pewno uda nam się go osiągnąć – mówi dyrektor Masłowski.

UG Ziębice / erwu / em24.pl

23

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Milion złotych dla Ziębickiego Centrum Kultury!

  2019-07-02 09:22:15

  gość: ~Ziębice

  Nareszcie w gminie odpowiednią pani na tym stanowisku. Szkoda że tak późno. Gratulacje i oby więcej takich inf szczególnie jeżeli chodzi o drogi.

 • 2019-07-02 09:28:26

  gość: ~Her

  @~Ziębice
  Będą miały gdzie firmy nekajace ludzi telefonami sprzedające naciagajace robić swoje krzakowe biznesy hahaha

 • 2019-07-02 10:44:24

  gość: ~ziębice

  @~Ziębice
  No faktycznie w dzisiejszych czasach biblioteka to jest to co jest Ziębicom bardzo potrzebne. Pokażcie statystyki ile osób- nie licząc uczniów wypożyczających lektury - korzysta z biblioteki. Gmina zapłaci 350 tys. za coś z czego będzie korzystała garstka ludzi.

 • 2019-07-02 12:12:46

  gość: ~gosc

  @~ziębice
  Idąc tokiem Twojego rozumowania nic w Ziębicach nie jest potrzebne. I to jest właśnie problem Ziebic od przynajmniej 25 lat. Tutaj nic nie było potrzebne. Ani porządne drogi, zadbane kamienice, Hala sportowa i długo by wymieniać. Dlatego jest jak jest. Skoro można wyremontować unowoczesnic budynek który i tak jest już zaniedbany (elewacja) to dlaczego tego nie zrobić

 • 2019-07-02 13:53:56

  gość: ~takitam

  gość: ~gosc napisał/a:
  //// Skoro można wyremontować unowoczesnic budynek który i tak jest już zaniedbany (elewacja) to dlaczego tego nie zrobić ////

  Oczywiście że można, ale czy trzeba ?

  Rozumiem, że mieszkańcom Ziębic sen z powiek spędzał stan .... biblioteki.

 • 2019-07-02 14:06:03

  gość: ~Ktos

  @~takitam
  Wszystko znowu źle.....

 • 2019-07-02 19:01:13

  gość: ~Łoś

  @~Ktos

  Nie no, odkąd mamy punkt informacji turystycznej, młodzieżową radę i targ to Ziębice są krainą miodem i mlekiem płynącą.

 • 2019-07-03 14:21:04

  gość: ~takitam

  @~Łoś

  .... a jeszcze jak dojdzie hala widowiskowo-sportowa + park kulturowy w Henrykowie + przecudnej urody biblioteka, to ludziska z całej Polski będą walić drzwiami i oknami do Ziębic, żeby podziwiać ten "cud gospodarczy".


  ======
  Zadziwiona Europa.
  Cudów dokonują ręce, robotnika oraz chłopa.
  Gospodarzu tych dożynek
  Twoja przecież to zasługa,
  że dzień w dzień słychać meldunek
  "Rośnie w górę Polska Druga".
  ======

  Powyższy wierszyk, to na cześć tych .... "inwestycji"

 • 2019-07-03 21:16:04

  gość: ~Malkontentka

  @~taki tam
  Doskonale rozumiem metafory. Napisałam komentarz w formie ironii. Ludzie potrzebują chleba. Niestety chleba nie będzie w Ziębicach. Może św. Jerzy sprawi, że jakiś potencjalny inwestor zapragnie zainwestowac i powstaną tu miejsca pracy. Przy obecnym stanie działek przeznaczonych pod inwestycje w Ziębicach, w większości nieuzbrojonnych i na terenach podmokłych oraz przy obecnych cenach za wynajem itp. na LG w Ziębicach nie ma co liczyć. Niestety. Już jest to miasto emerytów i rencistów. I tendencja będzie się pogłębiać.

 • 2019-07-03 21:09:29

  gość: ~Malkontentka

  @~takitam
  Jeśli 900 tys.wyniesie dofinansowanie to myślę że szkoda nie wykorzystać takiej szansy.

 • 2019-07-03 22:44:57

  gość: ~Obywatel

  @~takitam
  A co ma spędzać mieszkańcom Ziębić sen z powiek? Te słynne miejsca pracy, o których tu ciągle ktoś pisze? Bo rozumiem, że według ludzi tu komentujących nowa władza ma w kilka miesięcy postawić zakłady pracy. To przecież żaden wysiłek a poprzednicy pozostawili gminę gotową na inwestycje.

  Śmieszy mnie to ciągłe narzekanie i to z bardzo prostej przyczyny. Proszę mi napisać, kto wybierał władze, które zniszczyły to miasto? Radni i burmistrzowie sami się wybierali? Spadli z kosmosu czy może przybyli z innego wymiaru? Wytykanie, słuszne czy też nie, że radni to sami nauczyciele od lat, a kto tych nauczycieli wybiera? Odpowiem na te pytania. Ziębiczanie, Ziębiczanie sami sprowadzali na siebie to co teraz mamy.

  Społeczność tego miasta sama wybierała ludzi, którzy mieli wszystko gdzieś. Każdy kto miał jakieś świeże pomysły przepadał w wyborach. Marni politycy, którzy rządzili tą gminą nie wzięli się znikąd. Przeważnie z naszej społeczności. Więc może trochę mniej marudzenia a więcej refleksji. Skoro wszyscy są źli to gdzie są Ci wybawiciele gminy? Dlaczego nie startują w wyborach?

 • 2019-07-03 23:17:48

  gość: ~takitam

  @~Obywatel

  Powtórzę to, co już kiedyś pisałem, czyli:

  NIE MA ABSOLUTNIE ŻADNEGO ZNACZENIA kogo Ziębiczanie wybiorą na radnych czy burmistrza i czy w ogóle kogokolwiek wybiorą.

  Po prostu TU NIC NIE MA, więc nie ma znaczenia to, kto będzie "rządził" niczym.

  Niestety mamy w Polsce idiotyczne i w zdecydowanej większości jeszcze komunistyczne prawo.
  Prawo, które obliguje do powstawania biurokratycznych struktur (vide burmistrz et consortes i rada miejska z przyległościami), nawet wtedy, kiedy nie tylko nie mają pieniędzy na sensowną działalność, ale nawet firm czy zakładów pracy mogących generować rozwój, a tym samym tworzyć dobrobyt lokalnej społeczności.

  Dlatego w takich gminach jak Ziębice, cała armia nic nie robiących i zupełnie niepotrzebnych biurw, zajmuje się głównie obsługą samych siebie, przy okazji przejadając pieniądze podatników, bo przecież ktoś to ustrojstwo musi utrzymać.
  Dodatkowo tracą i tak niezwykle skromne środki gminne, na zabawy typu remont biblioteki, parki kulturowe, Punkt Informacji Turystycznej i inne żenady.
  Wszystko po to, żeby widać było, że .... coś robią, że ... coś się dzieje.

  Jako że nie ma w Ziębicach podmiotów gospodarczych mogących finansować (podatki i inne opłaty) działalność w/w biurw, to całe to towarzystwo nakłada coraz większe haracze na ..... społeczność lokalną, bo z czegoś musi żyć.

  Tu przypomina mi się pewien wierszyk idealnie oddający sytuację, czyli, cyt:

  =============
  Zrobił wilk elektrownię, lecz by prąd uzyskać
  Spalał w niej cały węgiel z kopalni od liska.
  Kopalnia z elektrowni cały prąd zżerała,
  Stąd brak światła i węgla. Ale system działa!
  =============

  Mili Państwo.

  Wszyscy jak leci, będziemy narzekać na ten marazm i kretyniadę tak długo, dopóki nie zaczniemy wybierać w wyborach krajowych (sejm, senat) takich ugrupowań, które zadeklarują napisanie prawa całkowicie od nowa, bez komunistyczno-bizantyjskiego garba.

 • 2019-07-02 12:47:11

  gość: ~Kazik

  w końcu będzie winda!

 • 2019-07-03 13:54:59

  gość: ~malkontentka

  Bawią mnie Wasze komentarze. Wieczni malkontenci. To źle, tamto źle. Drogi robić, a za rok będzie to samo, bo parenaście tirów dziennie przejdzie. Ale co tam. Taki coś tam, jak to zwykle pisze. Ludziom potrzeba chleba, nie igrzysk. Dajcie po kiełbasie, setkę i będzie eldorado w Ziębicach. Przecież dla większości to wystarczy. Oświata, kultura, turystyka, promocja - po co? Wystarczy monopolowy i będzie zabawa.

 • 2019-07-03 14:33:18

  gość: ~takitam

  @~malkontentka

  Koleżanka po prostu nie rozumie metafory o chlebie i igrzyskach.
  No cóż, zdarza się.

  Natomiast co do alkoholu, to jak ze sportem, .. jedno i drugie to hobby, czyli jeden lubi pofikać koziołki, kopać piłkę, biegać i takie hobby nazywane jest sportem, a dlatego że jest tak nazywane, to (nie wiedzieć dlaczego) utarło się, że wszyscy podatnicy powinni do tego takiego hobby dopłacać, bo ... to sport.

  Do picia wódy nie dopłaca nikt, chociaż to hobby jak każde inne.
  Nie ma dopłat (czy ogólnie finansowania ze środków publicznych) innych hobby, jak np. hodowanie rybek akwariowych, modelarstwo, paralotniarstwo, jazda na deskorolce, jazda na hulajnodze itd, itp.

  Może znajdzie się ktoś kto wyjaśni, dlaczego jedna aktywność fizyczna (lub umysłowa .. np. szachy), czyli hobby polegające na fikaniu, skakaniu, bieganiu powinno być finansowane przez całe społeczeństwo, bo nazywane jest to sportem a inne (w/w) już nie.

 • 2019-07-04 06:50:37

  gość: ~Ojciec

  @~takitam
  Mówiłem ci synu ujawnij się , nie pisz z ukrycia , załóż mądrą partię i te swoje rady wdrażaj w życie, a w Ziębicach zamiast wody w kranach będzie miód i mleko. Twoje utyskiwanie i popisy literackie to hobby czy sport ?

 • 2019-07-04 08:47:03

  gość: ~takitam

  @~Ojciec

  Oj, ojciec, ojciec .... jakie to szczęście, że Ty podpisałeś się odważnie z imienia i nazwiska.

  Poza tym, (jak wielokrotnie tu pisałem), ja komentuję treść artykułów, a Ty ojciec piszesz ... o mnie.

  Ja już o sobie wszystko wiem, ale ... to wolny kraj, więc ... komentuj sobie co chcesz :), ale czy Twój komentarz odnośnie mojej skromnej osoby cokolwiek wnosi do dyskusji w temacie poruszanym w artykule ?

  Sądzisz, że ktokolwiek jest zainteresowany Twoim wpisem o mnie ?

 • 2019-07-04 12:35:12

  gość: ~Ojciec

  @~takitam
  Mówiłem tobie synu nie używaj określenia o sobie moja skromna osoba , to tylko mogą ocenić inni , nie ty sam , samochwała w koncie stała , be i jeszcze raz be. Po co mi odwaga jak nie preferują parcia na EM. Zamiast klepać i popisywać się doradztwem weź to wszystko w swoje ręce i pchaj świat w kosmos. Twój kochający tata.

 • 2019-07-04 12:39:25

  gość: ~takitam

  @~Ojciec

  No cóż, ... nadal nie masz nic sensownego do powiedzenia/napisania w temacie który komentujemy, więc ..... bywaj.

 • 2019-07-04 12:45:20

  gość: ~Ojciec

  ostatnio dodany post

  @~takitam
  Elaboraty piszę w domu a ty na EM . Komentować każdy potrafi , ale wprowadzić to u siebie w domu to nie każdy , dlatego zostawiłem twoja matkę i ciebie bo to jest obłęd. Normalny człowiek potrzebuje spokoju . Bywaj synu pamiętaj aby przed wstaniem najpierw zrobić siku , a ty na odwrót najpierw siku później pobudka , cała mam. Pa pa całuje tata

 • 2019-07-03 22:38:36

  gość: ~Prawda jest taka

  Masakra Jakaś. BRAWO dla Głupoli z Ziebic i Tego Centrum Kultury.! Jesteście Debilami. Razem z tym cieplutkim Ochałom. NAMYSŁÓW TO JEST MIASTO a tu Jest Burdel i Dziadostwo. Ziębice To Dno. Szpirewicz Obudź Się Ze Snu Chłopie bo Toniesz Razem z Miastem Jak Tytanic. Daleko ci do Miasta Namysłowa. Masakra jakaś naprawdę. Dno dno

 • 2019-07-03 22:47:33

  gość: ~Obywatel

  @~Prawda jest taka
  Prawda jest taka, że dnem jest to co napisałeś.

 • 2019-07-04 07:33:14

  gość: ~Kazik

  @~Prawda jest taka
  no niestety, taki komentarz musiał być pisany pod wpływem. Na pewno nie emocji. Dno zobaczyłeś kolego w butelce

REKLAMA