Express-Miejski.pl

„Potencjału lokalnych artystów nie można zmarnować.” Pierwsze spotkanie Ziębickiego Forum Kultury

Pierwsze spotkanie Ziębickiego Forum Kultury fot.: mat. pras.

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

10 czerwca w gminie Ziębice po raz pierwszy zorganizowano Ziębickie Forum Kultury. Na zaproszenie tamtejszych władz odpowiedziało blisko 40 osób. 

Dotychczas w Ziębicach nie zainicjowano szerokiej debaty na temat kultury, a przecież w gminie nie brakuje animatorów kultury, rękodzielników, malarzy, muzyków, plastyków, pisarzy czy poetów. Jednym słowem artystów. Zdaniem burmistrza Ziębic Mariusza Szpilarewicza, to kapitał, którego nie wolno zmarnować. Tak narodził się pomysł na Ziębickie Forum Kultury. Głównym zamierzeniem było stworzenie miejsca, w którym można swobodnie wymienić doświadczenia, a także debatować o tym, jak urozmaicić i działać na rzecz rozwoju kultury w naszej gminie.

- Po poniedziałkowym spotkaniu możemy śmiało ogłosić pierwszy sukces. Blisko 40 osób odpowiedziało na nasze zaproszenie i przybyło do sali bankietowej Zuzanka - mówi burmistrz Mariusz Szpilarewicz, który jako gospodarz przywitał zebranych. - Bardzo cieszę się z pierwszego spotkania, które mam nadzieję będzie początkiem do szerszej dyskusji o kulturze w Ziębicach. Cieszę się także, że mamy tu dziś przedstawicieli wielu ośrodków kulturalnych - mówił włodarz.

Otwarta forma debaty umożliwiła swobodne wyrażanie poglądów. Pomimo prezentowania odmiennych form realizowania się w szeroko pojętej kulturze, udało się znaleźć wspólny język. Dla wszystkich twórców nadrzędnym celem jest praca na rzecz lokalnej społeczności. Wybrali Ziębice jako miejsce, w którym chcą żyć i tworzyć. A przy okazji zmieniać swoje otoczenie, na bardziej przyjazne, otwarte, przesycone tym, co kochają najbardziej - kulturą.

Największe sukcesy można osiągnąć poprzez współpracę. Burmistrz zapewnił, że Ziębickie Centrum Kultury, Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, a także Wydział Promocji – to są te miejsca, gdzie artyści mogą uzyskać pomoc w realizacji swoich wizji i planów. 

Mateusz Gieroń, naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych, Rozwoju i Promocji, opowiedział o bliskim i znaczącym wydarzeniu w gminie, które zasięgiem medialnym obejmie całą Polskę. Mowa o obchodach 750-lecia zapisania pierwszego zdania w języku polskim w Księdze Henrykowskiej.

Henryków 2020 (nazwa robocza) ma być dużą imprezą plenerową o zupełnie odmiennym charakterze niż wszystkie dotychczasowe. Chcielibyśmy, aby była miejscem alternatywnej kultury i myślę, że dla każdego z Was znajdzie się tam miejsce - mówił urzędnik.

Wspomniał także o trwającej przebudowie strony internetowej, która ma zyskać nowy, bardziej informacyjny charakter. Większość prac została już zakończona i aktualnie trwa jej testowanie. Nowy portal informacyjny ma być świetną okazją do zebrania informacji na temat artystów z terenu gminy. Stąd też prośba do wszystkich zainteresowanych, aby przesyłali nam zdjęcia i informacje o prowadzonych przez siebie inicjatywach i przedsięwzięciach.

Wszystko zaczyna się od pomysłu, ale nawet najlepszy potrzebuje wsparcia finansowego. W tym roku ogłoszono konkurs na organizację zadań związanych ze sportem i kulturą. Jak co roku, najwięcej zgłoszeń złożyły kluby sportowe. - Mamy świadomość, że nie zawsze zainteresowani funduszami są w stanie przełożyć ideę na prawidłowo opracowany wniosek. W tej kwestii mogą Państwo liczyć na wsparcie urzędników. Jeśli ktoś ma jakiś problem, moi pracownicy pozostają do Państwa dyspozycji - zapewnił burmistrz. Biorąc pod uwagę kalendarz roku budżetowego następne spotkanie zaplanowano na połowę września. Wtedy też głównym tematem mają być właśnie finanse i planowane wydarzenia kulturalne na 2020 rok.

Ziębickie Forum Kultury to spotkanie różnych ludzi, różnych wizji i doświadczeń, ale wszystkim przyświeca jeden, nadrzędny cel – zmiana. Rolą kultury jest łączenie, a także wzbogacanie społeczeństwa. Stąd na przykład większość uczestników poniedziałkowego spotkania zgodziła się, że z kulturą i sztuką powinniśmy wyjść w przestrzeń miejską, poza mury tradycyjnych instytucji. Pierwsze pomysły padły podczas spotkania. Można śmiało powiedzieć, że nowo obrany kierunek na redefinicję kultury oraz sposobu jej dystrybucji jest krokiem niezbędnym. W końcu każdy ma prawo do dostępu do kultury, nie tylko masowej, ale także tej niszowej. Najważniejsze żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Coś interesującego i rozwijającego.

UMiG Ziębice

28

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • „Potencjału lokalnych artystów nie można zmarnować.” Pierwsze spotkanie Ziębickiego Forum Kultury

  2019-06-12 14:17:13

  gość: ~ziębice

  A może autor artykułu napisał by coś więcej o tych "artystach"

 • 2019-06-13 06:19:32

  gość: ~Prałat

  @~ziębice

  Dokładnie.. Tylko bla bla bla..
  Przede wszystkim powinny być prace tych "artystów" pokazane, a nie gadanie z którego nic nie wynika.

  Żaden prawdziwy artysta nie pójdzie do takiej szopki.

 • 2019-06-13 07:10:13

  gość: ~takitam

  https://www.youtube.com/watch?v=l7VykCTXX7M

 • 2019-06-13 11:36:55

  gość: ~Obywatel

  @~takitam
  No tak, Dni Ziębic nie, Zlot motocyklowy nie(nic nie mam do motocyklistów ale są pajacami na motorkach), basen w Ząbkowicach nie, Park Kulturowy nie, Centrum Informacji Turystycznej nie. Oczywiście Artyści to prostytutki bo jakżeby inaczej. Jako podsumowanie ciśnie się pewna piosenka:
  https://www.youtube.com/watch?v=skPjiSzR9n4

  Burakom nie podoba się
  Co to jest? Ale co?
  O czym to? Nie ma, że.
  To nie tak. Nie ma co.
  Ale nie. Ale źle.
  Jak to ty? Kiedy to?
  Na co to? Ale jak?
  Ale on. Ale ty.
  Musisz tak. Musisz śmak.

 • 2019-06-14 08:41:08

  gość: ~Ketamina i dziwki

  @~Obywatel

  Kiła? - Nie
  Rzeżączka? - Nie
  Chlamydia? - Nie
  Aids? - Nie

  No nic nam nie pasuje hahaha...

 • 2019-06-15 08:22:29

  gość: ~takitam

  @~Obywatel

  Dni Ziębic, zlot motocyklowy, basen w Ząbkowicach, Park Kulturowy, Centrum Informacji Turystycznej, Ziębickie Forum Kultury.

  Powyższe z pewnością zatrzyma młodych tak w Ziębicach jak i w Ząbkowicach.
  Po prostu o niczym innym nie marzą.

  Wszystkie w/w rzeczy się przydają, ale ..... NAJPIERW CHLEB, a igrzyska (czyli w/w pierdoły) wtedy kiedy chleba już będzie pod dostatkiem.

  ... a detalicznie, co do tych ziębickich "artystów", to .... moim zdaniem, zdecydowana większość z nich przyszła na to spotkanie, bo możliwe iż uda się wyrwać od miasta (to nasze podatki przypomnę) trochę kasy na hobby które sobie wybrali, a możliwe, że nawet jakiś lokalik to tu to tam, gdzie za ich wynajem tudzież media wszelaki zapłaci .... również miasto, czyli ... my wszyscy.

  Jakoś nie chce mi się wierzyć, że dotychczas ci "artyści" nie wiedzieli o swoim istnieniu i dopiero w cyt: sali bankietowej mogli się odnaleźć.

  Poza tym, nie żyjemy na pustyni, czyli jest szeroko rozumiana przestrzeń internetowa gdzie przecież można prezentować swoją twórczość i wymieniać się poglądami.
  Można również jak najbardziej spotkać się bez zaproszenia ze strony burmistrza, ale .... wtedy trzeba by było za wszystko samemu zapłacić.

  Co do piosenki do które Waść podać linka, to ..... nie ta liga, czyli ani siła przekazu (jeśli jakiś istnieje, a moim zdaniem nie istnieje), ani muzyka, nawet butów Kazikowi czyściec nie może.

  Właśnie Kazik (Kult) jest (moim zdaniem oczywiście) jednym z nielicznych prawdziwych artystów w Polsce, czyli napisał i zaaranżował mnóstwo piosenek, a każda z nich jest o czymś i ma sens, przy czym niemal w całym okresie twórczości nie zhańbił się biorąc państwową kasę.
  Ludzie KUPUJĄ jego muzykę, pomimo tego, że można przecież wszystko ściągnąć z netu, a takie zachowanie w dzisiejszych czasach oznacza najwyższy szacunek do artysty.

  Inaczej pisząc, Kazik nie miauczy o państwowy sponsoring, a i tak jest artystą zarabiającym miliony i za wszystko płacącym sam z własnej kieszeni.

  Natomiast ci nasi ziębiccy "artyści", zamiast się skrzyknąć na jakimś portalu społecznościowym, po prostu poszli na ..... spotkanie z burmistrzem.
  TO DLATEGO odesłałem do posłuchania pieśni o "artystach" w wykonaniu Kazika.

  Po prostu, artysta jest wtedy artystą, kiedy jest wolny od sponsoringu + ma rzeszę fanów, a jego twórczość nie jest wtórna i traktuje o czymś istotnym, skłania do przemyśleń, albo powoduje wzruszenie.


  No i wreszcie na koniec.
  Jeśli władza (obojętnie jakiej rangi) nie ma do zaoferowania społeczeństwu chleba, to ZAWSZE skupia się na igrzyskach.

  Zatem powtórzę, że nawet najlepszy artysta i jego twórczość, NIE NAKARMI ciała, a jedynie (być może) duszę, a (niestety) póki co, mamy cielesną powłokę, a ta potrzebuje CHLEBA żeby po prostu przeżyć.
  Dlatego jak pisałem na początku, żadne Dni Ziębic, zlot motocyklowy, basen w Ząbkowicach, Park Kulturowy, Centrum Informacji Turystycznej, Ziębickie Forum Kultury i inne tego typu IGRZYSKA, nie zatrzymają młodych w Ziębicach.
  Po prostu wyjadą za chlebem do Wrocławiów, Krakowów czy innych Poznaniów.


 • 2019-06-17 08:56:55

  gość: ~Mieszkanka

  @~takitam
  Ale na tym spotkaniu jak widać na zdjęciu było sporo młodych ludzi, którzy chcą coś zrobić dla miasta, nie wyjechali do Wrocławia, Krakowa itp. A co niektórzy wręcz odwrotnie z Wrocławia do naszej gminy.
  Podczas takich imprez i w tych instytucjach, które pan wymienia pracują mieszkańcy to też są miejsca pracy dla ludzi. Może nie jest ich wiele ale są. Jeśli o chleb to poczekajmy jeszcze, burmistrz jest na tym stanowisku dopiero kilka miesięcy, nie oczekujmy cudów, kto się choć trochę interesuje i ogląda np. sesje to wie jak wygląda nasz budżet i jakie są ograniczenia.

 • 2019-06-17 12:35:22

  gość: ~takitam

  gość: ~Mieszkanka napisał/a:
  //// na tym spotkaniu jak widać na zdjęciu było sporo młodych ludzi, którzy chcą coś zrobić dla miasta ////

  Nie dla miasta, a ..... dla siebie.
  To oczywiście zdrowy i logiczny odruch, że skoro znalazł się sponsor dla naszego hobby, to ... głupio byłoby nie skorzystać.
  Poza tym, jakoś nie słyszałem żeby mieszkańcy prosili wyżej wymienionych o pomoc w postaci zebrań dotyczących kultury, bo zdaje się mają znacznie poważniejsze zmartwienia i co więcej, artykułują je wprost do burmistrza.

  Mimo to, burmistrz uznał, że IGRZYSKA są najważniejsze i na pierwszym miejscu.  gość: ~Mieszkanka napisał/a:
  //// nie oczekujmy cudów, kto się choć trochę interesuje i ogląda np. sesje to wie jak wygląda nasz budżet i jakie są ograniczenia. ////

  Czyli .... nie zajmujmy się w ogóle rzeczami ważnymi bo ..... nie mamy pieniędzy, ale za to te co są możemy lekką rączką wydać na pierdoły.

  No naprawdę, myślenie na poziomie przedszkolaka.

 • 2019-06-17 13:12:56

  gość: ~Mieszkanka

  @~takitam
  Spotkanie było nie dla artystów wyłącznie tylko dla mieszkańców.
  Ci , którzy byli na spotkaniu też tu mieszkają, też płacą podatki, też mają jakieś prawa i oczekiwania. Dla czego określa pan artystów jako osoby zajmujące się hobby to jakaś gorsza praca? Płacą podatki z tytułu pracy jaką wykonują tak jak osoba, która pracuje na przykład w sklepie czy fabryce.
  Odnośnie cudów chodziło mi o to że na wszystko trzeba czasu.

 • 2019-06-17 13:35:10

  gość: ~takitam

  @~Mieszkanka

  No nie rozumiemy się, ale .... nie musimy :)
  Wszak każde z nas ma inne zdanie na dany temat.

  ===========
  W artykule czytamy, cyt:
  ///// Dla wszystkich twórców nadrzędnym celem jest praca na rzecz lokalnej społeczności./////

  Jakbym czytał jakieś sprawozdanie z partyjnej (PZPR) egzekutywy.  ==============
  Kolejny cytacik z artykułu:
  //// Wszystko zaczyna się od pomysłu, ale nawet najlepszy potrzebuje wsparcia finansowego. /////


  ... a ja głupi myślałem, że dobry pomysł i prawdziwa sztuka obroni i sprzeda się sama.
  Dokładnie tak jest np. w USA (czy w innych normalnych krajach) gdzie państwo łoży na kulturę w postaci nakładów na szkolnictwo czy muzea narodowe i .... na tym koniec.

  Każdy kto uważa, że jest artystą, powinien (jeśli chce oczywiście) SAM SIĘ PROMOWAĆ, a nie miauczeć o jakiś ochłap z publicznych pieniędzy.

 • 2019-07-01 22:10:07

  gość: ~Obserwqtorka

  ostatnio dodany post

  @~takitam
  Pana głupie gadanie zatrzyma młodych w Ziębicach. Pozdrawiam

 • 2019-06-13 08:12:09

  gość: ~Mieszkanka

  Na spotkaniu byli nie tylko artyści byli też mieszkańcy, którym na sercu leży szeroko rozumiana kultura. Każdy mógł przyjść, powiedzieć czego oczekuje, co trzeba zmienić lub co zorganizować. Zamiast krytykować i obrażać ludzi, którzy tam się zjawili trzeba było samemu ruszyć cztery litery z przed komputera czy telewizora i coś zaproponować.

 • 2019-06-14 08:34:17

  gość: ~Prałat

  @~Mieszkanka

  Było po prostu KÓŁECZKO WZAJEMNEJ ADORACJI i tyle.

 • 2019-06-14 08:42:41

  gość: ~Ketamina i dziwki

  @~Prałat

  Dokładnie.. W Ziębicach jest na prawdę sporo młodych ludzi z talentami (do rysowania na przykład), i ŻADNEGO z nich tam nie widzę.. Dlaczego??

 • 2019-06-14 08:54:22

  gość: ~ziębiczanin

  @~Ketamina i dziwki
  bo nie chciało im się wyjść z domu i coś wnieść do dyskusji albo powiedzieć o swoim pomyśle i zastanowić się jak go z innymi realizować? No to niech malują kredkami w zaciszu domowym. Po prostu przed komputerem komentują przede wszystkim co co nic sami nie zrobią

 • 2019-06-14 09:48:49

  gość: ~Obywatel

  @~Ketamina i dziwki(już sam nick sugeruje, że nie ma sensu odpowiadać ale jednak się skuszę)
  Spotkanie było ogłaszane i w internecie i na plakatach. Było skierowane do lokalnych artystów i do ludzi, którym zależy na rozwoju kulturalnej strony miasta i gminy. Zatem tak na prawdę mógł przyjść każdy mieszkaniec gminy i się wypowiedzieć.Dlaczego nie było tej utalentowanej młodzieży? To może warto zapytać młodzieży. Pewnie wolą zajmować się ketaminą i dziwkami. Czy może po prostu mają wszystko gdzieś tak jak starsi mieszkańcy. Wiadomo, najlepiej krytykować anonimowo ale jak się nadarza okazja wypowiedzenia się twarzą w twarz przed władzami to pałka mięknie. Nawet ketamina nie pomoże.

 • 2019-06-14 10:53:07

  gość: ~Ketamina i dziwki

  @~Obywatel

  Hahaha.. To teraz będziemy się czepiać nicków, tak? To może miałem się nazwać k*rwa "Lord, Pan i Władca" co? Wtedy byś mnie szanował cieciu?.. Jesteś tylko żałosnym pizdrutem który myśli że jest "fajny i mądry".

  WSZYSTKO jest ciekawsze i bardziej inspirujące od takich żałosnych spotkań.

  Co do bycia anonimowym.. Sam się tu downie wypowiadasz anonimowo.. Co? Pała zmiękła?

  Przed "władzami" ? Hahaha... To są marionetki, nie władza.

 • 2019-06-14 11:38:35

  gość: ~Obywatel

  @~Ketamina i dziwki
  Nie, pała nie zmiękła bo iczego tu się bać. Jak to miło przeczytać wypowiedź na poziomie. A pisz sobie, że jestem cieciem czy pizdrutem, na zdrowie. Takim czymś nie jesteś w stanie mnie obrazić. Ja nie twierdzę, że jestem fajny, wypowiadam się bo mam na to ochotę. Wymyślaj sobie nawet najgłupsze nicki, tylko potem nie płacz, że ktoś Cię krytykuje. A jak Ci źle to weź sobie ketaminę.

 • 2019-06-14 11:50:39

  gość: ~Ketamina i dziwki

  @~Obywatel

  Twoja krytyka NIC nie znaczy.
  Jesteś miękki i tyle ; )

 • 2019-06-14 11:56:39

  gość: ~Obywatel

  @~Ketamina i dziwki
  No i fajnie, jestem miękki. Gdyby to napisał twardziel to może bym się przejął. Ty się moją krytyką nie przejmujesz, ja twoją też nie. Tylko jak to się stało, że taki cieć jak ja tak Cię zbulwersował?

 • 2019-06-14 12:05:34

  gość: ~Ketamina i dziwki

  @~Obywatel

  Tak się nie przejąłeś że aż musiałeś odpowiedzieć co nie? Hahaha..

  Taki cieć "nie jest w stanie" mnie zbulwersować : D Tylko mnie rozśmieszasz gościu.

 • 2019-06-14 12:19:50

  gość: ~Obywatel

  @~Ketamina i dziwki
  Musiałem odpowiedzeć bo taka moja przywara, lubię mieć ostatnie słowo. Nie jestem też zbulwersowany, mało tego cieszę się, że udało mi się Ciebie rozśmieszyć.

 • 2019-06-14 14:54:00

  gość: ~Ketamina i dziwki

  @~Obywatel

  Obraziłem cię? Oj, strasznie przepraszam.. Nie moja wina że jesteś taką cipką. Zacząłeś się mądrzyć to pojechałem ci po rajtach, tyle.

  Specjalnie dla mojego "specjalnego" kolegi, wszystko capslockiem:

  1. WSZYSTKO JEST CIEKAWSZE I BARDZIEJ INSPIRUJĄCE OD TAKICH ŻAŁOSNYCH SPOTKAŃ.
  2. CO DO BYCIA ANONIMOWYM.. SAM SIĘ DOWNIE WYPOWIADASZ ANONIMOWO.
  3. WŁADZE? TO MARIONETKI, KÓŁECZKO WZAJEMNEJ ADORACJI.. NAUCZYCIELE, ich dzieci, lizodupy itd.. (jak napisał Prałat)

  Lubisz mieć ostatnie słowo? To możemy ciągnąć to do usranej śmierci inteligencie hahaha..

 • 2019-06-14 15:16:19

  gość: ~Obywatel

  @~Ketamina i dziwki
  OK, bardzo ładne wypunktowanie tylko, że to twoje tyle w temacie. Jak już wspomniałem nie obrażam się bo żaden pajac twojego pokroju nie jest w stanie wyprowadzić mnie z równowagi. Dziekuje za uwagę.

 • 2019-06-15 01:45:29

  gość: ~Ketamina i dziwki

  @~Obywatel

  No ja przynajmniej piszę O TEMACIE gościu, a nie tak jak ty.. O mnie..

 • 2019-06-14 11:57:21

  gość: ~SD na 3

  @~Obywatel

  Gościu idealnie Cię wypunktował, a Ty co? Nic. Tylko kolejny raz się do nicku potrafiłeś przyczepić...

  I co z tego że ładnie piszesz? Jak nie ma tam żadnej treści.

 • 2019-06-14 12:15:14

  gość: ~Obywatel

  @~SD na 3
  Wypunktował, gdzie? Nazywanie cieciem czy pizdrutem to punktowanie? Swoją opinię napisałem we wcześniejszym wpisie. Dotyczyła spotkania z lokalnymi artystami. Co lepiej zacząć się wyzywać bo to sposób na wszystko?

 • 2019-06-14 14:27:37

  gość: ~SD na 3

  @~Obywatel

  Serio?.. Ślepy jesteś człowieku? Czy serio tak głupi?
  Przeczytaj jeszcze z 10 razy, to może zauważysz..

REKLAMA