Express-Miejski.pl

Mieszkańcy nie chcą S8 w pobliżu swoich domów. Spotkanie informacyjne w Ząbkowicach Śląskich

Spotkanie w Ząbkowicach Śląskich w sprawie rozbudowy krajowej ósemki do parametrów drogi ekspresowej na odcinku Kłodzko - Wrocław (Magnice) fot.: UM Ząbkowice Śląskie

Trwają spotkania związane z rozbudową krajowej ósemki do klasy drogi ekspresowej. 3 czerwca konsultacje z mieszkańcami miały miejsce w Ząbkowicach Śląskich.

Urząd miejski odwiedzili planiści z Jacobs Halcrow Group Polska oraz przedstawiciele inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (oddział we Wrocławiu), którzy przedstawili poszczególne warianty planowanego przebiegu S8 przez gminę Ząbkowice Śląskie. Choć fizycznie pierwsze prace związane z budową nowego korytarza drogi rozpoczną się dopiero za kilka lat, to właśnie teraz, na etapie opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, podejmowane są najistotniejsze decyzje z punktu widzenia mieszkańców. 

W godzinach porannych zainteresowani mogli indywidualnie porozmawiać z projektantem na temat planowanych rozwiązań. Mogli też dowiedzieć się, przez które dokładnie działki planuje się utworzenie alterii zarówno w wariancie „wschodnim” jak i „zachodnim”, w jakiej odległości droga będzie przebiegała od najbliższych zabudowań oraz dokładnie przez które działki będzie prowadzić.

Plan lokalizacyjny - odcinki decyzyjne na terenie gminy Ząbkowice Śląskie:

Od godz. 16 w ząbkowickim magistracie trwało otwarte spotkanie z mieszkańcami. Na wstępie przybyli zostali szczegółowo zapoznani z wariantami przebiegu drogi S8. Były wskazane planowane rozwiązania inżynierskie, zarys drogi, a organizatorzy przygotowali dla uczestników egzemplarze planu lokalizacyjnego projektowanej trasy. Przedstawiciele firmy projektowej oraz GDDKiA starali się szczegółowo odpowiadać na pytania mieszkańców i rozwiewać wątpliwości. Były jednak pytania, które pozostały bez odpowiedzi. Dotyczyły one m.in. zastosowania rozwiązań tłumiących hałas, poprzez budowę nasypów czy barier dźwiękochłonnych.

Pytania te kierowała część mieszkańców, która jasno wyraziła swój sprzeciw odnośnie wariantu „wschodniego” który miałby prowadzić w pobliżu Jaworka. Przybyli dopytywali projektantów o możliwość odsunięcia planowanego korytarza od ich domów, gdyż w niektórych przypadkach nieruchomości będą niemal sąsiadowały z nową drogą. Najbliższy dom od trasy szybkiego ruchu miałoby dzielić niespełna 200 metrów. Dodawali ponadto, że budowa nowej alterii będzie też sporym utrudnieniem dla rolników. W niektórych przypadkach przetnie ich pola, a i dojazd do nich paradoksalnie będzie trudniejszy niż obecnie.

Jakby tego było mało w Jaworku planowana jest także budowa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP), które będzie służyło jako miejsca postojowe dla pojazdów. Projektanci nie potrafili jednak określić jakiej klasy MOP będzie znajdował się w Jaworku i czy planowana jest tam budowa stacji benzynowej.

W podobnym tonie wypowiadali się mieszkańcy, których domy znajdują się w sąsiedztwie wariantu „zachodniego”. Ten miałby prowadzić przez teren Braszowic, Tarnowa, osiedla Pallotyńskiego, Zwróconej i Sulisławic. W przypadku wyboru tego wariantu MOP planuje się utworzyć na wysokości Tarnowa.

Podczas spotkania próbowano także wrzucić kamyczek do ogródka burmistrza Marcina Orzeszka. Sugerowano, że działki które gmina już sprzedała, bądź które oferuje do sprzedaży na Osiedlu Owocowym znajdują się w pobliżu projektowanego wariantu „wschodniego” drogi S8. Mieszkańcy mieli pretensje, że gmina sprzedając działki nie informowała ich o planach GDDKiA.

Po spotkaniu dyskusja przeniosła się do mediów społecznościowych. Burmistrz wyjaśniał, że gmina nie jest projektantem drogi, a urzędnicy byli wczoraj tylko uczestnikami spotkania na takich samych zasadach jak mieszkańcy. Zaprzeczył jakoby miał wcześniejszą wiedzę na temat planowanych wariantów poprowadzenia drogi ekspresowej. Dodał też, że zgadza się z opinią społeczeństwa i także nie jest zadowolony z planowanego przebiegu drogi ekspresowej, niezależnie od wyboru wariantu. Zapewnił, iż gmina zgłosi swoje uwagi do przedstawionych koncepcji.

Szef ząbkowickiego magistratu podkreślił, że w najbliższym sąsiedztwie wariantu „wschodniego”, czyli bezpośrednio w Jaworku, samorząd sprzedał ledwie kilka działek pod budownictwo jednorodzinne. - Było to dawno, kiedy nie było żadnych konkretnych planów związanych z budową drogi ekspresowej - zaznacza burmistrz i dodaje, że znakomita większość gruntów została tam sprzedana przez prywatne osoby, po uprzednim przekształceniu działek rolnych na budowlane. - Jeśli chodzi o oferowane przez gminę działki na Osiedlu Owocowym to uważam, że nie znajdują się one w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego korytarza „wschodniego” - wyjaśnił włodarz.

Wszelkie uwagi, opinie i ankiety w sprawie opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego są zbierane do 17 czerwca w oddziale GDDKiA we Wrocławiu. Można je doręczyć pocztą lub osobiście na adres: GDDKiA Oddział Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 186, 53-139 Wrocław. Istnieje też możliwość wysłania ich poprzez ePUAP lub pocztą elektroniczną.

Spotkanie w Ząbkowicach Śląskich było drugim na terenie powiatu ząbkowickiego. Wcześniej o rozbudowie krajowej ósemki do klasy drogi ekspresowej rozmawiano w Ciepłowodach. Kolejne konsultacje zaplanowano na 6 czerwca w Bardzie (Centrum Kultury i Biblioteka) i 11 czerwca w Złotym Stoku (Centrum Kultury i Promocji). Konsultanci w Bardzie będą dyżurować w godz. od 10 do 16, natomiast spotkanie otwarte zaplanowano na godz. 16. W Złotym Stoku informacji indywidualnych będzie można zaczerpnąć od godz. 11 do 17. Bezpośrednio po ich zakończeniu nastąpi spotkanie grupowe.

ms. / em24.pl

17

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Mieszkańcy nie chcą S8 w pobliżu swoich domów. Spotkanie informacyjne w Ząbkowicach Śląskich

  2019-06-04 13:35:00

  gość: ~Obywatel

  Jak zwykle znajdą się tacy "mądrzy" którzy już na koncepcji przebiegu drogi S8 mają takie "złote myśli" że aż mi wstyd za tych mieszkańców. Krótko i na temat, osoby które nie znają się na budowie dróg nie powinny się wypowiadać na ten temat. Dla naszej gminy dla naszego regionu najlepszym rozwiązaniem będzie przebieg drogi S8 w okolicach Jaworka. To jest szansa na rozwój naszej gminy. I szanowni mieszkańcy Jaworka naprawdę trochę mądrości, bo wasze argumenty są naprawdę kiepskie. Bo jeśli ktoś pisze, że S8 przetnie mu drogę do Sieroszowa... litości skąd takie głupie pomysły?! Panie Burmistrzu proszę się nie przejmować "atakiem" tych mieszkańców bo oni tylko myślą o sobie oni stanowią tylko 2% ludności, a 98% jest za S8. My chcemy rozwoju naszej gminy dzięki tej drodze i mieć możliwość w końcu w miarę bezpiecznie i ok. 20 min. dojechać do Wrocławia. A co do MOP w Jaworku, ludzie opamiętajcie się bo wasza głupota jest masakryczna. Brakuje jeszcze, żeby któryś z Was powiedział że na MOPie będą kur... dla kierowców Tirów!. Nowobogaccy z Jaworka i okolic... opanujcie się i nie głoście swoich mongolskich teorii. Wstyd!!!

 • 2019-06-04 15:13:47

  gość: ~Ząbkowiczanin

  @~Obywatel

  Brawo. Podpisuje się pod tym obiema rękoma, choć nie wiem czy lewą ręką potrafię :)

 • 2019-06-05 09:17:52

  gość: ~mieszkaniec Jaworka

  @~Obywatel
  Proszę nie obrażać mieszkańców Jaworka, MOP zaprojektowany jest w odległości 150 m od zabudowań mieszkalnych gdzie w pierwotnych projektach nie było nawet wzmianki o parkingu dla samochodów ciężarowych!! Oczywiście byliśmy świadomi że są plany przechodzącej w okolicy Jaworka obwodnicy ale nie w tak bliskiej odległości od budynków. Jestem ciekawa jakie byłoby Pana/Pani stanowisko gdyby mieszkał/a Pan/Pani w odległości 150 m od drogi ekspresowej i MOP. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, więc proszę nie obrażać ludzi i pozwolić walczyć o większe odsunięcie drogi od zabudowań i likwidację MOP. Proszę zobaczyć na mapy jak wygląda dojazd do pól uprawnych po zamknięciu drogi na Sieroszów.

 • 2019-06-05 11:18:46

  gość: ~Obywatel

  @~mieszkaniec Jaworka
  Nikt Pani nie obraża, tylko jest to nie do pojęcia tego nawet nie da się czytać/słuchać co Państwo mówicie i piszecie (kompletny brak wiedzy na ten temat). Czy wie Pani ile to jest 150 m? Chyba nie do końca. Co mają powiedzieć mieszkańcy Wrocławia, gdzie droga S8/A18 przebiega 50 m od ich domów? Powiem krótko, my mieszkańcy Ząbkowic nie pozwolimy, aby jakaś grupa zablokowała tą inwestycję. Co do drogi do Sieroszowa, naprawdę czy Pani myśli że Zarząd Dróg Powiatowych pozwoli na wyłączenie tej drogi z użytku - nie wiem skąd u Was wziął się taki pomysł?! Tak samo mogę powiedzieć, że dojazd do pól interesuje mnie tak samo, jak Państwa interesuje mój codzienny dojazd do Wrocławia! Co do MOP - to miejsce nie służy do parkowania tylko pojazdów typu TIR. Co więcej, ta droga i ten MOP, jak to jest przy drogach tego typu będzie ogrodzony i dodatkowo zabezpieczony odpowiednimi ekranami dźwiękochłonnymi. Zachowujecie się Państwo jak pępki Ząbkowic... I mój punkt widzenia jest taki, że ta droga jest szansą dla tego miasta i jego okolic. Każda Wasza próba, która może lub mogłaby doprowadzić do zmiany decyzji lub wydłużenie czasu realizacji tej drogi, spotka się jeszcze większym odzewem niż Wasz. Nie pozwolimy na "storpedowanie" budowy tej drogi. Nie jesteście pępkami Ząbkowic!

 • 2019-06-05 20:06:02

  gość: ~Mariola

  Coz maja powiedziec mieszkancy Makolna gdzie domy od drogiod osi jezdni w niektorych miejscach nawet metra nie ma,niszczy sie budynki prywatne i nikt za to nie odpowiada.150m to prawdziwy prezent od hojnej GDDiM.

 • 2019-06-05 11:38:49

  gość: ~KOALICJA EUROPEJSKA

  @~mieszkaniec Jaworka
  Głosuj na nas. My wam wszystko obiecamy a później i tak nie zrealizujemy. Jesteśmy w tym najbardziej wiarygodni.

 • 2019-06-04 14:01:56

  gość: ~Kierowca

  No i znowu burmistrz be bo robi spotkania i ta garstka już jest na nie nowobogadcy tak mają myślą że są pepkiem tu w Ząbkowicach widać sami fachowcy

 • 2019-06-04 16:02:39

  gość: ~obywatel

  Im bardziej droga S8 będzie wysunięta na wschód to mieszkańcom Gminy Ziębice będzie bliżej do cywilizacji.

 • 2019-06-04 18:20:58

  gość: ~Jan

  "niemal sąsiadowały z nową drogą."
  "miałoby dzielić niespełna 200 metrów"
  Kur.. co za pajace. Mam nadzieję że przejdzie, a przy ewentualnych protestach policja ich spacyfikuje :)

 • 2019-06-04 19:05:28

  gość: ~OO

  @~Jan

  Mam nadzieję, że pan Jan z chęcią zamieni domek w spokojnej okolicy na domek, który jeszcze jest w spokojnej okolicy, ale za chwilę będzie sąsiadował z ekspresówką. Jeżeli jest Pan zainteresowany to proszę tylko dać znać!

 • 2019-06-04 21:43:37

  gość: ~Jan

  @~OO
  "będzie sąsiadował z ekspresówką"
  "200 metrów"
  Dobre, dobre.

 • 2019-06-05 09:24:59

  gość: ~przeciw B1

  @~Jan
  Proszę zobaczyć na mapy i jeżeli Pan potrafi to oszacować odległość.

 • 2019-06-04 22:59:25

  gość: ~Mieszkaniec

  A przepraszam, przecież o ekspresówce mówiono już od kilku lat. Skoro Ci nowobogaccy tacy światli i mądrzy to kupując działki na Jaworku itp to nie brali tego pod uwagę, że gdzieś tu może przebiegać droga? Przecież żeby zarobić pieniądze na działkę z domem to trzeba mieć jednak trochę oleju w głowie. Ns co liczyli?

 • 2019-06-05 06:34:06

  gość: ~Edi

  Wiadomo, zawsze znajdzie grupa ludzi niezadowolonych dla zasady albo wietrzących interes na protestach

 • 2019-06-05 18:40:07

  gość: ~grzesiek

  arteria a nie alteria

 • 2019-06-06 16:03:31

  gość: ~mieszkaniec Zwróconej

  Najlepszym wariantem jest wschodni,
  -w końcu prawdziwa obwodnica i połączenie ze strefami ekonomicznymi,
  -z dala od zabudowań

  najbardziej niekorzystnym jest wariant zachodni:
  -droga będzie przebiegać blisko zabudowań przez prawie cały odcinek(niekiedy mniej niż 50 m od domów),
  -expancja i rozwój miasta po stronie zachodniej mocno ograniczony;
  -wioska Zwrócona straci 2 użytkowe drogi gruntowe: jedna to bezpośredni skrót do Ząbkowic Śl.(zostanie tylko obwodnica-zwiększenie wypadków pieszych).
  ps. byłem i widziałem Plany Sytuacyjne 1:2000, jak powiat będzie planowało ruch pieszych? Na planach tragicznie to wygląda: brak przejść

 • 2019-06-07 14:59:01

  gość: ~autor

  ostatnio dodany post

  Prosze byli im bylo dobrze inni ich nie obchodza a swoja droga predzej poumieraci niz ta droga bedzie tyle w temacie

REKLAMA