Express-Miejski.pl

Nie chcą, aby S8 przebiegała przez Bardo i Przełom Bardzki. Przygotowali wpis do ankiety

Wizualizacja wariantu A1, który miałby przebiegać przez Obryw Skalny i ruiny średniowiecznego zamku fot.: Bardo - na tropie tajemnic historii

Grupa mieszkańców Barda i okolic protestuje. Uważają, że nie do przyjęcia są dwa z czterech wariantów zaproponowanych przez GDDKiA w sprawie rozbudowy krajowej ósemki.

Bardzianie są zdeterminowani by za wszelką cenę zablokować dwie wersje korytarzowe na odcinku Kłodzko-Bardo dla budowy nowej trasy, mającej posiadać już parametry drogi ekspresowej. Choć do rozpoczęcia fizycznych prac związanych z jej tworzeniem jest jeszcze daleko, to tak naprawdę kluczowe decyzje w sprawie przebiegu drogi podejmowane są właśnie na trwającym etapie opracowania studium techniczno-ekonomicznego-środowiskowego.

Jak tłumaczy grupa mieszkańców, propozycja realizacji niechcianych przez nich wariantów przewiduje budowę drogi S8 bezpośrednio przez Bardo i Przełom Bardzki. Twierdzą, że jej tworzenie spowoduje nieodwracalne naruszenie kluczowych struktur krajobrazu przyrodniczego i kulturowego Barda stanowiących wyznacznik i wyróżnik krajobrazowy w skali kraju.

Cztery warianty na odcinku decyzyjnym A - od km 35+956 (początek opracowania) do km 51+246 (okolice miejscowości Potworów/Przyłęk, skrzyżowanie drogi krajowej nr 8 z drogą powiatową nr 3149D):

W przypadku wybrania wariantu A1 trwale zniszczony zostałby Obryw Skalny oraz ruiny średniowiecznego zamku znajdujące się poniżej obrywu, które są związane z początkami historii miejscowości. Dodatkowo zniszczona zostanie dolna część Drogi Kalwaryjskiej i znacznemu przeobrażeniu w efekcie prowadzonych robót ulegną zbocza i stoki Gór Bardzkich w bezpośredniej bliskości Barda.

Wybierając wariant A3 nowa trasa miałaby przechodzić przez Wzgórze Różańcowe oraz Miejsce Hrabiowskie. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że zarówno wzgórze, jak i punkt widokowy na zakole Nysy Kłodzkiej zostałyby całkowicie zniszczone. Podobnie zresztą jak Ekoosada w Opolnicy. W trakcie budowy degradacji uległyby także tereny przez leśne które biegną singletracki, oraz przystanie wodne czy szlaki piesze.

- Spokojna na co dzień okolica zamieni się w jeden wielki hałas, brud, kurz i mnóstwo samochodów – czytamy w propozycji wpisu do ankiety, który grupa mieszkańców Barda przygotowała specjalnie na spotkanie zaplanowane na 6 czerwca w Centrum Kultury i Bibliotece w Bardzie przy ul. Kolejowej.

W treści wpisu możemy przeczytać, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat było wiele prób zniszczenia walorów krajobrazowych i kulturowych Barda. W latach 80 i 90 doprowadzono do zmiany zatwierdzonej już dokumentacji na nadziemny przebieg przez Bardo wodociągowej magistrali „Sudety”, której rura o średnicy metra na kilkumetrowych betonowych podporach zniszczyłaby krajobraz miasteczka. W wyniku uporu, protestów i kontrpropozycji magistrala znalazła się pod ziemią, w tym dwukrotnie pod rzeką. Ten sam upór doprowadził do uratowania przed degradacją panoramy Barda. Na doskonale eksponowanym Wzgórzu Różańcowym upatrzono sobie lokalizację i uzyskano pozwolenie na budowę wielopiętrowego, typowego na tamte czasy hotelu robotniczego. Udało się go nie tylko zmniejszyć, ale również przenieść w miejsce neutralne krajobrazowo. Przykłady takich działań można mnożyć. Wystarczy przypomnieć plany PKP z 2015 roku zmierzające do wybudowania w samym centrum Barda, na osi widokowej, 42-metrowej wieży telekomunikacyjnej. Dzięki uporowi i zaangażowaniu mieszkańców udało się zmienić tę decyzję i lokalizację nadajnika.

- Droga S8 jest potrzebna i konieczna, ale nie w wariantach A1 i A3 trwale niszczących krajobraz i walory Barda oraz Przełomu Nysy Kłodzkiej. Nie może być zgody na „poświęcenie” w/w walorów tylko i wyłącznie dla skrócenia przebiegu planowanej drogi przez Przełom Nysy Kłodzkiej. Począwszy od lat 90. przebieg planowanej drogi ekspresowej przez teren gminy Bardo był ujęty w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego w wariancie zgodnym z zaproponowanym wariantem A2. W tym wariancie (tj. A2) w gminie Bardo droga funkcjonuje w świadomości lokalnej społeczności już od ponad 30 lat. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie zgodne z wieloletnimi planami wokół którego powinna toczyć się dyskusja i dalsze prace – czytamy w podsumowaniu.

Stowarzyszenie Inicjatywy Społecznej „Bardzka Pozytywka” oraz miłośnicy historii Barda, w tym Tomasz Karamon, autor profilu „Bardo – na tropie tajemnic historii” zachęcają mieszkańców do udziału w spotkaniu. - Pokażmy, że nie jest nam obojętny los naszej małej ojczyzny - mówią.

Spotkanie odbędzie się w Centrum Kultury i Bibliotece 6 czerwca o godz. 16. Tego samego dnia od godz. 10 do 16 w CKiB dyżur będzie pełnił przedstawiciel firmy projektującej, który będzie odpowiadał na pytania mieszkańców. Bardzki magistrat wychodząc na przeciw osobom zainteresowanych inwestycją, informuje, że od 3 do 5 czerwca w godzinach pracy urzędu, do dyspozycji mieszkańców będzie pracownik bardzkiego magistratu, który przedstawi zainteresowanym plany rozbudowy drogi oraz wytłumaczy przebieg projektowanych rozwiązań w terenie. Określi również, czy plany projektowe będą dotyczyć nieruchomości gruntowych, które będą interesowały przybyłych.

Do udziału w spotkaniu zachęca też burmistrz Krzysztof Żegański. - Udział w konsultacjach jest dobrowolny, ale głos mieszkańców gminy Bardo może okazać się bardzo istotny, ponieważ zaproponowane rozwiązania projektowe mogą mieć nieodwracalny wpływ na rozwój naszej gminy - mówi szef bardzkiego magistratu i zachęca do wypełniania ankiet, którą GDDKiA przygotowała, by zapoznać się ze zdaniem mieszkańców. Ankiety oraz wszelkie materiały są możliwe do pobrania poniżej, a także są dostępne w Urzędzie Miasta i Gminy Bardo. Wypełnione należy dostarczyć do urzędu bądź przekazać 6 czerwca na spotkaniu bezpośrednio na ręce projektanta.

Materiały do pobrania:

ms. / em24.pl

22

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nie chcą, aby S8 przebiegała przez Bardo i Przełom Bardzki. Przygotowali wpisy do ankiety

  2019-06-01 00:00:32

  gość: ~Kibic

  Ta droga co jest to wystarczy

 • 2019-06-01 00:09:36

  gość: ~kierowca

  znalezli sie ekolodzy z bozej chwaly . w nie takich gorach drogi ida /alpy/ i ludzie nie narzekaja jezdza i podziwiaja widoki a kto byl w alpach to wie ze taka podroz samochodem tez ma swoj urok i klimat

 • 2019-06-01 06:24:43

  gość: ~Xxx

  @~kierowca
  Tak, ale kultura w krajach alpejskich a kultura kierowców w Polsce to dwa różne światy.

 • 2019-06-01 00:25:05

  gość: ~Kierowca

  Czytam i nie wierzę! Najpierw płacz, że z Kłodzka do Wrocławia jedzie się ponad godzinę, a teraz kiedy powstaje alternatywa, to jakaś grupa zaczyna sobie nagle protestować i polecać wariant o 20-30 km dłuższy. No kogoś konkretnie poje...waliło. Ludzie! Widoki widokami, ale cywilizacja wymaga tego, żeby się rozwijać. Widoki jeść Wam nie dają, a ekspresówka z Kłodzka do Wrocławia musi być jak najszybsza i prowadzona po możliwie jak najkrótszym odcinku. Przecież po to się ją buduje, że MA BYĆ SZYBCIEJ. Co mi z drogi ekspresowej, jak zamiast 85 km do Wrocławia to będę jechał ponad 100? Na jedno wyjdzie czy pojadę S8 czy starą [obecną] DK8. Mam nadzieję, że w tym GDDKiA są normalniejsi ludzie, którzy stawiają dobro i potrzeby człowieka ponad drzewa i krajobrazy.

 • 2019-06-01 10:53:48

  gość: ~Obywatel

  @~Kierowca
  Pewnie, trzeba niszczyć środowisko bo się panu kierowcy nie chce jechać 100 km do Wrocławia. Bo oczywiście kierowcy są najważniejsi i ich wygoda musi być na pierwszym miejscu. Naturalne środowisko nikomu nie potrzebne, przecież spalinami oddycha się najlepiej.

 • 2019-06-01 23:21:36

  gość: ~Aros

  @~Obywatel

  Przecież to ludziom ma się lepiej żyć i to będzie dla nich udogodnienie. Już nie róbcie z 'guwna'[cenzura mi blokuje normalne określenie] olimpiady. Żeby Wam czasem nie przyszło na myśl do drzew się wiązać, hahahah. Zaraz pewnie odezwą się obrońcy zwierząt, że będzie niszczone ich naturalne środowisko, więc do was jedno zdanie: w dzisiejszych czasach to wy jesteście bardziej empatyczni dla zwierząt niż dla drugiego człowieka, więc taka postawa o ile mnie nie dziwi, to nie potrafię jej zrozumieć. Czy zwierzęta martwią się ludźmi?

 • 2019-06-01 08:11:29

  gość: ~Mieszkaniec

  Rodacy.....bedzie budowa drogi...beda maszyny ..bedzie ropa....proste....buuuuaaaa

 • 2019-06-01 08:31:17

  gość: ~Blokers

  A co na to nasz miszczu- król bardzkich gór,wybraniec społeczny,nasz autorytet ,wielki umysł co ma budowę dróg wszelakich za społeczną kasę opanowaną perfect .On wyznacza kierunki rozwoju naszego i tak będzie jak on wyznaczy a nie łobywatele....

 • 2019-06-01 08:55:32

  gość: ~mieszkaniec

  Gdzie byliście ekolodzy bardzcy jak zabrano nam tereny zielone obok boiska,gdzie byliście jak budowano za naszą kasę szeroką aleję asfaltową w parku krajobrazowym.Ci co teraz krzyczą najgłośniej wtedy pracowali w urzędzie...

 • 2019-06-01 08:25:52

  gość: ~autor

  Polacy potrafja tylko protostowac by im bylo dobrze reszta ich nie obchodzi

 • 2019-06-01 08:58:11

  gość: ~Marek

  @~autor

  Polecam poczytać ze zrozumieniem artykuł. Jakbyście nie zauważyli to „protestujący” chcą drogi, ale nie kosztem niszczenia walorów krajobrazowych miasteczka. To tak w skrócie.

 • 2019-07-07 08:13:18

  gość: ~krisb

  ostatnio dodany post

  @~Marek
  Żywcem przypomina to budowę wschodniej obwodnicy Wrocławia. Od kilkunastu lat trwa nieustający targ bo każdy chce obwodnicy, tylko najlepiej u sąsiada. W efekcie wciąż jej nie ma, a konsekwencja tego są nieustające korki na Partynicach i Ołtaszynie. I tak będzie dalej, tylko tysiące samochodów dziennie stojących w korkach raczej nie poprawia klimatu. A co do S8 to przecież dzisiejsza DK8 przechodzi centralnie przez Bardo, a sapiące pod górę ciężarówki skutecznie kurzą, hałasują i dymią. Gdy będą jechały rozpędzone drogą ekspresową, to miną Bardo w ciągu minuty, zamiast dzisiejszych dziesięciu.

 • 2019-06-01 08:55:52

  gość: ~Tomek

  "- Spokojna na co dzień okolica zamieni się w jeden wielki hałas, brud, kurz i mnóstwo samochodów "
  Skąd się wezmą te samochody ? Teraz ruch odbywa się praktycznie przez centrum Barda i jakoś nikomu to nie przeszkadza :) Samochodów nie przybędzie , za to poprawi się płynność ruchu więc hałasu , kurzu i brudu ubędzie.

 • 2019-06-01 10:19:42

  gość: ~zaA4

  Skoro tak bardzo mieszkańcy chcą to niech wybiorą wariant A4 i po problemie bo ogromnym idiotyzmem byłoby wybranie wariantu najdłuższego czyli A2.

 • 2019-06-01 17:46:23

  gość: ~zorientowana

  Ptasinska i Karamon rozpoczynają kampanie wyborcza ??? Nie za szybko ???

 • 2019-06-01 21:39:24

  gość: ~obywatel

  Raczej za póżno się obudzili , szansa była ,ale strach ich sparaliżował.Teraz to po ptokach.

 • 2019-06-03 09:05:39

  gość: ~Bibi

  @~zorientowana czy pani zorientowana to nie przypadkiem pani 2.54 cm?? Taka zorientowana może być tylko jedna hahahhaha

 • 2019-06-04 20:57:22

  gość: ~zaciekawiona

  @~Bibia a kto to jest ta 2,54 cm? bo za cholere nikt do glowy mnie nie przychodzi

 • 2019-06-05 21:26:50

  gość: ~jednostka miary

  @~zaciekawiona
  chyba wystarczy sprawdzić jaka jednostka miary liczy właśnie 2,54 cm - w naszym kraju używamy jej jedynie do określenia przekątnej - czego ? A to już się domyślacie na pewno.

 • 2019-06-03 21:06:28

  gość: ~Zocha

  @~zorientowana
  Z taka ekipą to może startować. Najpierw to ich wysmiewala wszystkich jak leci. O pani spod mostu nie wspomnę teraz zajada się jej wypiekami. Proszę, szczyt żenady! Dobrze że ma podopiecznych z zamku, to sztuczny tłum na imprezach się zrobi.Buacha cha cha

 • 2019-06-02 13:58:41

  gość: ~Górnik

  Najlepiej wykopać tunel na odcinku od skrzyżowania na Przyłęk do zjazdu za Boguszynem i zostawić tych ekologów samych sobie niech zbierają grzyby i borówki a turyści pojadą do Kłodzka i dalej. Po jaką cholere turyści w Bardo, niszczą chodniki, zostawiają tony śmieci i zatruwają ekologiczne powietrze - pierdzą. Każdy ekolog natychmiast zaprzestaje używać samochodu tylko rower albo na pieszo.

 • 2019-06-05 22:31:54

  gość: ~Oli

  Kierowco jak Ci postawią bramki z opłatami to i tak podjedziesz do Wrocławia starą drogą i będziesz ją wychwalal

REKLAMA