Express-Miejski.pl

Nieoficjalnie: PiS wygrywa wybory do europarlamentu. Na Dolnym Śląsku większe poparcie dla KE

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 42,4 proc. głosów. Tak wynika z badania exit poll pracowni IPSOS.

Drugie miejsce z wynikiem 39,1 proc. zajmuje Koalicja Europejska, a trzecie partia Wiosna, która uzyskała poparcie 6,6 proc. Próg wyborczy przekroczyła także Konfederacja z wynikiem 6,1 proc. Pod kreską znalazły się Kukiz’15 z 4,1 proc. i Lewica Razem z 1,3 proc. Frekwencja wyniosła 43 proc.

Według tego samego sondażu w okręgu nr 12 (Dolny Śląsk i Opolszczyzna) zdecydowane zwycięstwo odniosła Koalicja Europejska, uzyskując poparcie 44.7 proc. głosujących. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 34,2 proc. wyborców. Po 7,7 proc. otrzymały Wiosna i Konfederacja. Z nieoficjalnych informacji wynika, że partia Prawo i Sprawiedliwość otrzyma 24 mandaty, Koalicja Europejska 22 mandaty, Wiosna 3 mandaty oraz Konfederacja 3 mandaty. Według wstępnych danych Dolny Śląsk i Opolszczyznę w Parlamencie Europejskim będą reprezentować: Janina Ochojska (KE), Andrzej Buła (KE), Anna Zalewska (PiS) oraz Beata Kempa (PiS).

Oficjalne wyniki powinniśmy poznać w poniedziałek rano.

Na godz. 17 frekwencja w powiecie ząbkowickim wynosiła 27.23 proc. Największa była w gminie Ząbkowice Śląskie (28.85 proc.), a najmniejsza w gminie Ciepłowody (22.43 proc.). Do urn niewiele mniej liczniej od mieszkańców Ząbkowic Śląskich szli mieszkańcy gminy Złoty Stok (28.75 proc.) i Kamieńca Ząbkowickiego (27.18 proc.). W gminie Ziębice frekwencja wyniosła 26.63 proc., w gminie Bardo 26.14 proc.,  a w gminie Stoszowice 25.19 proc. Łącznie w powiecie ząbkowickim uprawnionych do głosowania było 52 793 osób.

Warto zaznaczyć, że tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego cieszyły się znacznie większym zainteresowaniem niż przed pięcioma laty. Wówczas w całym kraju do urn poszło zaledwie 23,8 proc. uprawnionych do głosowania.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA