Express-Miejski.pl

Dwie jednostki OSP z powiatu ząbkowickiego z dotacjami na zakup nowych wozów

Spotkanie wojewody Pawła Hreniaka z Adamem Koniecznym - Dolnośląskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej oraz Łukaszem Kasztelowiczem - Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie przekazania środków dla jednostek OSP na Dolnym Śląsku fot.: DUW

Strażacy-ochotnicy z Lubnowa i Złotego Stoku otrzymają wsparcie finansowe z budżetu państwa na zakup nowych średnich wozów ratowniczo-gaśniczych.

Do jednostek ochotniczych straży pożarnych w regionie trafi łączna kwota w wysokości blisko 27 mln zł na zakup sprzętu, z czego około 17 mln zł pochodzi z budżetu państwa oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a ponad 10 mln zł to wsparcie samorządów.

Na liście przeznaczonej do dofinansowania spośród 35 jednostek z terenu województwa dolnośląskiego znalazły się także dwie jednostki działające na terenie powiatu ząbkowickiego. To OSP Lubnów z gminy Ziębice i OSP Złoty Stok. Obie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i obie też od dłuższego czasu starają się o zakup nowego pojazdu.

Aktualnie strażacy-ochotnicy z Lubnowa do akcji jeżdżą Starem 244 z 1989 roku. – Mieliśmy kiedyś dwa pojazdy, jednak drugi nie spełniał już podstawowych wymagań i został wycofany z podziału bojowego. Liczymy po cichu, że być może uda nam się pozyskać nowszy wóz niż ten, którym obecnie dysponujemy. Złożyliśmy już wniosek, wchodzimy do KSRG, jest wiele możliwości dofinansowania i wierzymy, że w końcu doczekamy się też nowego auta – mówił przed dwoma laty Dariusz Pindal, naczelnik jednostki przy okazji włączenia strażaków-ochotników z Lubnowa do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 

Teraz wydaje się, że wszystko jest na dobrej drodze, aby jednostka z Lubnowa otrzymała fabrycznie nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Gmina zabezpieczyła już w budżecie 200 tys. zł, a pozostałe pieniądze potrzebne do zakupu pojazdu samorząd zamierza pozyskać z dofinansowań, w tym m.in. właśnie z budżetu państwa i WFOŚIGW.

Strażacy-ochotnicy ze Złotego Stoku aktualnie dysponują dwoma średnimi samochodami ratowniczo-gaśniczymi. To pojazdy marki MAN i Jelcz. Nowy wóz w jednostce miałby najprawdopodobniej zastąpić wysłużonego już Jelcza. Gmina Złoty Stok na zakup nowego pojazdu także zabezpieczyła 200 tys. zł ze środków własnych. Reszta kwoty zostanie pokryta ze środków zewnętrznych.

Nieoficjalnie mówi się, że w przypadku obu jednostek z terenu powiatu ząbkowickiego dofinansowania wyniosą kilkaset tysięcy złotych. Oficjalne kwoty wsparcia będą znane po wręczeniu promes, które mają zostać przekazane przedstawicielom gmin lub jednostek już w przyszłym tygodniu. 

Lista jednostek OSP z terenu województwa dolnośląskiego, które otrzymają dofinansowanie na zakup sprzętu:

Gmina Karpacz - OSP Karpacz
Gmina Radków – OSP Ścinawka Dolna
Gmina Głogów - OSP Ruszowice
Gmina Legnickie Pole - OSP Legnickie Pole
Gmina Stare Bogaczowice - OSP Stare Bogaczowice
Gmina Szklarska Poręba - OSP Szklarska Poręba
Gmina Złotoryja - OSP Prusice
Gmina Miłkowice - OSP Rzeszotary
Gmina Jelcz Laskowice - OSP Wójcice
Gmina Warta Bolesławiecka - OSP Warta Bolesławiecka
Gmina Bolków - OSP Stare Rochowice
Gmina Mściwojów - OSP Marcinowice
Gmina Oborniki Śląskie - OSP Rościsławice
Gmina Zawonia - OSP Zawonia
Gmina Wołów - OSP Krzydlina Mała
Gmina Zawonia - OSP Czeszów
Gmina Dziadowa Kłoda - OSP Gołębice
Gmina Wiązów - OSP Wiązów
Gmina Leśna OSP Leśna
Gmina Kudowa Zdrój - OSP Kudowa Czermna
Gmina Złoty Stok – OSP Złoty Stok
Gmina Stara Kamienica - OSP Stara Kamienica
Gmina Lewin Kłodzki - OSP Lewin Kłodzki
Gmina Jaworzyna Śląska - OSP Nowice
Gmina Ziębice - OSP Lubnów
Gmina Dobromierz - OSP Roztoka
Gmina Długołęka - OSP Brzezia Łąka
Gmina Nowa Ruda - OSP Bożków
Gmina Strzegom - OSP Jaroszów
Gmina Środa Śląska - OSP Cesarzowice
Gmina Wińsko - OSP Orzeszków
Gmina Mirsk - OSP Orłowice-Krobica
Gmina Niemcza - OSP Przerzeczyn Zdrój
Gmina Milicz - OSP Milicz
Gmina Udanin - OSP Pichorowice

ms. / em24.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA