Express-Miejski.pl

Historie opowiadane ze łzami w oczach. Drugie spotkanie autorskie z Sylwią Winnik [foto]

Drugie spotkanie autorskie z Sylwią Winnik fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

14 marca w ząbkowickiej bibliotece miejskiej odbyło się spotkanie z Sylwią Winnik, autorką książki „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy".

Pochodząca z Ząbkowic Śląskich reporterka opowiadała o swojej najnowszej publikacji i dzieliła się emocjami, które towarzyszyły jej podczas pisania reportażu.

Jak wspominała, kwintesencją i najważniejszym założeniem jej dzieła było nie tyle pokazanie misji czy wojny, która toczy się w Afganistanie, Syrii, Iraku czy innych miejscach począwszy od 1953 roku, gdzie została wysłana pierwsza misja z udziałem naszych polskich żołnierzy, ale przede wszystkim ukazanie emocji rodzin polskich żołnierzy do Korei Północnej. - Najbliżsi polskich żołnierzy, którzy pozostają w kraju toczą swoje małe, życiowe wojenki. Często bardzo trudne, ale jakże istotne, mające znaczenie i odciskające piętno na całym życiu nie tylko żony czy matki żołnierza, ale na całej rodzinie. Jest to książka zawierająca wątek wojenny, ale jest to też przede wszystkim książka o codziennym życiu. Myślę, że w reportażu każdy z nas może znaleźć cząstkę siebie – dodawała ząbkowiczanka. - My tutaj dzisiaj siedzimy w wygodnych krzesłach, w kraju, gdzie jest mimo wszystko bezpiecznie. [...] Żołnierz, który wyjeżdża poza granice naszego państwa, nawet jeśli taką decyzję podejmuje sam, nie czuje się bezpiecznie, bo na ziemi wojny ciągle jest wiele zagrożeń. Pobocznym wątkiem książki, oprócz wojny i emocji towarzyszących polskim rodzinom oraz żołnierzom przebywających na misji, jest ukazanie kultury i codziennego życia ludzi w krajach, gdzie występują konflikty zbrojne - mówiła autorka.

Pisarka podkreśla, że poprzez swoją publikację chce ukazać postać kobiety z nieco innej perspektywy. Kobiety, która musi stoczyć tutaj w Polsce swoją własną walkę, pozostając bez męża. - W książce ukazane są bardzo poruszające historie, podczas słuchania których niejednokrotnie płakałam. Jedna z bardzo znanych reportażystek mówiła, że przy reportażach nie powinno się płakać i okazywać emocji. Ja jestem innego zdania. Jesteśmy ludźmi i odczuwamy emocje jak każdy inny człowiek. Podobnie jak w książce „Dziewczętach z Auschwitz” tak również w tej publikacji znajdą Państwo relację ludzi, którzy przeżyli w swoim życiu bardzo wiele i swoimi historiami, niejednokrotnie opowiadanymi ze łzami w oczach, zdecydowali się z Państwem podzielić – mówiła pisarka.

Premiera najnowszego reportażu „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy" autorstwa Sylwii Winnik miała miejsce 27 lutego. Publikacja jest dostępna do zakupu w kwocie 34,99 zł m.in. na stronie empik.pl

Sylwia Winnik, z domu Grochala, ma 29 lat. Pochodzi z Ząbkowic Śląskich. Skończyła dziennikarstwo w Wyższej Szkole Zarządzania i Finansów we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie II wojny światowej. Przez pięć lat była autorką bloga o nazwie: Czas na Książki. W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu Fanbook Książkowym Blogerem Roku. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu Czas na Książki. Jej dodatkową pasję stanowią wycieczki górskie.

mwinnik / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA