Express-Miejski.pl

Fort Wysoka Skała zamknięty. Dlaczego? - pytają Czytelnicy. Władze twierdzy i dzierżawca wyjaśniają

Fort Wysoka Skała w Srebrnej Górze fot.: mp

Od kilku miesięcy Fort Wysoka Skała w Srebrnej Górze jest niedostępny dla zwiedzających. Władze twierdzy i dzierżawca wyjaśniają, jakie są tego przyczyny.

Otrzymaliśmy list od jednego z naszych Czytelników z prośbą o wyjaśnienie dlaczego Fort Wysoka Skała w Srebrnej Górze jest niedostępny dla zwiedzających, choć w różnych publikacjach jest promowany jako miejsce otwarte dla gości. - Od jesieni zeszłego roku, pomimo wielu prób, nie udało nam się zobaczyć obiektu. Na bramie fortu nie ma żadnej informacji dla odwiedzających. Podczas wielu prób zwiedzenia fortu, spotkaliśmy innych turystów, którzy również nie mogli wejść do środka. Próbowaliśmy uzyskać informację w kasie Fortecznego Parku, i otrzymaliśmy odpowiedź, że Fort Wysoka Skała jest dzierżawiony przez spółkę prywatną. Nie potrafiono nam odpowiedzieć, kiedy będzie dostępny do zwiedzania, pomimo tego, że zarówno Donjon jak i Fort Wysoka Skała mają wspólną ulotkę - informuje nasz Czytelnik.

O zaistniałą sytuację zapytaliśmy Emilię Pawnuk - prezesa spółki Twierdza Srebrna Góra.

Fort Wysoka Skała od wielu lat był niedostępny dla osób zwiedzających Twierdzę Srebrna Góra. W listopadzie 2017 roku fort został wydzierżawiony nowemu podmiotowi, który zgodnie z wymaganiami miał go odpowiednio zabezpieczyć, pozbawić zieleni inwazyjnej i udostępnić w możliwym zakresie dla zwiedzających. Wprawdzie w umowie dzierżawy Fortu nie zawarto obowiązku prowadzenia działalności w obiekcie przez cały rok, ale według przyjętej koncepcji (sporządzonej przez nowego dzierżawcę) zagospodarowania fortu z maja 2018 roku, obiekt miał być dostępny dla zwiedzających praktycznie 365 dni w roku.

Zaniepokojony Czytelnik słusznie zauważył, że od późnej jesieni do dzisiaj fort jest zamknięty. Zarząd Twierdza Srebrna Góra sp. z o.o. na początku lutego bieżącego roku skierował do dzierżawcy pismo w którym zgłoszono uwagi dotyczące prowadzenia obiektu i wprowadzania turystów w błąd co do dni i godzin otwarcia obiektu. W piśmie zalecono natychmiastowe przekazanie informacji o zamknięciu obiektu: na profilu społecznościowym, na parkingu i w obiektach otwartych cały rok jak Donjon i Fort Ostróg oraz konieczności usunięcia drogowskazu wprowadzającego zwiedzających w błąd. Zarówno mapki z lokalizacją trzech fortów nie są już dystrybuowane (miało to miejsce w sezonie turystycznym) jak i został usunięty drogowskaz. Pracownicy kasy i przewodnicy Twierdzy informują zainteresowanych turystów o dodatkowej możliwości zwiedzania jedynie fortu Ostróg, doskonale wiedząc, że Fort Wysoka Skała jest zamknięty. Należy przy tym zauważyć, że obecny dzierżawca od początku funkcjonowania umowy wywiązywał się z zobowiązań związanych z pracami porządkowymi i zabezpieczającymi obiekt. Należy sobie zdawać sprawę z tego, że prowadzenie i utrzymanie obiektów o specyfice Twierdzy Srebrna Góra nie jest łatwym zadaniem. Zabytek tak wysokiej rangi o znacznym stopniu destrukcji wymaga ciągłych kosztownych działań naprawczych i ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem obiektu, zwłaszcza w zimie. Dodając do tego konieczność starania o stworzenie ciekawej całorocznej oferty turystycznej   należy mieć świadomość, że nie każdy sobie poradzi. Uważam, że dzierżawca ma prowadzić działalność gospodarczą w forcie zgodnie z obowiązującym prawem oraz umową dzierżawy w tym m.in. w sposób pozytywy dla wizerunku, renomy i dobrego imienia wydzierżawiającego oraz całego obiektu  - zabytku w randze Pomnika Historii. Dla mnie to jest najważniejsze i na jakiekolwiek sygnały, że może być inaczej na pewno będę reagować.

Emilia Pawnuk

Udało nam się również porozmawiać z Marcinem Przybyszem - wspólnikiem spółki dzierżawiącej, który zapowiedział, że fort zostanie wkrótce ponownie udostępniony dla zwiedzających. Dodał, że w okresie zimowym fort był zamknięty ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne (opady śniegu powodowały brak możliwości dojścia i dojazdu), a także brak profesjonalnego przewodnika. - Dotychczasowy przewodnik zmaga się z długotrwałą chorobą i nie wrócił do pracy, co także miało wpływ na decyzję o zamknięciu fortu w okresie zimowym. Niemniej jednak jesteśmy w trakcie szkolenia nowego przewodnika pełnoetatowego, który od świąt wielkanocnych podejmie pracę na forcie. Najprawdopodobniej w okresie świąt otworzymy podwoje fortu, a wraz z końcem kwietnia planujemy już na stałe udostępnić obiekt dla odwiedzających - wyjaśnił dzierżawca.

mwinnik / em24.pl

10

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Fort Wysoka Skała zamknięty. Dlaczego? - pytają Czytelnicy. Władze twierdzy i dzierżawca wyjaśniają

  2019-03-08 18:38:23

  gość: ~autor

  Ściema dla ubogich,,,żyła złota,,porównywalna do Kopalni--Żyły-Złota w Złotym Stoku---zamknięta z błachego powodu??dlaczego słynny wójt z wioski Stoszowice,,,wydzierżawia,,,a nie,sam prowadzi tego obiektu????śmierdzi tu na kilometry

 • 2019-03-08 19:26:30

  gość: ~BezaI ta

  @~autor
  Szczerze bylam tam w czerwcu i niema na co patrzec 15zl od osoby za 20min chodzenia w kolko,profesjonalizm przewodnika tez pozostawial wiele do zyczenia

 • 2019-03-11 17:26:39

  gość: ~Ja

  ostatnio dodany post

  Bosszsz następny inteligent musiał ogłosić światu swój deficyt umysłowy.

 • 2019-03-08 23:10:31

  gość: ~Turystapasjonat

  Donżon ekstra robota byłem na jesień na nowej trasie. A na Fort Ostróg jest genialnie, ci nowi dzierżawcy ze Świnoujścia robią coś niesamowitego! Fajna ekspozycja, super fabuła, świetni przewodnicy i kupę remontów. Niewiarygodne! Panie Wójcie świetna decyzja!!!! Niech Pan nie słucha tych zazdrośników, żal im d... ściska! Tak trzymać!

 • 2019-03-08 23:37:29

  gość: ~AAAnie

  @~Turystapasjonat tu chodzi o trzeci obiekt, an nie o Ostróg i DOnżon. Fort był zamkniety na cztery spusty mimo ze wszedzie było info że otwarty cały rok.

 • 2019-03-09 12:35:45

  gość: ~kiki

  @~AAAnie
  I co z tego, trzeciego fortu nie widziałeś, szukasz ki.. do d..

 • 2019-03-09 12:17:51

  gość: ~Tmmmmmm

  Szukają tam złotego pociagu

 • 2019-03-09 22:12:57

  gość: ~Haj

  @~Tmmmmmm
  Z tego co slyszalem ryją tam ostro w poszukiwaniu ciężarowek.

 • 2019-03-09 13:42:59

  gość: ~alek

  ale temat na dziennikarstwo ślecze ;-) to już nie mają Ci czytelnicy lepszych zmartwień? Czy to może ta samo osoba, która tutaj "genialnie" porównuje zabytkowa, położoną w gorach, daleko od dróg głownych Twiedzę do kopalni złota??? Śmieszni są ludzie, którzy chcą kąsać ale nie wiedzą jak :-))))

 • 2019-03-09 18:07:33

  gość: ~I ja

  Zapytaj też dlaczego ABC w Srebrnej zamknięto...goście sobie z tematem poza sezonem nie poradzili i tyle

REKLAMA