Express-Miejski.pl

1.15 mln zł dla Twierdzy Srebrna Góra i łącznie ponad 3 mln zł dofinansowania na zabytki w powiecie

Twierdza Srebrna Góra w zimowej scenerii fot.: mp

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało dziś listę projektów zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach programu „Ochrona Zabytków”. 

Wśród kilkuset zadań znalazło się kilka tych, o które wnioskowały instytucje z terenu powiatu ząbkowickiego.

Największe wsparcie w kwocie 1.15 mln zł otrzyma Twierdza Srebrna Góra na kontynuację prac związanych z zabezpieczeniem i stabilizacją murów Wieży Górnej Donjonu.

- 1/4 korony Donjonu od roku jest wyłączona z użytkowania z powodu znacznych ubytków elewacji jednej z wież oraz gzymsu utrzymujacego ziemny wał obronny. Tak znaczna dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoli nam przeprowadzić prace ratujące kolejny fragment naszej Twierdzy. To rekordowa dotacja z ministerstwa i jeden z najlepszych wyników oceny wniosków w historii ubiegania się przez nas o wsparcie, co ogromnie cieszy i motywuje do działania - mówi Emilia Pawnuk, prezes Twierdzy Srebrna Góra.

Ze wsparcia na poziomie 490 tys. zł może cieszyć się Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Chrzciciela w Henrykowie. 270 tys. zł z tej kwoty zostało przeznaczone na prace konserwatorskie i restauratorskie wieży północnej z 1606 roku znajdującej się przy kościele, a pozostałe na konserwację techniczną malowideł ściennych w kaplicy pw. św Krzyża.

370 tys. zł to kwota wsparcia dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św Jerzego w Ziębicach. Dzięki pozyskanym pieniądzom zostanie zrealizowany tam dalszy remont południowej elewacji korpusu kościoła oraz ściany szczytowej pomiędzy korpusem i prezbiterium.

310 tys. zł otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Anny w Ząbkowicach Śląskich. Pieniądze zostaną przeznaczone na kontynuację remontu elewacji kościoła.

270 tys. zł wyasygnowano dla Fundacji Rezydencja Opatów Henrykowskich w Sieroszowie na drugi etap odbudowy letniego pałacu opatów henrykowskich z XVIII wieku

240 tys. zł otrzyma Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie na dalszy, czwarty etap konserwacji ołtarza głównego z 1715 roku z figurą MaTki Boskiej Bardzkiej i obrazem M. Willmanna.

220 tys. zł dofinansowania wpłynie na konto Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kamieńcu Ząbkowickim na IV etap prac konserwatorskich związanych z odnawianiem ołtarza Matki Boskiej Bolesnej z początku XVIII wieku i ołtarza św. Bernarda, również z początku XVIII wieku.

40 tys. zł przeznaczono dla Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zwróconej na drugi etap konserwacji górnej części drewnianej ambony z rzeźbami z XVIII wieku  w kościele Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach

ms. / em24.pl

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • 1.15 mln zł dla Twierdzy Srebrna Góra i łącznie ponad 3 mln zł dofinansowania na zabytki w powiecie

  2019-02-18 22:17:46

  gość: ~Twierdzofil

  A na Twierdzy nie możecie sprzedawać śniegu dla pobliskich kurortów narciarskich żęby dorobić $$$ :P Tak na serio to gratulacje !

 • 2019-02-19 06:28:34

  gość: ~Karju

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapomniało dać pieniądze na ratowanie unikalnego zabytku na skalę Europejską w Kamieńcu Ząbkowickim znajdującego się tam Niemieckiego więzienia z czasów II wojny światowej a w Kamieńcu Ząb Nr II znajdowała się filia obozu Gross sosen .Jest tam szubienica karcer nawet nie ma tablicy upamiętniającej a władze gminy będą budować tam stadion .

  Tak się zaciera -wybiela prawdę historyczną .

 • 2019-02-19 07:33:46

  gość: ~ obiekt świecki ruina

  @ Karju
  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego , to minister kultu watykańskiego. Przeznaczanie pieniędzy na remont obiektów obcego państwa to sabotaż finansowy. W imię prawa niszczone są zabytki świecki.

 • 2019-02-19 11:47:13

  gość: ~Tamida

  @~ obiekt świecki ruina

  Kościoły plebanie to obiekty prywatne są własnością Kurii Biskupiej wierni mają na nie łożyć i nic do powiedzenia nie mają.
  Własność prywatna.
  Za komuny dostawali miliony złotych corocznie za zagarnięte mienie kościelne i teraz też nikt nie rozlicza tych pieniędzy.

 • 2019-02-19 09:46:50

  gość: ~OoOoO

  Kościoły, kościoły, kościoły. Proponuję urząd gminy w Stoszowicach podpiąć pod filię Twierdzy, to wpadnie trochę kasy na remoncik budynku :)

 • 2019-02-19 11:53:25

  gość: ~nietoperze strych gminny

  dzięki M. Wild za wsparcie

 • 2019-02-20 14:01:43

  gość: ~mieszkaniec Srebrnej Góry

  przy okazji zapytam, w którym miejscu ma stanąć hotel Pawełka G. z której strony twierdzy?

 • 2019-02-24 14:03:38

  gość: ~mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  Na parafie dają kasę. Ludzie obudzcie się gdzie pieniądze na infrastrukturę, drogi, chodniki w Ziębicach mamy 19 wiek nawet remont ul, Wojska Polskiego odwołali, takich mamy we władzy nieudaczników. Wywalili 150 tyś na projekt i nie będzie robione nic.

REKLAMA