Express-Miejski.pl

Górnicza Orkiestra Dęta ze Złotego Stoku na uroczystym otwarciu Europejskiej Stolicy Kultury

Górnicza Orkiestra Dęta ze Złotego Stoku podczas otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury fot.: UMiG Złoty Stok

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W miniony weekend Górnicza Orkiestra Dęta ze Złotego Stoku reprezentowała Polskę podczas uroczystego otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) - Matera 2019.

19 stycznia w uroczystym pochodzie wzięło udział około dwóch tysięcy muzyków z 35 krajów świata, którzy uroczyście zainaugurowali obchody Europejskiej Stolicy Kultury we włoskim mieście. Głównym momentem uroczystości było odegranie przez wszystkie orkiestry hymnu Unii Europejskiej - Ody do radości.

Czym jest Europejska Stolica Kultury? To europejskie miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa. To doskonała okazja do promocji miasta oraz organizacji wzmożonej liczby wydarzeń przyciągających rzeszę turystów. Hasło, które przyświeca Europejskiej Stolicy Kultury roku 2019 brzmi: Otwórzmy się na przyszłość

Matera leżąca na południu Włoch w regionie Basilicata słynie z tego, że zachowały się w niej pochodzące z VIII wieku p.n.e. wykute w skale pieczary troglodytów. Stara dzielnica Sassi jest niezwykle malownicza - jej niewielkie, przeważnie ubogie domy (przeważnie prowadzące do pieczar), przyklejone do siebie na zboczu wapiennego wzgórza przypominają z daleka termitierę. Ćwierć wieku temu wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto słynie też z tego, że było wykorzystywane przez filmowców - Mel Gibson kręcił tu sceny do swojej „Pasji”.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA