Express-Miejski.pl

„Społem – Sztaba – Srebrna Góra”, czyli spisane wspomnienia o srebrnogórskiej firmie z czasów PRL-u

zdjęcie ilustracyjne fot.: makowski

Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Srebrnej Górze zapraszają na spotkannie autorskie z twórcami książki pt. „Społem – Sztaba – Srebrna Góra”.

Książka powstała nakładem sił kilku zdeterminowanych osób, w tym samego wymienionego w tytule Henryka Sztaby i jest nie tylko swoistą biografią wieloletniego dyrektora Zakładu Produkcji i Usług Technicznych „Społem” – człowieka, który odcisnął silne piętno w funkcjonowaniu firmy, jak i miasteczka, ale przede wszystkim analizą funkcjonowania małego srebrnogórskiego przedsiębiorstwa w czasach PRL-u.

W ZPiUT Społem” Srebrnej Górze, które zlokalizowane było przy ul. Kolejowej, zajmowano się produkcją różnych przedmiotów codziennego użytku - mebli, pojemników na żywność czy koszyków do sklepów samoobsługowych. Produkowano także urządzenia i wyposażenie do lokali gastronomicznych, nie tylko na potrzeby krajowe, ale także na eksport.

To właśnie w Srebrnej Górze powstało słynne i rozpoznawane w całym kraju krzesło siatkowe Sztaby, które uchodzi współcześnie za ikonę polskiego designu. Więcej o historii krzesła siatkowego Henryka Sztaby można przeczytać w artykule Onet.Kultura [KLIK].

Spotkanie odbędzie się 19 stycznia o godz. 17 w SPA „Aniołek”, w Srebrnej Górze- Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Stoszowice, a w szczególności byłych pracowników do udziału w spotkaniu - zachęca Joanna Pękala.

Podczas promocji książki będzie można zostać posiadaczem jednego z unikatowych egzemplarzy oraz porozmawiać z twórcami opracowania, w tym Henrykiem Sztabą, wieloletnim dyrektorem zakładu.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA