Express-Miejski.pl

W niedzielę Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami Barda, Ząbkowic Śląskich i Ziębic [video]

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

6 stycznia w ponad 750 miastach na całym świecie odbędą się Orszaki Trzech Króli. W powiecie ząbkowickim przemarsze zaplano w Bardzie, Ząbkowicach Śląskich i Ziębicach.

To będzie już dziewiąta edycja wydarzenia, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Barwny pochód w uroczystość święta Trzech Króli po raz pierwszy odbył się w Warszawie w 2009 roku. W kolejnych latach rozpowszechnił się na takie kraje jak: Anglia, Austria, Łotwa, Rumunia, Ukraina, Włochy, a także Stany Zjednoczone, Ekwador, Rwanda, Republika Środkowoafrykańska i Demokratyczna Republika Konga. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej oraz kolędniczej i ma przypominać o trzech królach, którzy pokłonili się nowonarodzonemu Jezusowi ponad 2 tys. lat temu w Betlejem.

W Ziębicach początek barwnego przemarszu zaplanowano na godz. 12.30. Godzinę wcześniej w bazylice mniejszej św. Jerzego odbędzie się msza święta. Po niej uczestnicy wydarzenia otrzymają królewskie korony i udadzą się w pochodzie ulicami miasta. Podczas orszaku odbędzie się kilka scenek nawiązujących do narodzin Chrystusa. Będzie m.in olśnienie mędrców, scena na dworze Heroda, walka dobra ze złem czy pokłon trzech króli w stajence.

Orszak trzech króli w Ziębicach - 2018 rok [foto]

W Ząbkowicach Śląskich początek orszaku zaplanowano na godzinę 13 z placu przy kościele św. Anny. Jego zakończenie ma nastąpić w Ząbkowickim Ośrodku Kultury. Tam zaplanowany jest koncert Genezaret z Piskorzowa.

Orszak Trzech Króli w Ząbkowiach Śląskich - 2018 rok [foto]

W Bardzie wydarzenie rozpocznie się tradycyjnie na ul. Skalnej. Start wydarzenia zaplanowano na godz. 14. To stamtąd barwny pochód po raz ósmy z rzędu wyruszy w stronę centrum miasta. Orszak około godz. 15 ma dotrzeć do Bazyliki Mniejszej, a tam zaplanowano występ chóru Cantus z Wambierzyc oraz kapeli zespołu Przełomiacy. Warto zaznaczyć, że Bardo jest jednym z pierwszych miast, w którym rozpoczęto organizację wydarzenia i bierze udział w akcji już od drugiej edycji.

7. edycja Orszaku Trzech Króli w Bardzie [foto]

Organizatorzy zachęcają całe rodziny do wzięcia udziału w orszaku i zachęcają, szczególnie najmłodszych do przebrania się w stroje zgodne z duchem epoki. Tegoroczna edycja Orszaku Trzech Króli jest dziewiątą. Ma wziąć w niej udział 750 miast nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA