Express-Miejski.pl

Pałac w Bobolicach z nowymi właścicielami. Zorganizowali spacer dendrologiczny po parku

Spacer dendrologiczny po parku przy pałacu w Bobolicach fot.: UMiG Ząbkowice Śląskie

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Pałac w Bobolicach ma szansę otrzymać nowe życie. Od kilku miesięcy nowym właścicielem obiektu jest Fundacja Zespół Pałacowo-Parkowy w Bobolicach państwa Tymków.

Od kilku lat Agencja Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu próbowała sprzedać pałac ulokowany w Bobolicach (gm. Ząbkowice Śląskie). Mimo wielu przetargów i regularnego obniżania ceny przez lata nie było chętnych do nabycia obiektu. Dopiero kilka miesięcy temu na kupno nieruchomości zdecydowali się państwo Tymków z Ząbkowic Śląskich.

4 listopada nowi właściciele obiektu urządzili spacer dendrologiczny po terenie parku. Przybyli mieszkańcy ząbkowickiej gminy oraz goście, mogli poznać historię tego miejsca oraz dziedzictwo kulturowe, jakim bez wątpienia jest pałac oraz otaczający go park. Przedstawione zostały także plany na przyszłość dotyczące tego miejsca, m.in. udostępnienie go dla ruchu turystycznego.

Pałac w Bobolicach to perełka architektury renesansowo–barokowej. Powstał w 1615 roku z inicjatywy rodu von Mettich. 80 lat później budowla została przebudowana, a w 1888 roku przeprowadzono jej restaurację. W czasie II wojny światowej pałac był miejscem przechowywania części zbiorów z Muzeum Etnograficznego z Berlina. Po wojnie stacjonowały w nim wojska radzieckie, które bezskutecznie próbowały wywieźć zbiory do Leningradu. W niejasny do dzisiaj sposób w sierpniu 1947 roku transport ten został przejęty przez Polaków.

Po wojnie pałac był dwukrotnie remontowany. Zachowały się tam wnętrza ze sklepieniami kolebkowymi, a na elewacjach renesansowe obramienia okienne i kamienne portale. Rezydencja ma 800 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Przylega do niej park krajobrazowy i dawny ogród z oczkiem wodnym oraz alejami lipowymi i kasztanowymi.

mwinnik / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA