Express-Miejski.pl

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. Dziś Dzień Zaduszny

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

2 listopada to czas modlitwy za tych, którzy odeszli. W 2018 roku pożegnaliśmy m.in. proboszczów dwóch parafii w powiecie i jednego z miłośników lokalnej historii.

Fot: Gość Świdnicki

26 lutego po walce z chorobą zmarł ksiądz Waldemar Ziembicki. Miał 46 lat. Był proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Srebrnej Górze. Urodził się 23 lipca 1972 roku w Wałbrzychu w rodzinie robotniczej, jako drugi z dwojga synów Stefana i Janiny Ziembickich. Jako wikariusz pracował w parafiach w Lubinie, w Zgorzelcu, w Starych Bogaczowicach i w Kłodzku. Następnie był proboszczem najpierw w Różance, później w dekanacie Międzylesie, a od 2015 roku w parafii pw. św. App. Piotra i Pawła w Srebrnej Górze. Od 2017 roku pełnił również funkcję wicedziekana dekanatu Ząbkowice Śląskie-Południe.

Fot: mat. prasowe

28 lutego w wieku 61 lat zmarł ksiądz Antoni Kłonicki, wieloletni proboszcz parafii polskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny w Ząbkowicach Śląskich. Przegrał walkę z chorobą nowotworową. Cierpiał również na poważne schorzenie serca oraz nerek. Pod koniec stycznia zorganizowano nawet koncert charytatywny, na którym zbierano pieniądze na dalszy etap jego leczenia.

Fot: mat. prasowe

6 kwietnia w wieku 67 lat odszedł spoczynek Stefan Gnaczy z Kamieńca Ząbkowickiego. Miłośnik lokalnej historii, pasjonat. Autor wielu publikacji dotyczących Kamieńca Ząbkowickiego. Były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim czy prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej. Dał się poznać jako osoba pomocna, z ogromną wiedzą na temat lokalnej historii. Był inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych na kamienieckiej ziemi.

Przez wiele lat należał także do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieńcu Ząbkowickim, w 1997 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a trzy lata temu otrzymał honorową odznakę: Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mwinnik / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA