Express-Miejski.pl

Po wyborach nie ma już prawie śladu. Do kiedy muszą zniknąć plakaty wyborcze?

W powiecie ząbkowickim znaczna część kandydatów już w kilka dni po wyborach usunęła materiały wyborcze. Ci, którzy nie zdążyli jeszcze tego zrobić mają czas do 20 listopada fot.: mat. prasowe

Najpóźniej 20 listopada. Zgodnie z kodeksem wyborczym każdy komitet ma 30 dni od zakończenia wyborów na usunięcie z miejsc publicznych swoich materiałów wyborczych.

Z racji tego, że w każdej gminie powiatu ząbkowickiego zwycięzców wyborów poznaliśmy w pierwszej turze, to miasta i wsie od plakatów wyborczych, bilbordów i innych materiałów reklamowych umieszczonych w miejscach publicznych powinny „uwolnić się” najpóźniej za niewiele ponad trzy tygodnie. W samorządach, gdzie przewidziana jest druga tura wyborów, plakaty powiszą jeszcze ponad miesiąc.

W powiecie ząbkowickim znaczna część kandydatów już w kilka dni po wyborach usunęła materiały wyborcze. Ci, którzy nie zdążyli jeszcze tego zrobić mają trzy tygodnie na demontaż materiałów. W tym miejscu warto zaznaczyć, że sprzątanie dotyczy tylko tych miejsc (przystanków, budynków, słupów, latarni), które należą do skarbu państwa i samorządu. Jeśli plakat czy baner wisi w miejscu prywatnym, np. na płocie, i właścicielom to nie przeszkadza, to może wisieć nawet następnych wyborów.

Co grozi za nieusunięcie plakatów?

Zgodnie z prawem obowiązek usunięia materiałów wyborczych ciąży na pełnomocnikach komitetów wyborczych, którzy zgłaszali kandydatów w wyborach wszystkich szczebli. Jeśli 21 listopada – a więc już po terminie – plakaty itp. nadal będą wisieć, można zgłosić sprawę na policję albo straż miejską.

Wówczas pełnomocnikom grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Najpierw zwykle jest to upomnienie, a jeśli i to nie pomoże – to już kara grzywny. Jeśli ktoś bardzo się uprze i mimo kary nie zechce usunąć plakatów, to wójt, burmistrz czy prezydent musi o to zadbać sam – a potem wystawić rachunek niesfornym kandydatom.

Banery wyborcze można przekazać do schroniska

W internecie można przeczytać zachęty dla kandydatów, by oddawali swoje banery do schronisk dla zwierząt. W schroniskach znajdujących się w niedalekim sąsiedztwie Ząbkowic Śląskich akcja przekazania banerów cieszyła się sporym zainteresowaniem. W kilka dni po wyborach pracownicy schronisk otrzymali tak wiele materiałów, że aktualnie nie przyjmują kolejnych. Chcąc przekazać materiały do schronisk warto więc zadzwonić, czy w danym miejscu będą one przydatne.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA