Express-Miejski.pl

„Jesteśmy Żydami z Breslau” - projekcja filmu w Ząbkowicach Śląskich

Projekcja filmu dokumentalnego „Jesteśmy Żydami z Breslau” fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

20 września o godz. 11 w kinie Ząbkowickiego Ośrodka Kultury odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Jesteśmy Żydami z Breslau”.

Po filmie w kawiarni ZOK odbędzie się dyskusja w kawiarni ZOK z udziałem młodzieży liceum ogólnokształcącego. W tym samym dniu po południu – o godzinie 17 mieszkańcy Ząbkowic Śląskich i okolic będą mogli uczestniczyć w dyskusji na temat losów Żydów po drugiej wojnie światowej, a o godz. 18 w pokazie filmu w sali widowiskowej.

Film przedstawia losy 14 ocalałych świadków historii po 1933 roku, którzy mieszkali w Breslau. Byli prześladowani przez Niemcy nazistowskie, zmuszeni do ucieczki, niektórzy przeżyli niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Po drugiej wojnie światowej budowali swoje nowe życie w różnych krajach. Kilku z nich odwiedza Wrocław, gdzie spotykają się z  polsko-niemiecką grupą młodzieży, aby podzielić się z młodym pokoleniem swoimi doświadczeniami.

Bohaterami są: Esther Adler, Gerda Bikales, Anita Lasker-Wallfisch, Renate Lasker-Harpprecht, Walter Laqueur, Fritz Stern, Günter Lewy, David Toren, Abraham Ascher, Wolfgang Nossen, Eli Heyman, Mordechai Rotenberg, Max Rosenberg, Pinchas Rosenberg oraz polsko-niemiecka grupa młodzieży w Berlinie i we Wrocławiu.

Film autorstwa Karin Kaper i Dirka Szusziesa powstał we współpracy z Fundacją Bente Kahan z Wrocławia pod patronatem Rafała Dutkiewicza – prezydenta Wrocławia i Władysława Bartoszewskiego, byłego Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnika premiera ds. międzynarodowych.

Pokaz przedpremierowy odbył się 6 listopada w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016, natomiast premiera niemiecka miała miejsce w Berlinie 13 listopada 2016r. w Zeughauskino (Deutsches Historisches Museum).

ms. / em24.pl / Regina Bigoś

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • „Jesteśmy Żydami z Breslau” - projekcja filmu w Ząbkowicach Śląskich

  2018-09-08 13:35:25

  gość: ~takitam

  Cytacik z artykułu:
  //// o godzinie 17 mieszkańcy Ząbkowic Śląskich i okolic będą mogli uczestniczyć w dyskusji na temat losów Żydów po drugiej wojnie światowej ////

  Nie rozumiem, przecież dyskusja jest zbędna.
  Wykładnia żydowskich "losów" jest znana i jedynie obowiązująca.
  Całkiem niedawno odbyła się szeroka (nawet międzynarodowa) dyskusja na ten temat przy okazji wiadomej polskiej ustawy.

  Dyskusja polegała na tym, że według Żydów, NIE WOLNO źle mówić o Żydach, a o Polakach już jak najbardziej.

  Zresztą, jak powszechnie wiadomo, tuż po drugiej wojnie tylko Żydom żyło się źle.
  Cała reszta "opływała w dostatek", a głównymi sprawcami żydowskiej niedoli byli .... no ... no, no .... no .... Polacy przecież.

  Jednocześnie warto przypomnieć, że inicjatorami drugiej wojny światowej, wcale, ale to wcale nie byli Niemcy.
  Na biednych Niemców napadły bowiem aż dwie obce rasy z kosmosu.
  Jedni to naziści, a drudzy to hitlerowcy i .... zmusili, ... no po prostu zmusili biednych Niemców do rozpoczęcia wojny.
  To dlatego w niemieckich podręcznikach historii nie uświadczycie zdania, że to Niemcy byli sprawcami wojny i zbrodni, a po prostu naziści i hitlerowcy.
  .... aaaaa i nie wierzcie w te "kłamstwa" , że Hitler wygrał wybory w wolnych, demokratycznych wyborach, gdzie ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ Niemców głosowała na NSDAP i Hitlera.

  Wracając jeszcze do ... hmmm "kwestii żydowskiej" , ... warto wspomnieć, że Polska była JEDYNYM krajem w okupowanej Europie gdzie za pomoc Żydom groziła śmierć i jednocześnie byliśmy JEDYNYM narodem który pomagał najwięcej.

  Mimo to, jesteśmy jako naród obsmarowywanie prze Żydów na całym świecie jako główni sprawcy żydowskiej niedoli.

  ==============
  Moim zdaniem, takie fundacje jak Bente Kahan z Wrocławia powstały po to, żeby wysondować nastroje Polaków co do żydów i ocieplić wizerunek Żydów, a wszystko po to, żeby międzynarodowe żydostwo wiedziało, czy już można żądać od Polaków odszkodowań za drugą wojnę, czy jeszcze trzeba poczekać i popracować nad nastrojami.

  Wszystkich których uraziło słowo .... żydostwo, odsyłam chociażby na forum Gazety Wyborczej, gdzie znacznie częściej niż "żydostwa" używa się słowa polactwo i ... nikogo to nie razi, a przy okazji KAŻDY artykuł w internetowym wydaniu GW w którym choćby tylko użyto słowa Żyd ma ZABLOKOWANE komentarze, a przy okazji pod KAŻDYM artykułem gdzie mowa o polskich obozach koncentracyjnych, jest szeroko komentowany w (a jakże) odblokowanych komentarzach.

  ..... a już zupełnie na koniec, warto wiedzieć, że napisana przez amerykańskiego historyka żydowskiego pochodzenia Normana Finkelsteina książka, pod tytułem "Holocaust Industry" pięknie opisuje to się działo, to co się dzieje i to się dziać będzie w sprawach żydowskich kontra reszta świata.


  -----------
  Tak na marginesie, to nie zdziwię się jeśli mój wpisy zniknie z adnotacją ---- Wiadomość usunięta przez administratora.

 • 2018-09-10 11:15:38

  gość: ~refleksyjny

  @~takitam napisał:
  ".... aaaaa i nie wierzcie w te "kłamstwa" , że Hitler wygrał wybory w wolnych, demokratycznych wyborach, gdzie ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ Niemców głosowała na NSDAP i Hitlera"

  Nie wierzcie w te, bez cudzysłowu, kłamstwa. Ostatnie demokratyczne wybory parlamentarne w Niemczech to listopad 1932. Wyniki wyglądały tak:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_parlamentarne_w_Republice_Weimarskiej_w_listopadzie_1932_roku

  33,1% przy frekwencji 80,58.

 • 2018-09-10 12:19:04

  gość: ~takitam

  @~refleksyjny

  Wybory w Niemczech z 12 listopada 1933

  Co prawda NSDAP była już wtedy jedyną partią, na którą można było głosować „TAK” lub „NIE”, ale ..... Na liście NSDAP, „TAK” zaznaczyło 92,2% głosujących.
  Stwierdzono 7,2% nieważnych głosów.

  Oczywiście mało to miało wspólnego z demokracją, ale nadal były to wybory gdzie ANONIMOWO wrzucało się kartki do urny.
  Można było przecież skreślić [NIE] .

  Mimo to (przypomnę), 90% było na TAK.

 • 2018-09-10 12:38:36

  gość: ~refleksyjny

  @~takitam
  Czyli kłamstwem jest twierdzenie, że:
  "Hitler wygrał wybory w wolnych, demokratycznych wyborach, gdzie ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ Niemców głosowała na NSDAP i Hitlera".

  Oficjalny wynik wyborczy NSDAP w listopadzie 1933 r., nie ma żadnego znaczenia, bo to NSDAP liczyła głosy.

 • 2018-09-10 12:30:20

  gość: ~refleksyjny

  @~takitam napisał:
  Wracając jeszcze do ... hmmm "kwestii żydowskiej" , ... warto wspomnieć, że Polska była JEDYNYM krajem w okupowanej Europie gdzie za pomoc Żydom groziła śmierć i jednocześnie byliśmy JEDYNYM narodem który pomagał najwięcej"

  To kolejny MIT. Proszę wymienić choć JEDEN kraj w okupowanej przez hitlerowców Europie, gdzie za pomoc Żydom NIE groziła śmierć.
  Drugie twierdzenie jest nieuzasadnione.

 • 2018-09-10 14:12:14

  gość: ~takitam

  @~refleksyjny

  http://www.wykop.pl/ramka/4113255/liczba-osob-skazanych-na-smierc-za-pomoc-zydom-francja-0-polska-30-000/

 • 2018-09-11 12:01:25

  gość: ~refleksyjny

  ostatnio dodany post

  @~takitam:
  Może zamiast linkować fake newsy lepiej samemu poczytać "cytowanego" Stefana Karbońskiego ? Ostrzegam, ze jest to autor zakazany dla tzw. "obrońców dobrego imienia Polski". Pisał np. polowaniach na Żydów, urządzanych przez partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych.


  Co do statystyk:
  Czy Karboński rzeczywiście pisał o 30 000 skazanych Polaków ?
  Czy istnieje oficjalna imienna lista skazanych ? Ile nazwisk jest na tej liście ?
  Czy uczciwym jest pomijanie ofiar uśmierconych warunkami pobytu w obozach koncentracyjnych ?
  Czy można twierdzić, że obywatelom państw zachodnioeuropejskich, zagrożonych osadzeniem w hitlerowskim obozie koncentracyjnym za ratowanie Żydów, "nie groziła śmierć" ?

 • 2018-09-08 16:37:35

  gość: ~Polak

  Komentarz OK.

REKLAMA