A-klasa: Polonia pokonała lidera

A-klasa: Polonia pokonała lidera fot.: Polonia Ząbkowice Śląskie

Orzeł Ząbkowice Śląskie zapunktował u siebie, Unia Bardo niespodziewanie przegrała z beniaminkiem. W okręgówce Skałki za trzy, Sparta i Zamek za jeden.

IV liga: Bez bramek w Ząbkowicach Śląskich, beniaminek z Prusic lepszy od Unii Bardo

Nie oglądali bramek kibice, którzy przyszli na stadion w Ząbkowicach Śląskich, by zobaczyć Orła po raz pierwszy w tym sezonie przed własną publicznością. Z przebiegu meczu remis dla gospodarzy to wynik korzystny, gdyż to goście mieli więcej okazji do zdobycia gola i tylko ich nieskuteczność oraz dobra postawa Derbisza uchroniły Orła od drugiej porażki.

Biało-niebiescy już do przerwy mogli przegrywać, ale świdniczanie zmarnowali co najmniej dwie stuprocentowe sytuacje do zdobycia gola. Pod drugą bramką ząbkowiczanie często nie gościli, a jedyną sytuacją wartą odnotowania była ta z drugiego kwadransa gry, kiedy z dystansu huknął Maciejewski, a futbolówka trafiła w poprzeczkę. Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. To świdniczanie byli stroną dominującą, ale nie zdołali pokonać Derbisza. Swoje sytuacje miał Myrta, z dystansu próbował Błasik, ale bramkarz biało-niebieskich zachował czyste konto i uratował punkt swojemu zespołowi.

Dla obu ekip po inauguracyjnych porażkach były to pierwsze punkty w sezonie. W trzeciej kolejce Orzeł zagra w Trzebnicy z Polonią, a świdniczanie punktów poszukają u siebie z Sokołem Wielka Lipa.

Nieoczekiwanej porażki w drugiej kolejce doznała bardzka Unia. Podopieczni Tomasza Zielińskiego w roli gospodarza zagrali w Nowej Rudzie, gdyż obiekt w Bardzie nie spełnia wymogów licencyjnych. Unici za rywala mieli beniaminka z Prusic. Orzeł, który po pierwszej kolejce był liderem dzięki wygranej nad Bielawianką Bielawa, na mecz z Unią nie jechał raczej w roli faworyta, a mimo to zdołał zainkasować komplet oczek.

Do przerwy kibice goli nie oglądali, choć w pierwszym kwadransie to Unia mogła, a nawet powinna prowadzić, jednak dobrej okazji nie wykorzystał Włodarczyk. Bardzianie mieli optyczną przewagę, dłużej utrzymywali się przy piłce, ale nic z tego nie wynikało. W dalszej części gry swoje szanse mieli jeszcze Deneka i Łaski, lecz po trzech kwadransach wynik nie zmienił się.

Druga połowa rozpoczęła się kapitalnie dla Unii. Błąd defensora Orła wykorzystał Kuriata, który na raty pokonał Buchlę i dał biało-niebieskim prowadzenie. Stracony gol podziałał na prusiczan jak płachta na byka, bo już po chwili był remis. Do siatki trafił Rajter przy biernej postawie bardzkich obrońców i błędzie Gembary. Chwilę później ten sam zawodnik wyprowadził przyjezdnych na prowadzenie i tym samym ustalił wynik konfrontacji, dając beniaminkowi komplet oczek.

Klasa okręgowa: Prokop rozstrzelał Karolinę

Po porażce w Kudowie-Zdroju nieudany start rozgrywek powetowały sobie Skałki Stolec. Podopieczni Łukasza Głowaka 3:0 (1:0) pokonali Karolinę Jaworzynę Śląską. Spadkowicz z czwartoligowego szczebla nie zawiesił stolczanom poprzeczki wysoko, a formą strzelecką błysnął Prokop, który ustrzelił hat-tricka.

Pierwsza połowa nie była porywającym widowiskiem. Skałki dopiero na kilka minut przed zejściem na przerwę wyszły na prowadzenie. Po przerwie przewaga gości była już znacznie większa, a efektem tego były kolejne gole Prokopa, który po raz drugi do siatki trafił w 60. minucie, a chwilę później miał już na swoim koncie trzy gole.

Klasa okręgowa: Sparta zdobyła punkt

Pierwszy punkt po powrocie do okręgówki wywalczyła Sparta Ziębice, która zremisowała 2:2 na trudnym terenie w Jedlinie-Zdroju.

Wydaje się, że do przerwy więcej groźnych okazji do zdobycia gola mieli jedlinianie, ale paradoksalnie to Sparta schodziła na przerwę z jednym golem zaliczki. Tuż przed przerwą do siatki Zdroju trafił Paweł Mazur.

Po zmianie stron goście ograniczyli się do defensywy, a grę prowadzili miejscowi. Długo nie mogli oni znaleźć recepty na pokonanie Łosia. Bramkarz Sparty po kilku dobrych interwencjach w końcu jednak skapitulował i to od razu dwukrotnie. Najpierw w 67. minucie pokonał go Lipiński, a dwie minuty później Zasada. Z prowadzenia Zdrój cieszył się tylko chwilę. W 73. minucie remis ziębiczanom ponownie dał Mazur, tym razem wykorzystując dobre dośrodkowanie Arkadiusza Kozłowskiego. W ostatnim kwadransie kibice goli już nie zobaczyli, chociaż w 88. minucie bliski trafienia przewrotką był Baczyński. Mający za sobą występy w drugoligowym Górniku Wałbrzych zawodnik przewrotką próbował pokonać Łosia, ale uderzył nad bramką.

W następnej kolejce Sparta zagra z ubiegłorocznym beniaminkiem z Roztoki.

Klasa okręgowa: Charakterny Zamek wywalczył punkt

Pokazali charakter piłkarze z Kamieńca Ząbkowickiego którzy, choć w 60. minucie gry przegrywali różnicą dwóch goli, to zdołali odrobić straty i wywalczyć punkt przeciwko Victorii Tuszyn. - Jestem bardzo zadowolony z postawy zespołu mimo braku zwycięstwa. W przypadku, gdyby to moi zawodnicy roztrwonili dwubramkową przewagę, pewnie mówiłbym inaczej, ale tym razem to my goniliśmy wynik i dzięki zaangażowaniu całego zespołu, dopięliśmy swego i wydarliśmy jeden punkt  - ocenił Arkadiusz Albrecht, szkoleniowiec Zamku.

Do przerwy w meczu goli nie było, a prawdziwe emocje rozpoczęły się dopiero w drugich 45. minutach. Najpierw dwa ciosy zadali goście z Tuszyna, którzy kolejno w 49 i 59. minucie trafiali do siatki Sadowskiego. Prowadzenie objęli po akcji wykończonej przez Kucharskiego, a drugiego gola zdobyli po uderzeniu z rzutu karnego. Od tego momentu za odrabianie strat wzięli się gracze Zamku. Co prawda żaden piłkarz Zamku nie zdołał umieścić futbolówki w siatce rywali, ale za to wyręczyli ich gracze Victorii, sami pakując ją do własnej bramki. Kontaktowe trafienie Zamek uzyskał w 65. minucie pojedynku, a dające remis na kilka minut przed końcem regulaminowego czasu gry.

- Dobry mecz dla oka i stojący na wysokim poziomie. Życzę sobie więcej takich spotkań w naszym wykonaniu, jeśli chodzi o zaangażowanie i walkę - podsumował Albrecht.

A-klasa: Udany start Ślęży

Z wysokiego „C” sezon rozpoczęła Ślęża Ciepłowody, która daje jasny sygnał, że w tym roku również chce powalczyć o upragniony awans do klasy okręgowej. W meczu z aspirującym do awansu Dabro-Bau Makowice podopieczni Igora Pierzgi zwyciężyli 2:1 (1:1), a na listę strzelców wpisali się Seweryn Raszpla i Wojciech Ciołek.

Ten pierwszy już w dziewiątej minucie popisał się bramką z cyklu stadiony świata. Wyrównanie przyszło jednak pięć minut później. Łużnego pokonał Piech. Do przerwy kibice więcej goli już nie ujrzeli, choć w dwóch kontrowersyjnych sytuacjach, po jednej z obu stron, wydawało się, że arbiter mógł podyktować rzuty karne. Jego gwizdek jednak milczał.

W drugich 45. minutach arbiter użyć gwizdka już się nie zawahał. Na kwadrans przed końcem gry sędzia dopatrzył się przewinienia w polu karnym jednego z obrońców Makowic i podyktował rzut karny dla Ciepłowód. Jego skutecznym egzekutorem okazał się Ciołek i dał Ślęży prowadzenie, które podopieczni Pierzgi utrzymali już do końca pojedynku.

Ślęża obok Cukrownika Pszenno jest jedynym zespołem, który zgromadził po dwóch kolejkach komplet punktów. Po wzmocnieniach w osobach wracającego do bramki Łużnego, a także Malki, Kopernickiego, Ciołka, Rogana czy Wasilewskiego (wszyscy zawodnicy grali w przeszłości w wyższych ligach) ciepłowodzianie dają jasny sygnał, że nie interesuje ich dłużej gra w A-klasie, a wyższe cele.

A-klasa: Tylko punkt Unii

Kolejnej wygranej nie udało się odnieść Unii Złoty Stok, która dwukrotnie wychodziła na prowadzenie w meczu z Boxmetem Piskorzów, ale rywale za każdym razem odrabiali straty. - Remis, który nas nie cieszy, ale przyjmujemy go z pokorą. Zdaję sobie sprawę, że takich meczów będzie więcej. Już pierwsze pojedynki pokazują, że liga w tym sezonie będzie bardziej wyrównana, a jej poziom znacznie wyższy niż w ubiegłym sezonie – mówi Waldemar Tomaszewicz, trener Unii. Do przerwy unici prowadzili w Piskorzowie 1:0. Do siatki w 32. minucie gry trafił Krzysztof Niziołek, który od tego sezonu zdecydował się znów grać w złotostockich barwach.

Boxmet wyrównał w pierwszym kwadransie po przerwie. Króla, który z konieczności zastąpił w bramce kontuzjowanego przed tygodniem Barteckiego, pokonał Szewczyk. Niewiele ponad dziesięć minut później Unia znów miała bramkę przewagi. Na listę strzelców wpisał się Kowal. Radość złotostoczan z prowadzenia trwała krótko. Boxmet odpowiedział wyrównującym trafieniem trzy minuty później.

W ostatnim kwadransie stroną przeważającą była Unia, ale mimo kilku prób rezultat nie uległ już zmianie. W trzeciej kolejce podopieczni Tomaszewicza zagrają z Zielonymi Łagiewnikami. To jedyny zespół w grupie, który nie ma na koncie jeszcze porażki i zwycięstwa. W dwóch wcześniejszych meczach najbliższy rywal Unii remisował.

Po falstarcie przed tygodniem trzy oczka wywalczyła ząbkowicka Polonia. Podopieczni Krzysztofa Cupiała rozprawili się ze STEP Tąpadła / Wiry, które po pierwszej kolejce dzięki wysokiej wygranej usadowiły się na moment na szczycie tabeli. - Powoli nowy projekt, jakim jest ta przebudowana drużyna, zaczyna się zazębiać, ale wiadomo, że potrzeba czasu, abyśmy zagrali na niezłym poziomie. Cieszą trzy punkty, choć w naszej grze jest jeszcze wiele mankamentów – mówił po spotkaniu trener ząbkowiczan. Poloniści prowadzenie w meczu objęli pod koniec pierwszego kwadransa gry po trafieniu Trepki. - Już wcześniej mogliśmy wygrywać, ale dobrą okazję zmarnował Molęda – relacjonuje Cupiał. W pierwszym kwadransie dwukrotnie groźnie było też pod bramką Wolana. Raz dobrze interweniował bramkarz Polonii, a raz w sukurs przyszło mu obramowanie bramki.

Jednobramkowa przewaga utrzymała się do przerwy. Po zmianie stron prowadzenie ząbkowiczan w około 60. minucie gry podwyższył Molęda, a chwilę po nim na listę strzelców ponownie wpisał się Trepka. Przy stanie 3:0 goście odpowiedzieli golem, ale ich nadzieję na udaną pogoń rozwiał po chwili Chrzanowski. Wynik w końcówce meczu ustalił Czykieta, który pokonał Wolana. - Powinniśmy wygrać wyżej, ale nie wykorzystaliśmy wielu sytuacji. Szwankowała skuteczność. Cieszy natomiast, że w łatwy sposób do nich dochodzimy i to dobry prognostyk na przyszłość – dodał trener zespołu z miasta Krzywej Wieży.

A-klasa: Inter zbity przez beniaminka

W trzeciej grupie A-klasy fatalnie rozpoczął sezon jedyny przedstawiciel powiatu ząbkowickiego – Inter Ożary. Podopieczni Przemysława Gajka znów przegrali. Po raz kolejny wysoko, bo aż 1:6 (1:3). Tym razem z beniaminkiem z Lądka-Zdroju. - Mamy swoje problemy kadrowe. W bramce po raz drugi występuje zawodnik z pola i wydaje się, że na naszego nominalnego bramkarza jeszcze trochę poczekamy – mówi Przemysław Gajek. Trener Interu daleki jest jednak od stwierdzenia, że przyczyną słabego startu jest brak nominalnego golkipera. - Popełniamy za dużo prostych błędów, poniekąd sami strzelając sobie gole. Trojan był w niedzielę zespołem lepszym i wygrał w pełni zasłużenie, choć swoimi stratami i złymi decyzjami zdecydowanie ułatwiliśmy im to zadanie – dodawał szkoleniowiec Interu. Ekipa z Lądka-Zdroju kończyła mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Marcina Poświstajło w 70. minucie. Wówczas goście mieli już cztery gole zaliczki, a w końcówce dorzucili jeszcze szóstego gola.

Jedynego gola dla miejscowych świetnym uderzeniem z rzutu wolnego w około 30 minucie zdobył Bieńko. To był jednak jedyny pozytywny akcent warty zapamiętania z tego meczu, jeśli chodzi o Inter.

Po dwóch meczach ożaranie mają na koncie zero punktów i jedenaście straconych goli. Pierwszej zdobyczy punktowej podopieczni Gajka będą szukać w najbliższy weekend w Domaszkowie. Nie będzie to jednak zadanie łatwe. Śnieżnik po dwóch kolejkach z kompletem oczek zajmuje czwarte miejsce. Lideruje Słowianin Wolibórz, a dwa zwycięstwa na swoim koncie mają jeszcze Trojan Lądek-Zdrój, Zamek Gorzanów i Orlęta Krosnowice.