Półmaraton Henrykowski i Dyszka na dokładkę w obiektywie

Półmaraton Henrykowski i Dyszka na dokładkę w obiektywie fot.: em24.pl

Andrzej Starżyński z Ukrainy okazał się zwycięzcą VII Półmaratonu Henrykowskiego. Dystans 21 km pokonał on w czasie 1 godz. 15 min i 23 sek.

Walka o pierwsze miejsce trwała do ostatnich metrów, jednak to Starżyński reprezentujący klub Klementynka UMCS Lublin przekroczył linię mety tuż przed zwycięzcą ubiegłorocznej edycji – Pawłem Olijnykiem. Na najniższym stopniu podium uplasował się Yuriy Blahodyr, osiągając czas 1 godzina 16 minut i 54 sekundy.

Wśród kobiet najszybsza była Oksana Yurchuk, a po niej na mecie pojawiła się Swietlana Olijnyk. Obie zawodniczki to także reprezentantki Ukrainy. Pierwsza uzyskała czas 1 godzina 30 minut i 2 sekundy, druga linię mety przekroczyła pięć sekund później. Na trzecim miejscu podium stanęła Ewa Kowalska z Rakowic (czas: 1 godzina, 37 minut i 35 sekund).

Wśród mężczyzn z powiatu ząbkowickiego na dystansie półmaratonu najlepsi okazali się: Dariusz Bodio (czas: 1 godzina 29 minut i 33 sekundy, 14 miejsce open mężczyzn), Piotr Rajczakowski (czas: 1 godzina, 35 minut i 35 sekund, 23 miejsce open mężczyzn) oraz Paweł Pastuszka (czas: 1 godzina, 39 minut i 24 sekundy, 28 miejsce open mężczyzn). Wszyscy to również mieszkańcy gminy Ziębice, jednak z racji tego, iż każdy z biegaczy był nagradzany tylko w jednej kategorii terytorialnej, nagrody dla najlepszych biegaczy gminy Ziębice powędrowały do zawodników, którzy zajęli dalsze lokaty. Zwyciężył Remigiusz Dudek (czas: 1 godzina 45 minut 31 sekund, 52 miejsce open) przed Leszkiem Małkiem (czas: 1 godzina 47 minut i 1 sekunda, 57 miejsce open) oraz Błażejem Piękosiem (czas: 1 godzina 47 minut i 13 sekund, 58 miejsce open).

W klasyfikacji kobiet z powiatu ząbkowickiego pierwsze miejsce przypadło Monice Dudek (czas: 1 godzina, 42 minuty i 43 sekundy, 5 miejsce open kobiet), a za nią uplasowały się kolejno: Monika Wójcik (czas: 1 godzina 51 minut 10 sekund, 10 miejsce open kobiet) oraz Barbara Szpilarewicz, która na linię mety dotarła po 2 godzinach, 3 minutach i 39 setnych (19 miejsce open kobiet). Podobnie jak w przypadku mężczyzn, wszystkie trzy kobiety to mieszkanki gminy Ziębice, a więc nagrody w kategorii najlepsza ziębiczanka powędrowały do kobiet, które zajęły dalsze pozycje, a konkretnie do: Beaty Zych (czas: 2 godziny 8 minut i 36 sekund, 23 miejsce open kobiet), Teresy Nowak (czas: 2 godziny 21 minut i 13 sekund, 29 miejsce open kobiet ) i Joanny Ostrowskiej (czas: 2 godziny 21 minut i 41 sekund, 30 miejsce open kobiet).

Na dystansie półmaratonu sklasyfikowano łącznie 190 biegaczy.

Zwycięzcą II Dyszki na dokładkę (bieg na 10 km) został Dawid Smolak z Oleśnicy, uzyskując czas 35 minut i 41 sekund. Drugi na mecie zameldował się Dawid Kutaj z Henrykowa z czasem 36 minut i 33 sekund, a trzeci był Mateusz Moroń z Paczkowa, docierając na metę po 37 minutach i 23 sekundach.

Wśród pań triumfowała Aleksandra Grodecka z Ząbkowic Śląskich (czas: 46 minut i 9 sekund), przed Katarzyną Gajewską z Kłodzka (czas: 47 minut i 27 sekund) oraz Dorotą Brydą z Brzegu (czas: 47 minut i 41 sekund).

Nagrodę dla najszybszego mieszkańca powiatu ząbkowickiego na 10 km zgarnął Dawid Kutaj, a obok niego na podium stanęli Krzysztof Cieśla z Ziębic (czas: 41 minut 35 sekund, 11 miejsce open mężczyzn) i Wojciech Bieliński z Ząbkowic Śląskich (czas: 43 minuty i 50 sekund, 17 miejsce open mężczyzn).
Nagrody dla trzech najlepszych ziębiczan trafiły w ręce Tomasza Wójcika (czas: 45 minut i 41 sekund, 25 miejsce open mężczyzn), Huberta Szostka (czas: 46 minut i 2 sekundy, 29 miejsce open) oraz Jarosława Jaworskiego (czas: 49 minut i 50 sekund, 36 miejsce open).

Jeśli chodzi o najszybsze panie z powiatu ząbkowickiego to pierwsze miejsce zajęła zwyciężczyni biegu Aleksandra Grodecka, a dwa pozostałe wywalczyły: ząbkowiczanka Ewelina Hawliczek (czas: 57 minut 42 sekundy, 13 miejsce open kobiet) i Ewelina Herman z Ciepłowód (57 minut i 54 sekundy, 14 miejsce open kobiet). Nagrody dla trzech najlepszych ziębiczanek powędrowały do: Doroty Wójcik (czas: 58 minut i 41 sekund, 16 miejsce w klasyfikacji open kobiet), Doroty Sowy (czas: 1 godzina i 43 sekundy, 21 miejsce w klasyfikacji open kobiet) oraz do Barbary Rak (czas: 1 godzina, 10 minut i 43 sekundy, 28 miejsce w klasyfikacji open kobiet).

W biegu na 10 km sklasyfikowano łącznie 95 osób.

Troje najlepszych biegaczy i biegaczek Półmaratonu Henrykowskiego (bieg na 21 km) otrzymało nagrody finansowe w kwocie kolejno: 1 miejsce: 750 zł, 2 miejsce: 650 zł i 3 miejsce: 500 zł. Za miejsca w innych kategoriach wręczano puchary. Każdy z zawodników otrzymał również pamiątkowy medal i materiały promocyjne od gminy Ziębice. Szczegółowe wyniki są dostępne TUTAJ [klik].

Warto zaznaczyć, że gościem specjalnym dzisiejszej imprezy była Wanda Panfil - polska lekkoatletka, maratonka, mistrzyni świata z Tokio z 1991 roku, która wręczała na mecie medale oraz brała udział w dekoracji zwycięzców.