Express-Miejski.pl

Pół miliona złotych na czwarty etap renowacji cmentarza

Zabytkowy cmentarz staromiejski w Złotym Stoku fot.: UMiG Złoty Stok

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Gmina Złoty Stok otrzyma pół miliona złotych na czwarty etap renowacji zabytkowego cmentarza znajdującego się w mieście przy ul. 3 Maja. 

Dofinansowanie pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a wykonanie prac zaplanowano na 2019 rok.

W ramach zadania przewiduje się m.in. zabezpieczenie odnalezionych starych płyt nagrobnych i detali architektonicznych z terenu bezpośrednio przylegającego do obszaru robót budowlanych, renowację murów ogrodzenia, uzupełnienie zniszczonych części murów, remont metalowych elementów ogrodzenia, odbudowę ogrodzenia pomiędzy terenem otaczającym mauzoleum i cmentarzem, budowę nowych nawierzchni mineralnych w miejscu historycznie udokumentowanych alejek, wykonanie nowego (zrekonstruowanego) wejścia na teren cmentarza od strony ul. Wiejskiej, wykonanie schodów terenowych na połączeniu terenów od ul. Wiejskiej i cmentarza, wykonanie wzdłuż muru opaski z kamieni oraz montaż płyt nagrobnych i elementów detali architektonicznych w utworzonym lapidarium.

Aktualnie na terenie cmentarza trwa drugi etap projektu polegający na pracach renowacyjnych i zabezpieczających wnętrze kaplicy. Jesienią rozpocznie się realizacja trzeciego etapu, który będzie obejmował odrestaurowanie elementów architektonicznych, odtworzenie zieleni oraz zainstalowanie oświetlenia w otoczeniu mauzoleum rodziny Guttlerów. Wartość dofinansowania w obu tych etapach wynosi 60 tys. euro.

mwinnik / em24.pl na podst. inf. UMiG Złoty Stok

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA