Express-Miejski.pl

Rozpoczęcie remontu ul. Chrobrego w Ziębicach przedłuża się. W tym roku tylko dokumentacja?

Ulica Chrobrego w Ziębicach wymaga przebudowy. Powiat dostał dofinansowanie, ale nie ma dokumentacji fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Powiat otrzymał 1.5 mln zł dotacji na przebudowę ul. Chrobrego w Ziębicach. Okazuje się jednak, że na remont drogi nie ma dokumentacji. Jest więc problem.

Sporo emocji podczas ostatniej sesji rady powiatu wzbudziła sprawa związana z pozyskaniem dotacji na przebudowę ul. Chrobrego w Ziębicach. Starosta zapytany przez radnego Piątkowskiego o otrzymane wsparcie finansowe na remont drogi odparł, że fizycznie nie posiada dokumentu potwierdzającego przyznanie pieniędzy. Dodał, że ze względu na skomplikowany charakter projektu oraz konieczność skompletowania dokumentacji, całościowa realizacja zadania w roku bieżącym wydaje się być poza możliwościami starostwa. 

Ta odpowiedź wyraźnie zirytowała lidera opozycji Marcin Gwoździa, który apelował do starosty, aby traktować się poważnie. - Panie starosto, jeżeli informacja jest publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej to promesa jest, a to, że nie otrzymał pan kartki papieru jest rzeczą drugorzędną. Nie jesteśmy politykami od dziś - mówił.

Po krótkiej wymianie zdań temat został zamknięty, a władze powiatu miały do niego wrócić, kiedy starosta fizycznie otrzyma promesę. Tę kilka dni później odebrał osobiście z rąk ministra Dworczyka i wojewody Hreniaka.

Skomplikowane zadanie

Temat przebudowy ul. Chrobrego w Ziębicach przewija się już od kilku lat. W tym roku znalazła się ona na trzeciej pozycji wśród pięciu zadań zgłoszonych przez Powiat Ząbkowicki do wojewody do dofinansowania z rezerwy celowej budżetu państwa. W ramach zadania planowany jest remont nawierzchni jezdni, ciągów pieszych, a także wykonanie kanalizacji burzowej. Ten ostatni element należy do najbardziej skomplikowanych, gdyż z obliczeń pracowników Zarządu Dróg Powiatowych wynika, że nawet mimo dokonania remontu, kanalizacja burzowa nie będzie w stanie odprowadzać wszystkich wód, które zlewają się w okolicy torów kolejowych przy ul. Chrobrego. - Przyczyn jest wiele. Zaorane rowy na polach, dużo wybetonowanego terenu w okolicy - mówi Mariusz Szpilarewicz, wicestarosta, który to zadanie inwestycyjne traktuje priorytetowo. - Po rozmowach z przedstawicielami Zarządu Dróg Powiatowych oraz gminy Ziębice doszliśmy do wniosku, że musimy zrealizować dodatkowy odpływ, żeby wodę częściowo odprowadzić w innym kierunku. Dopiero wtedy będzie sens przebudowy kanalizacji burzowej znajdującej się w dolnej części drogi - dodaje wicestarosta.

Analizując przebieg działek ustalono, że najlepszym rozwiązaniem będzie poprowadzenie drugiego odpływu w kierunku ul. Gazowej. Na to potrzeba jednak zgody prywatnego właściciela jednej z działek, a także PKP. - Rozmowy z mieszkańcem oraz przedstawicielami kolei gmina wzięła na siebie. Jeżeli zakończą się pozytywnie to wspólnie z gminą jesteśmy w stanie stworzyć dokumentację na realizację dodatkowego odpływu. Wówczas zadanie związane z przebudową ul. Chrobrego i wykonanie odpływu w kierunku ul. Gazowej trzeba traktować jako połączone, gdyż projektant zadania związanego z przebudową ul. Chrobrego będzie musiał uwzględnić fakt rozchodzenia się wód - wyjaśnia Szpilarewicz. Koszt stworzenia dokumentacji na realizację dodatkowego odpływu to kwota 30 tys. zł. Gmina i powiat miałyby pokryć ją po połowie.

W tym roku tylko dokumentacja

Wicestarosta dodaje, że wojewoda przyznając Powiatowi Ząbkowickiemu dotację ze środków MSWiA posiadał informację, że samorząd nie jest gotowy na realizację zadania. Wynikało to z dokumentów przedłożonych na początku roku. - Mimo braku dokumentacji zgłosiliśmy to zadanie, gdyż chcieliśmy zasygnalizować wojewodzie, że jest ono dla nas bardzo ważne. Od tego momentu prowadziliśmy działania zmierzające do tego, by przygotować się do wykonania inwestycji. Ze względu na konieczność częściowego odprowadzenia wód w inne miejsce, a co za tym idzie, konieczność uzyskania dodatkowych zgód oraz załatwienie innych formalności, jego pełna realizacja w tym roku okazała się niemożliwa - mówi wicestarosta.

- Do końca roku chcemy wykonać dokumentację obu zadań, tj. odprowadzenia wód w kierunku ul. Gazowej i przebudowy ul. Chrobrego. Wystąpimy do MSWiA za pośrednictwem wojewody z informacją, że chcemy zrealizować inwestycję na Chrobrego w pierwszej kolejności w przyszłym roku, jako pierwszą z listy. A w tym roku zrealizować kolejną na liście, czyli drogę przez Piotrowice Polskie - tłumaczy Szpilarewicz.

Zastępcy starosty zależy na tym, aby zasygnalizować u ministra i wojewody, że droga na Chrobrego jest przygotowywana do realizacji. - Jest dokumentacyjnie skomplikowana, ale bardzo ważna ze względu na mieszkańców ul. Chrobrego i okolic, którzy z obawą patrzą na każdą ulewę - podsumowuje wicestarosta.

ms. / em24.pl

20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rozpoczęcie remontu ul. Chrobrego w Ziębicach przedłuża się. W tym roku tylko dokumentacja?

  2018-06-18 10:23:19

  gość: ~Ziębice

  Proponuję żeby nasi włodarze nie otrzymywali pensji skoro nie potrafią się dogadać.

 • 2018-06-18 10:56:39

  gość: ~czytelnik

  Bardzo dobrze, że w końcu coś się dzieje z tą Chrobrego. Brawo!

 • 2018-06-18 11:25:16

  gość: ~inna

  @~czytelnik

  Rok wyborczy zobowiązuje :)

 • 2018-06-18 10:56:47

  gość: ~Kamil

  Mieszkańcy od kilku lat proszą władze miasta i powiatu o remont drogi. Dlaczego pani burmistrz przez cztery lata nic nie zrobiła w tej sprawie?

 • 2018-06-18 12:51:06

  gość: ~Mieszkanka

  No tak ktoś będzie startował na Burmistrza Ziębic a tu taki psikus.Oj Starostwo się nie podpisało

 • 2018-06-18 13:07:17

  gość: ~czytelnik

  @~Mieszkanka
  a ja rozumiem, że po wielu latach i apelach mieszkańców coś się w końcu zadziało. Były dziesiątki spotkań z urzędnikami z Ziębic i nic. W końcu coś się robi i właśnie starostwo zadziałało, trzeba tylko zrozumieć co się czyta

 • 2018-06-18 13:15:57

  gość: ~KaEr

  @~czytelnik

  Bira pomogła jakiemukolwiek mieszkańcowi? Bo nie znam osoby w Ziębicach, która by była jej za coś wdzięczna

 • 2018-06-18 15:32:32

  gość: ~gostek

  Skoro droga powiatowa to remont musi zrobić powiat A nie gmina.

 • 2018-06-18 16:49:43

  gość: ~Zenek

  @~gostek
  Ale kanalizacja burzowa, która nie jest w stanie przyjąć wszystkiej wody, jest gminy i dlatego trzeba działać trochę szerzej, a nie tylko skupić się na drodze. W końcu ktoś sensownie pomyślał i chce rozwiązać problem od lat narastający

 • 2018-06-18 13:14:02

  gość: ~takitam

  ///// Analizując przebieg działek ustalono, że najlepszym rozwiązaniem będzie poprowadzenie drugiego odpływu w kierunku ul. Gazowej. /////

  Czyli .... zamiast zalewać Chrobrego, będzie zalewana gazowa która i tak jest w opłakanym stanie.

  Brawo wy.

 • 2018-06-18 13:41:09

  gość: ~jaro

  @~takitam
  z tego co rozumiem woda będzie rozłożona na dwa kolektory, które pomieszczą wodę chyba bardziej niż jeden na chrobrego, tak? Kto więc mówi o zalewaniu ulicy gazowej

 • 2018-06-18 13:47:27

  gość: ~takitam

  @~jaro

  ///// z obliczeń pracowników Zarządu Dróg Powiatowych wynika, że nawet mimo dokonania remontu, kanalizacja burzowa nie będzie w stanie odprowadzać wszystkich wód, które zlewają się w okolicy torów kolejowych przy ul. Chrobrego. //////

 • 2018-06-18 13:51:59

  gość: ~takitam

  @~jaro

  ... i jeszcze jedno.

  Podobno kiedyś istniał (jeszcze poniemiecki) system odprowadzania wody z ulicy Chrobrego który ...DZIAŁAŁ, ale ktoś "mądry" zsypał wszystko i mamy co mamy.

 • 2018-06-18 14:49:20

  gość: ~HJW

  @~takitam

  Nie ktoś mądry tylko przedsiębiorcy z ul. Chrobrego i rolnicy, którzy pozasypywali rowy i odpływy, bo przecież jak będą mieli metr pola mniej to mogą zbankrutować. Śmieszne to jest, że w gminie działa spółka wodna, która nie potrafi sobie poradzić z tym problemem.

 • 2018-06-18 15:04:40

  gość: ~Obeznany

  Wzdłuż Gazowej idą kręgi, zapewne są drożne, sprawdzić, wlot przy wjeżdzie na Gazową, wylot na Gazowej przy skręcie na stację. To takie proste, popytać starszych mieszkańców, powinni pamiętać.Jak asfaltowano ul. Gazową po prawej stronie w rowach odpływowych ułożono kręgi, one tam są pod małą warstwą ziemi.Woda z Chrobrego wpływała do dużej studzienki koło domu po lewej stronie przy wjeżdzie na Gazową i szla podziemnymi rurami.

 • 2018-06-18 17:25:41

  gość: ~Dziadek

  Rowy na Chrobrego zostały zasypane w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, nie przez przedsiębiorców, bo takowych w tych okolicach nie było i nie przez rolników bo ich również nie było. Proszę nie fantazjować.

 • 2018-06-18 19:14:26

  gość: ~HJW

  @~Dziadek

  To przez kogo?

 • 2018-06-18 22:11:56

  gość: ~Dziadek

  @ HJW , jak jesteś ciekawy to przeprować śledztwo.Wystarczy porozmawiać z starszymi mieszkańcami Chrobrego.

 • 2018-06-21 13:57:40

  gość: ~Monika

  Na wojska polskiego drogę zrobić bo w deszcz przejść się nie da

 • 2018-06-21 14:07:59

  gość: ~Tymek

  ostatnio dodany post

  @~Monika
  Chyba żartujesz. W Ziębicach nic nie zrobią. O tej mieścinie wszyscy zapomnieli. Wszystkie praktycznie drogi wymagają nowej nawierzchni. Niedawno sypali jakimiś kanyczkami z asfaltu.....i tak co roku. Zamiast zrobić porządnie drogi. O czym to świadczy ? że władza i zarząd dróg chyba traktują nasze drogi jako podrzędne.

REKLAMA