Express-Miejski.pl

Gmina Bardo wychodzi naprzeciw seniorom. Będą mieli zniżki i dzienny dom pobytu

zdjęcie ilustracyjne fot.: UMiG Bardo

Radni zabezpieczyli blisko 200 tys. zł na remont budynku, w którym ma powstać dom pobytu dla seniorów. Przyjęli też uchwałę o stworzeniu „Bardzkiej Karty Seniora”.

Gmina Bardo od lat dostrzega potrzeby swoich najstarszych mieszkańców i stale rozwija dla nich swoją ofertę. Nawet najmniejsze gesty, takie jak życzenia urodzinowe oraz odwiedziny z tej okazji przez burmistrza, osób w wieku powyżej 90 lat spotykają się z ogromną życzliwością. Dużym zainteresowaniem wśród seniorów cieszą się zajęcia plastyczne w centrum kultury oraz sezonowe zajęcia ruchowe nordic walking czy wyjazdy na basen prowadzone przez bardzkie stowarzyszenia. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęty został tematyczny cykl spotkań z lekarzami z Fundacji Wspieramy Seniorów z Wrocławia, podczas których omawiane są choroby i dolegliwości dotykające osób starszych. Już w kwietniu odbędzie się kolejne spotkanie, podczas którego zostaną omówione takie zagadnienia jak pierwsza pomoc, ćwiczenia dla seniorów oraz schorzenia endokrynologiczne i kardiologiczne. Planowane są również spotkania z policjantami, w czasie których seniorzy dowiedzą się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Również w najbliższym miesiącu zostanie uruchomiony program pod nazwą „Bardzka Karta Seniora”, z którego będą mogły skorzystać osoby 60+. Program będzie polegał na realnym wsparciu seniorów poprzez zastosowanie zniżek, upustów i promocji przez firmy prywatne, instytucje medyczne, kulturalne i inne. Każdy senior z gminy Bardo lub jego opiekun będzie mógł otrzymać specjalną kartę, która nie jest kartą płatniczą ani nie zastąpi żadnej formy płatności, ale będzie miał prawo do zniżki w wyznaczonych punktach. Koordynacją projektu zajmować się będą pracownicy urzędu.

Ważnym tematem dla władz gminy jest samotność ludzi starszych. Często po stracie współmałżonka lub zmianie statusu zawodowego osoba zostaje sama z sobą w czterech ścianach. Dlatego dobrą metodą na radzenie sobie z tym problemem jest aktywność i rozwijanie własnych zainteresowań. Okazją ku temu, są organizowane spotkania okolicznościowe np. Dzień Seniora, Dzień Chorego czy spotkania świąteczne lub święta patriotyczne. Aby umożliwić łatwiejszy i większy dostęp do oferty dla seniorów, podczas ostatniej sesji rady miejskiej radni podjęli decyzję o utworzeniu Dziennego Domu Pobytu dla Seniorów przeznaczając na remont dachu w budynku po byłym przedszkolu oraz przygotowanie dokumentacji 183 100 zł. Do dyspozycji seniorów będą różnego rodzaju zajęcia edukacyjno-kulturalne, sportowe, ciepły posiłek oraz pomoc przy rozwiązywaniu codziennych problemów i załatwieniu np. spraw urzędowych. - Dzienne domy pomocy prowadzone przez samorządy to rozwiązanie korzystne dla obu stron, ponieważ kosztują rodzinę mniej niż tradycyjne całodobowe domy opieki oraz zapewnią godną jesień życia osobom starszym. W Dziennym Domu Pobytu dla Seniorów, każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby lubiące aktywny tryb życia będą mogły skorzystać z siłowni zewnętrznych czy np. założyć własny ogródek. Aktywizacja seniorów w komfortowych i bezpiecznych warunkach, stała opieka pielęgniarska, wizyty lekarskie, zabiegi rehabilitacyjne, zdrowe i smaczne jedzenie to najważniejszy element jego działania - mówi burmistrz Krzysztof Żegański.

ms. / em24.pl

11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gmina Bardo wychodzi naprzeciw seniorom. Będą mieli zniżki i dzienny dom pobytu

  2018-03-16 13:43:47

  gość: ~mieszkaniec

  A ta sala na której biesiada, to nie dobre miejsce? Przecież remont tej sali kosztował ok.1 milona złotych . Nie ma schodów ,jest zaplecze na posiłki ; co takie obłożenie jest? Aby tylko kasę wydawać...

 • 2018-03-16 14:15:56

  gość: ~jan

  Salę wielofunkcyjną w GOK-u opanował Wiolinek, Przełomiacy i inne wynalazki muzyczne z gminy

 • 2018-03-17 10:59:25

  gość: ~Mieszkaniec

  Car najwyższy będzie miał kolejne miejsca pracy do obsadzenia. Wybory za pasem, część samorządowców od listopada będzie szukała spokojnej przystani do przetrwania i tu z odsieczą przyjdzie masz łaskawy (nie pierwszy raz z reszta) możnowładca i zapewni kolegom kilka lat.

 • 2018-03-17 11:35:07

  gość: ~kl

  @~Mieszkaniec

  Oooo, jak do listopada ten dom seniora ruszy to będzie sukces. Do końca 2018 to oni dach będą remontować, później pomieszczenia, więc cierpliwość tych, co liczyli na posadkę po przegranych wyborach może nie wytrzymać

 • 2018-03-17 11:58:37

  gość: ~Kla

  @~kl
  Przecież to miasto cudów

 • 2018-03-17 13:03:10

  gość: ~mieszkaniec

  Kto w taką ruinę inwestuje,to przecież kpina.Dla seniorów jak już to budowla parterowa,teren płaski,dojście nie uciążliwe no chyba ,że mają podziwiać ogrodzenie obok.Wszystko można przebudować, ale po co? To koszty już liczone w milionach i kolejne kredyty...

 • 2018-03-18 14:19:57

  gość: ~Tytus

  A w Ziębicach, mieście emerytów gdzie są dwa ZOL-e i DPS nie ma żadnego miejsca gdzie starsza osoba mogłaby w godnych warunkach spędzić bezpiecznie kilka godzin np. podczas nieobecności dzieci w domu. Za to poustawiano dziesiątki kubłów na śmieci i psie kupy, rozbudowano wydział śmieciowy w urzędzie, albo zliftingowano stary, paskudny plac zabaw dla dzieci. Brawo Wy.

 • 2018-03-18 18:47:02

  gość: ~Ami

  Zapraszamy do miasta cudów, u nas wszelaki dobrobyt

 • 2018-03-18 21:30:45

  gość: ~RomekAtomek

  @~Tytus

  Ziębice już dawno umarły, tutaj nawet jakby burmistrzem został ktoś kto ma wszędzie uklady i pozyska miliardy dotacji to i tak z kolan tego miasta nie uda się podnieść, bo...nie będzie środków na wkład własny. Ziębice od 25 lat są regularnie niszczone, nieważne kto przy korycie, ważne, że efekty ich rządzenia, a raczej ich brak są widoczne. Miasto nie jest znane z sukcesów tylko z ćpunów, morderców i samobójców.

 • 2018-03-19 05:32:14

  gość: ~nie emeryt

  a czy nie bylo juz domu opieki dziennej seniora na fabrycznej?

 • 2018-03-20 14:51:21

  gość: ~Aaaaa

  ostatnio dodany post

  @~nie emeryt
  Ano był. Ale się zbył

REKLAMA