Express-Miejski.pl

Uroczystości 78. rocznicy pierwszej zsyłki na Sybir

Uroczystości 78. rocznicy pierwszej zsyłki na Sybir fot.: UMiG Bardo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

11 lutego o godz. 11 w Bazylice Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie odbyła się uroczysta msza święta w 78. rocznicę pierwszej zsyłki na Sybir.

W eucharystii oprócz Sybiraków wzięli udział także uczniowie szkół z gminy Bardo wraz ze sztandarami, a także goście w osobach Krystyny Sobieraj - zastępcy burmistrza i Andrzeja Kardasia - przewodniczącego rady miejskiej. Uroczystości poprowadził Dariusz Szewczyk - prezes Związku Sybiraków Koła w Bardzie.

10 lutego 1940 roku to data, która głęboko zapadła w pamięci mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. 78 lat temu, o świcie, rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków do syberyjskich łagrów, która dotyczyła ok. 200 tys. ludzi, w tym wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej, działaczy samorządowych. Zsyłane były całe rodziny, również niemowlęta i starcy. Warunki deportacji były tragiczne. Wywożonym Polakom dawano kilkanaście minut na spakowanie całego dobytku, a potem kierowano ich do przeładowanych wagonów towarowych. Wywiezieni trafili do północnych regionów Rosji, w okolice Archangielska, Irkucka oraz Kraju Krasnojarskiego i obwodu omskiego na Syberii.

Była to pierwsza z czterech wielkich akcji deportacyjnych, jakie przeprowadził Związek Sowiecki w czasie II wojny światowej. Większość Sybiraków, którzy osiedlili się na terenie gminy Bardo, było deportowanych właśnie w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA