Express-Miejski.pl

Gminy powiatu ząbkowickiego bez dofinansowań. Milionowe inwestycje pójdą w odstawkę?

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Cztery gminy z powiatu ząbkowickiego nie dostały pieniędzy z urzędu marszałkowskiego na kosztowne inwestycje o łącznej wartości ponad 10 mln zł.

Wszystkie wnioski złożone przez samorządy z powiatu przeszły co prawda ocenę formalną, jednak uzyskały zbyt małą liczbę punktów by znaleźć się w gronie zadań przeznaczonych do dofinansowania. Z obszaru ziemi dzierżoniowsko-kłodzko-ząbkowickiej wsparcie finansowe uzyskały projekty z gminy miejskiej Kłodzko (8.85 mln zł), gminy Bystrzyca Kłodzka (ponad 3.2 mln zł) oraz gminy Bielawa (prawie 3.8 mln zł), wyczerpując tym samym alokację blisko 16 mln zł przeznaczonych na nasz region.

Bez dofinansowania pozostał wniosek gminy Ząbkowice Śląskie (szóste miejsce na liście) na zadanie pn. Rewitalizacja przestrzeni publicznej miasta Ząbkowice Śląskie. Samorząd chciał na realizację tej inwestycji pozyskać kwotę na poziomie 4.73 mln zł, przy całkowitym koszcie realizacji zadania szacowanym na blisko 5.57 mln zł. W ramach zadania miał być wykonany m.in. remont kilku podwórek w rynku, dużego terenu przy ul. Ciasnej i przebudowa tejże drogi. Projekt obejmował również budowę boiska sportowego przy szkole podstawowej nr 1.

Bez dofinansowania pozostała także gmina Bardo (ósme miejsce na liście), która ubiegała się o środki na rewitalizację ul. Głównej i placu Wolności. Samorząd wnioskował o dofinansowanie na poziomie ponad 1.36 mln zł przy szacowanym całkowitym koszcie realizacji zadania w granicach 1.9 mln zł. O bardzo podobną kwotę wsparcia starała się też gmina Złoty Stok (dziesiąte miejsce na liście). Pieniądze miałyby zostać przeznaczone na przebudowę ul. św. Jadwigi w Złotym Stoku wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Przynajmniej na razie nie będzie także remontu budynku byłego kościoła ewangelickiego w Ziębicach, który znajduje się przy ul. Tadeusza Kościuszki i obecnie pełni funkcję sali gimnastycznej. Całkowity koszt tego zadania oszacowano blisko na 1.5 mln zł, z czego ziębicki samorząd (dwunaste, przedostatnie miejsce na liście) liczył na dotację na poziomie 1.25 mln zł (85. proc. całości inwestycji).

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w ramach zadania pn. „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów” wyasygnował ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego blisko 70 mln zł. Łączna suma kwot o jakie wnioskowały samorządy oscylowała na poziomie 274 mln zł.

ms. / em24.pl

12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gminy powiatu ząbkowickiego bez dofinansowań. Milionowe inwestycje pójdą w odstawkę?

  2018-02-01 13:56:25

  gość: ~aspekt

  Przybylski i Mańkowska z PełO i pod górę robią Orzeszkowi w roku wyborczym??? Czyżby nie było już dobrze układającej się współpracy???

 • 2018-02-02 08:43:56

  gość: ~anka

  @~aspekt
  straszna nieudolność naszych powiatowych POwców... Jeden starosta a drugi burmistrz miasta, nawet z kolegami sie nie potrafią dogadać... widać Orzeszek został juz sam nawet w partii prawie nieboszczce nie ma wsparcia...
  Czas na zmiany...

 • 2018-02-01 14:12:02

  gość: ~Ziębice

  Nieudolności ziębickiej władzy ciąg dalszy. Zamiast wejść w porozumienie z powiatem i wybudować halę to liczyli na remont pseudosali w kościółku. Tylko niepoprawny optymista mógł liczyć, że w województwie dadzą pieniądze na taką inwestycje......

 • 2018-02-01 14:39:21

  gość: ~Tomik

  Dokładnie. Przez tyle lat żeby nie wybudować hali sportowej to tylko tak można w Ziębicach. Zamiast nowoczesnego nowego obiektu który jest potrzebny będą remontować takie dziwadła jak salka Osir i byłego ogólniaka.

 • 2018-02-01 15:10:46

  gość: ~Qas

  @~Tomik

  Bira ma to w du..e bo za cztery lata nic nierobienia pieniążki zawinie i pójdzie na emeryturkę..współczuje tylko młodym co jeszcze zostali w tych ziebicach - miasto bez perspektyw i nawet bez sali z prawdziwego zdarzenia, gdzie sport to jeszcze jedyna nie wymarła dziedzina w tej hminie

 • 2018-02-02 06:43:28

  gość: ~Toja

  To że nie ma hali w Ziębicach to wina wszystkich burmistrzów.

 • 2018-02-06 08:38:27

  gość: ~Jarek

  ostatnio dodany post

  Podziękujmy Panu Cherbowskiemu i jego Radzie którzy postanowili odkupić kościół i ogólnie od Powiatu.

 • 2018-02-01 14:12:23

  gość: ~Ziębice

  Nieudolności ziębickiej władzy ciąg dalszy. Zamiast wejść w porozumienie z powiatem i wybudować halę to liczyli na remont pseudosali w kościółku. Tylko niepoprawny optymista mógł liczyć, że w województwie dadzą pieniądze na taką inwestycje......

 • 2018-02-01 16:02:52

  gość: ~ss

  Hehehe, i po inwestycjach

 • 2018-02-01 18:51:34

  gość: ~takitam

  =====================================================
  ___nie będzie także remontu remontu budynku byłego kościoła ewangelickiego w Ziębicach___
  1.25 mln zł (85. proc. całości inwestycji).
  =====================================================


  No na litość boską, czy to ma być inwestycja ?
  Remont .... kościoła ? albo .... sali gimnastycznej ?

  Wy to na serio nazywacie inwestycją ?

  Kościół ewangelicki jest Ziębicom równie "potrzebny" co hala sportowa.

  Wyremontować sale gimnastyczne PRZY SZKOŁACH PODSTAWOWYCH i ... to tyle jeśli chodzi o zadania gminy w zakresie tzw. kultury fizycznej.

  Cała reszta sportu powinna być finansowana WYŁĄCZNIE z kieszeni samych zainteresowanych, dokładnie tak samo jak każde inne hobby.

 • 2018-02-02 16:56:05

  gość: ~obywatel

  Co do tytułu artykułu to w odstawkę już rok temu powinna iść Bira, ale zamiast iść na referendum to ludzie woleli pierdzieć w kanapę. Szkoda, bo zamiast zmarnowanych dwóch lat, mamy zmarnowane cztery...

 • 2018-02-02 17:46:29

  gość: ~Romek

  @~obywatel
  A za poprzednich burmistrzów nie było znmarnowanych lat ? Tak a propo ?

REKLAMA