Express-Miejski.pl

Sprawdź, czym oddychasz. Stacja jakości pomiaru powietrza w Ziębicach

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

4 grudnia została uruchomiona stacja pomiaru jakości powietrza. Zlokalizowana jest przy ulicy Wrocławskiej 7 w Ziębicach. To druga taka stacja w powiecie ząbkowickim.

Pierwsza od dłuższego czasu działa już w Ząbkowicach Śląskich. Od kilku tygodni stan powietrza w swoim mieście mogą sprawdzić już także mieszkańcy Ziębic.

Na stronie silvernet.info.pl można podglądać trzy wykresy, które pokazują aktualną temperaturę powietrza w mieście oraz stężenie pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 w ciągu ostatniej godziny, dnia, a także średnie dobowe stężenie. 

- Wspólnie z żoną Izabelą postanowiliśmy uświadomić mieszkańców Ziębic, jakie mamy powietrze w mieście. Jest to dobry sposób na pokazanie czym oddychamy. System mierzy poziom zapylenia w dwóch wielkościach pyłów 10 mikrometrów i 2,5 mikrometra - wyjaśnia Sylwester Kubik, jeden z pomysłodaców uruchomienia stacji. Jak podkreśla, normy europejskie stężenia pyłów to 50 i 60 mikrogramów. Ich przekroczenie oznacza poziom alarmowy. - We Francji przy takim wskaźniku do miasta nie można wjechać samochodem. U nas to wręcz nie do pomyślenia. Co więcej, rzadko pojawiają się też ostrzeżenia, że przyjęte normy zostały przekroczone i nie powinno się wychodzić z domu albo ograniczać przebywanie na powietrzu - dodaje. - Dzięki uruchomieniu stacji pomiaru jakości powietrza chcemy uświadamiać ziębiczan, czym oddychają - kończy Kubik.

Pył zawieszony PM10

Drobny pył zawieszony jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych zawierającą substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren, metale ciężkie oraz dioksyny i furany). Pył przedostaje się do organizmu przede wszystkim przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy, kiedy spożywana jest skażona żywność (szczególnie dotyczy to metali ciężkich).

Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Pył zawieszony PM2,5

To mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych. Do atmosfery emitowany jest jako zanieczyszczenie pierwotne powstające w wyniku procesów antropogenicznych i naturalnych oraz jako zanieczyszczenie wtórne, powstające w wyniku przemian dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku, lotnych związków organicznych i trwałych związków organicznych. Pył jest również zanieczyszczeniem transgranicznym, transportowanym na odległość do 2500 km. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni, a sedymentacja i opady nie usuwają go z atmosfery.

Przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

mwinnik / em24.pl na podst. inf. silvernet.info.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA