Express-Miejski.pl

Wyremontują chodniki, podwórka i kamienice. Burmistrz o dalszych planach rewitalizacji miasta

Burmistrz przedstawił plany rewitalizacji Ząbkowic Śląskich fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

4 grudnia podczas spotkania z mieszkańcami w kawiarni Ząbkowickiego Ośrodka Kultury burmistrz Marcin Orzeszek przedstawił dalsze plany rewitalizacji miasta. 

PrzeW ramach programu „Poprawa jakości środowiska miejskiego” zostało określonych osiem obszarów, w których będą prowadzone prace: na ul. Aliantów (naprzeciwko wjazdu na parking obok gimnazjum nr 2), ul. Słowackiego (między ul. Bohaterów Getta i św. Wojciecha, za Krzywą Wieżą), Armii Krajowej i ul. Dolnośląskiej (od parkingu za smażalnią do ul. Szkolnej oraz za skrzyżowaniem ulic Armii Krajowej, Kłodzkiej i Dolnośląskiej), Botwina (naprzeciwko posesji 33,35 przy ul. Proletariatczyków), Ciasnej (za parkingiem przy ul. Proletariatczyków), ale również część Parku Miejskiego (za wiaduktem) oraz stary cmentarz przy ul. 1 Maja.

W ramach projektu park przy stadionie stanie się miejscem rekreacji, edukacji i wypoczynku. - Prace na tym terenie będą podzielone na dwie części. Jedna zostanie zrealizowana z przyszłym roku, natomiast druga w roku kolejnym. Szerzej o tym projekcie pisaliśmy w artykule pt. W planach kolejne etapy rewitalizacji parku miejskiego. Sprawdź szczegóły [KLIK].

Dodatkowo w ramach inwestycji na 2018 rok jest również projekt „Rewitalizacja Przestrzeni Publicznej Miasta Ząbkowice Śląskie” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Koszt całkowity wynosi ponad 5,5 mln zł, z dofinansowaniem na poziomie ponad 4,7 mln zł. - Projekt został złożony i czekamy na jego rozstrzygnięcie w urzędzie marszałkowskim. Jeżeli zostanie rozstrzygnięty pozytywnie to będzie realizowany w ramach RPO wspólnie z powiatem ząbkowickim i Domem Pomocy Społecznej - wyjaśniał burmistrz. 

W pierwszym etapie zaplanowano przebudowę podwórek (Rynek 7,8,9,10) oraz przebudowę chodnika na ulicy Długiej i Bohaterów Getta. W drugim etapie przewidziano prace na zielonym terenie na ul. Ciasnej za Izbą Pamiątek Regionalnych oraz przebudowę samej ulicy. Władze gminy planują również remont boiska sportowego przy szkole podstawowej nr 1. Powstanie tam zespół boisk, ogrodzenia (piłkochwyty), ciągi komunikacyjne piesze i pieszojezdne. W ramach tego programu zaplanowano także wymianę oświetlenia ulicznego rynku. - Realizację projektu już rozpoczęliśmy. Oświetlenie rynku to zadanie, z którym nie mogliśmy czekać i musiało być natychmiast wymienione – mówił burmistrz.

Jednym z zadań w tym projekcie jest również rewitalizacja budnków mieszkalnych. W tym momencie dofinansowanie dostało jedenaście kamienic: przy Aleji Niepodległości 7, Dolnośląskiej 15, Ziębickiej 23 oraz Żeromskiego 5, Batalionów Chłopskich 12, Grunwaldzkiej 7,11,13, 1 Maja 5, Sienkiewicza 13 oraz św. Wojciecha 8. Całkowita wartość projektu to ponad 1,3 mln zł., z dofinansowaniem na poziomie ponad miliona złotych.

Ponadto złożono wniosek, który jest rozpatrywany przez zarząd województwa. Obejmuje on prace przy kamienicach na ul. Krzywej 11, Kamienieckiej 6, Konopnickiej 2, Poprzecznej 6a, Proleteriatczyków 4, 23, 29 oraz Rynku 32. Całkowita wartość inwestycji wynosi 1,8 mln. zł, z wnioskowaną kwotą dofinansowania na poziomie 1,4 mln zł.

Rewitalizacji poddany będzie również tak zwany „park przy Delfinie”. Teren za wiaduktem po lewej stronie od Powstańców Warszawy jest w całości terenem należącym do Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjnego. - Składa się on z naszej bazy, terenu parku oraz łąki. Mamy tam trzy ważne studnie, które głównie zasilają nasze miasto w wodę. W pierwszej kolejności przystąpimy do wycięcia drzew chorych, spróchniałych i suchych, a jest ich sporo. Usuniemy krzaki i będziemy utrzymywać zieleń podobnie jak na pobliskich terenach. Chcemy też wyłożyć kostką wydeptane ścieżki przez mieszkańców, którzy skracają sobie drogę. Zadbamy też o małą architekturę: kosze na śmieci, ławeczki i oświetlenie - mówił Piotr Szymański, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Delfin”.   

mwinnik / em24.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wyremontują chodniki, podwórka i kamienice. Burmistrz o dalszych planach rewitalizacji miasta

  2017-12-06 00:22:07

  gość: ~Agnieszka

  A co z Ziębicką 5, i innymi numerami w tym szeregu? Ludziom idącym chodnikiem na głowę tynk leci. Zapraszam na Ziębicką. Stare, piękne kamienice może i o nie miasto zadba?

 • 2017-12-06 07:57:20

  gość: ~zyx

  a co zulicą partyzantów gdzie totalnie nie zrobiono nawierzchni a mnóstwo ludzi chodzi tym skrótem do kamienieckiej w błocie i po ciemku

 • 2017-12-07 11:20:33

  gość: ~Radny

  @~Agnieszka

  Wszystkiego na raz się nie da - trzeba poczekać w kolejce albo ponękać radnych ze swojego okręgu

 • 2017-12-06 14:25:30

  gość: ~Ziębiczanin

  Cieszcie się, że u Was COKOLWIEK jest robione, bo u nas o dofinansowaniach na rewitalizację kamienic to chyba pani burmistrz nigdy nie słyszała i urzędnicy również.

 • 2017-12-07 14:24:43

  gość: ~mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  Obszar nr.4 czy chodzi o działkę nr. 71/34? Jeśli tak to tam parkuje dużo samochodów więc nasadzeń wiele nie zrobią a nowe miejsca by się przydały.

REKLAMA