Express-Miejski.pl

Zespół pałacowo-parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim będzie pomnikiem historii? Bardzo możliwe

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim fot.: UG Kamieniec Ząbkowicki

Władze gminy Kamieniec Ząbkowicki starają się o wpisanie zespołu pałacowo-parkowego na listę pomników historii w Polsce.

Około 360-hektarowy teren, który jest wnioskowany o wpisanie na prestiżową listę, obejmuje strefę od mauzoleum w stronę do komisariatu policji oraz od miejscowości Byczeń, aż za kamienieckie błonia.

- W roku bieżącym została sporządzona dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku o uznanie za pomnik historii zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim wraz z terenem pocysterskim. Dokumenty zostały wykonane i pozytywnie zaopiniowane przez instytucje na Dolnym Śląsku, tj. konserwatora zabytków oraz urząd marszałkowski. W tej chwili dokumenty zostały już przekazane do Ministerstwa Kultury oraz kancelarii prezydenta Rzeczypospolitej Polski - poinformował Marian Ziemczonek, inspektor w Referacie Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej w Kamieńcu Ząbkowickim. - Z informacji, które posiadam na tą chwilę, nasz projekt w Warszawie jest także wysoko opiniowany - dodał inspektor.

Decyzję o wpisaniu danego miejsca na listę podejmuje, w drodze rozporządzenia, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, który to minister składa przedmiotowy wniosek po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Zabytków. Ponadto obiekty wpisane na listę pomników historii mogą być następnie zaproponowane do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

mwinnik / em24.pl

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zespół pałacowo-parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim będzie pomnikiem historii? Bardzo możliwe

  2017-12-01 18:05:43

  gość: ~UE

  Tłumacząc na rozum chłopski gminie już nikt nie chce dawać kredytów szukają pieniędzy.
  Gmina tonie w długach a tonący nawet brzytwy się czepi.
  Propaganda sukcesu gmina będzie skansenem.

 • 2017-12-01 20:33:14

  gość: ~mieszkaniec

  Pomnik historii ??? Czyjej ? Chyba niemieckiej :/ Śmiać się chce :D Pewni ludzie w Kamieńcu powinni zmienić lekarza, albo dilera :D :D :D Inwestorów ściągać, zakłady pracy budować, a nie miejscówy na następne, pożal się Boże, występy operowe. ElYta, to w Warszawce mieszka, a my jesteśmy tacy, co "zwykły" chleb jadamy, i to nam wystarczy
  :(

 • 2017-12-01 22:07:18

  gość: ~ERIS

  Nie chcieliście być miastem rządziłby wami pan i władca burmistrz z pierwszą damą to teraz za karę będziecie pomnikiem historycznym.
  On i tak postawi na swoim chyba, że go zamkniemy w psychiatry ku.

 • 2017-12-01 22:18:44

  gość: ~mieszkanniec

  @~ERIS
  marian zapraszam na fajeczke w koło urzędu

 • 2017-12-01 22:29:34

  gość: ~do eris

  sorki ten sam sposób myślenia patologia pl

 • 2017-12-02 16:57:39

  gość: ~dyzio

  Już widzę jak symbol prusactwa i spuścizna Hohenzollernów zostanie w Polsce uznana za pomnik historii. Śmiechu warte... Szkoda pieniędzy wydanych na dokumentację!

 • 2017-12-02 21:08:42

  gość: ~w22

  @~dyzioAle narcyz na projektach najwięcej zarabia na tym projekcie, co został zrobiony, aby wieś stała się miastem zmieni się tylko datę i projekt gotowy jest skasuje się podwójnie za ten sam projekt .

 • 2017-12-03 01:09:38

  gość: ~Aris

  ostatnio dodany post

  A czy w tej sprawie były prowadzone konsultacje –rozmowy z mieszkańcami?
  NIE
  Ile będzie kosztował ten projekt –dokumentacja?
  Kto za ten projekt –dokumentację zapłaci?
  Co Gmina zyska na tym projekcie?
  NIC
  Przez kogo ten projekt jest opiniowany w Warszawie ?
  Na pewno przez PO i Nowoczesną

REKLAMA