Express-Miejski.pl

W Ząbkowicach Śląskich przy ul. Wrocławskiej stanie 50-metrowa wieża telekomunikacyjna?

Działka, na której ma stanąć 50-metrowa wieża telekomunikacyjna fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Rozpoczęły się już pierwsze prace związane z budową obiektu. Mieszkańcy nie zgadzają się z takim stanem rzeczy i chcą zablokować inwestycję.

Na prywatnej działce przy ul. Wrocławskiej 42 od kilku dni pracuje ciężki sprzęt, który przygotowuje teren pod budowę kilkudziesięciometrowej wieży telekomunikacyjnej. Mieszkańcy pobliskich zabudowań nie kryją oburzenia i pytają: kto wydał pozwolenie na budowę wieży i dlaczego dowiedzieli się o tym dopiero po fakcie?

Tworzeniem inwestycji zajmuje się firma Emiter. Na obiekcie mają znajdować się przekaźniki sieci różnych operatorów telefonicznych i internetowych, by wzmocnić sygnał na terenie miasta. - Badania wykazały, że to właśnie w okolicy miejsca, gdzie ma stanąć wieża, występuje najsłabszy sygnał sieciowy w Ząbkowicach Śląskich – tłumaczy starosta Roman Fester.

Wszystko zgodnie z prawem

Firma, starając się o pozwolenie na budowę, przedstawiła wszystkie niezbędne dokumenty, zaczynając od prawa do dysponowania gruntem, poprzez niezbędne wyniki badań i informacje. - Jeżeli takie dokumenty do nas docierają i nie wzbudzają żadnych wątpliwości pod względem formalno-prawnym to jako organ administracyjny jesteśmy zobowiązani w ciągu 60 dni wydać pozwolenie na budowę – dodaje szef powiatu. - Dodatkowo dwa tygodnie temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło się do nas z pismem, że na terenie całej Polski trwa budowa sieci szerokopasmowej i apelowało, żeby organ administracji samorządowej nie przeszkadzał w jej tworzeniu, bo jest ona niezbędna każdemu z nas. To dzięki takim inwestycjom sprawnie działa internet, możemy bez wychodzenia z domu opłacić rachunki czy korzystać z bankomatów. Aby sygnał był pełny i powyższe czynności można było wykonywać bez przeszkód, budowa takiego masztu jest konieczna – mówi starosta.

Choć z formalno-prawnego punktu widzenia wszystko odbywa się zgodnie z prawem, to starosta rozumie rozgoryczenie mieszkańców. - Budowa masztów telekomunikacyjnych w pobliżu zabudowań mieszkalnych zawsze wzbudza spore kontrowersje – dodaje Fester.

Obiekt nie zagraża mieszkańcom

Starosta zaznaczył, że zapoznał się ze złożonymi przez firmę dokumentami i wynika z nich, że postawienie masztu i oddziaływanie nie będzie stanowiło zagrożenia dla ludzi. - W załącznikach jest pokazany schemat oddziaływania i zasięg. Wszelkie zjawiska odbywają się na wysokości powyżej 40 metrów i nie są w zasięgu ludzi. Promieniowanie jest bardzo znikome, porównywalne do tego, które wykorzystuje telefon komórkowy, który każdy z nas nosi w kieszeni. Niemniej jednak, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i dać mieszkańcom możliwość dyskusji z wykonawcą zorganizujemy spotkanie. Wykonawcy będą mieli okazję dokładnie wytłumaczyć, na czym ta inwestycja polega, a mieszkańcy okazję do zadania pytań. Jeżeli termin spotkania będzie znany, to na pewno o nim poinformujemy z wyprzedzeniem – kończy szef powiatu.

ms. / em24.pl

20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Ząbkowicach Śląskich przy ul. Wrocławskiej stanie 50-metrowy masz telekomunikacyjny?

  2017-10-27 11:03:10

  gość: ~anka

  To może niech sobie Fester z Orzeszkiem postawia taki masz koło swoich domów. Udowodniono naukowo ze promieniowanie tych nadajników ma wpływ na powstawanie nowotworów, dlaczego na świecie omija się z takimi nadajnikami skupiska ludzi??
  gdzie jest Orzeszek? pewnie rozdawał misie dzieciom w przedszkolu albo tańczył razem z seniorami w zoku, na prawdziwa pracę nie miał czasu, ta gmina to jakiś dramat..

 • 2017-10-27 11:31:39

  gość: ~SP

  @~anka
  Poprosze źródło badań naukowych. Rzetelne, a nie filmiki na YouTube czy fanpejdże na Facebooku. W końcu skoro powołuje się Pani na takie opracowania to zapoznała się Pani z nimi wcześniej. Prosze również o informację gdzie na świecie omija się skupiska ludzi, żeby skupiskom ludzi zapewnić szerokopasmowy Internet. Przeciez ustawianie słupów z dala od ludzi, żeby zapewnić im szybki Internet mija się z celem. Taki maszt to nie mega-trebusz z zasięgiem kilkudziesięciu kilometrów, który katapultuje Internet spoza miasta prosto do telefonu czy komputera. W obecnej sytuacji cieszyłbym się tylko, ze nie został posadowiony gdzies bliżej centrum, bo jednak 50 metrów betonowego słupa może trochę namieszać w ząbkowickiej panoramie.

 • 2017-10-27 12:19:43

  gość: ~zorientowany w temacie

  E-M chyba nie ma o czym pisać to wymyśla coś co skieruje opinię publiczną na inne tory tzw. temat zastępczy, sezon ogórkowym wydawałoby się mamy już za sobą ale trzeba o czymś pisać albo robić zasłonę dymną od innych istotnych tematów dla mieszkańców miasta i gminy Ząbkowice Śl. (basen, przystanek na Wrocławskiej, sprzedaż kawałka ulicy Alei Niepodległości dla prywatnego przewoźnika). Wystarczyłoby zapytać w wydziale budownictwa w starostwie aby dowiedzieć się że będzie budowany pawilon usługowy. Ludzie nie dajcie się sobą sterować i wierzyć we wszystko o czym piszą. Bzdury, plotki a rzetelnej informacji niewiele.

 • 2017-10-27 20:51:48

  gość: ~ja

  @~zorientowany w temacie Zorientowany może Ty jesteś, tylko na co ? A dokładnie na czyje interesy ? Po co oszukujesz ? Kłamstwo ma krótkie nogi i nie stanie się prawdą pomimo zaklinania "zorientowanych" Skąd biorą się ludzie, którzy swoją ignorancję maskują tym, że wmawiają innym że "są zorientowani w temacie" W temacie czego ? Wystarczy zapytać w Starostwie, od kiedy mają wniosek na budowę wieży telekomunikacyjnej i dlaczego tak długo czekali z informacją dla mieszkańców ? Zorientowany zadzwoń, dowiedz się i nie "troluj" Po prostu nie ośmieszaj się.

 • 2017-10-27 14:01:28

  gość: ~mieszkaniec wrocławskiej

  I bardzo dobrze! Przecież w tej okolicy nie da się korzystać z Internetu.

 • 2017-10-27 14:46:27

  gość: ~Hahaha

  Śmieszni z nas ludzie w tych Ząbkowicach. Wszystko wam nie pasuje, co by się nie robiło to jest złe. Przystanek na Wrocławskiej tez zle. Co przeszkadza komuś nadajnik na prywatnym terenie oddalonym od domów o conajmniej 150m w lini prostej? Tym bardziej ze ma to poprawić standard z korzystania różnych urządzeń.

 • 2017-10-28 09:26:37

  gość: ~ooo

  @~Hahaha
  - w linii prostej to 50m, a jeszcze za płotem tej inwestycji jest działka budowlana. Postaw sobie taką wieżę na swoim podwórku, jak jesteś taki mądry ...

 • 2017-10-28 13:12:20

  gość: ~Hahaha

  @~ooo
  Jeśli ktoś na tej działce budowlanej postawi dom zrobi to z własnej woli będąc świadomym ze taka wieża tam się znajduje. Powiedz tak szczerze w czym ta wieża będzie przeszkadzać mieszkańca wokół? Bo to chyba w głowie wam tylko przeszkadza. Jeśli by mi zapłacili za dzierżawę terenu z chęcią bym się zgodził na budowę takie obiektu na swoim terenie.

 • 2017-10-27 14:48:06

  gość: ~pio

  i znowu ulica Wrocławska ja za specyficzne miasto najpierw przystanek teraz to ludzie czy wy macie w tym mieście tylko jedną ulice???????????????????????????????????????

 • 2017-10-27 15:22:28

  gość: ~architekt

  nie dość że stolica powiatu taka paskudna że aż mdli to jeszcze maszt postawią

 • 2017-10-27 15:59:03

  Borbur

  I taki de.il Fester jeszcze bardziej uprzykrzy życie ludziom jeżdżącym do pracy autokarami z Wrocławskiej.

 • 2017-10-28 14:39:53

  gość: ~takitam

  Mili Państwo.

  Niektórzy z Was piszą, że taki maszt poprawi dostępność od szybkiego Internetu, więc niestety, ale taki maszt jest koniecznością i chcąc mieć owy szybki Internet, trzeba się godzić na niedogodność oglądania (urodą to on nie grzeszy) takiego masztu.

  Szybki Internet w dzisiejszych czasach, to już nie fanaberia, a medium tak samo ważne jak woda, prąd, gaz, drogi, komunikacja itp. ,więc jest po prostu koniecznością, ale o ile bez wody, gazu i prądu baaardzo ciężko żyć, to bez Internetu można i większa krzywda się nie stanie.

  Gdyby więc ten maszt ten maszt stanął nawet w centrum Ząbkowic, ale Internet (szybki) nadawany z niego był pro publico bono, czyli ZA DARMO, to moim zdaniem, zdecydowana większość mieszkańców spokojnie zniosła by niedogodność codziennego oglądania wątpliwej urody ustrojstwa.

  Jednak ten maszt zdaje się będzie stawiać jakaś firma telekomunikacyjna, a oni z reguły nie robią tego dla jaj albo z miłości do bliźniego, tylko po prostu dal pieniędzy, więc skoro dla pieniędzy, to nie widzę powodu, żeby szpecić przestrzeń publiczną takim masztem.

  Czy przez to Internet jest mniej potrzebny ?
  Nie.
  Nadal jest potrzebny, ale coś za coś, czyli albo okropny o brzydki maszt widoczny przez wszystkich, szpecący okolice i być może oddziałujący na zdrowie, ale za to Internet (szybki) darmowy, albo wynocha poza miasto i tam stawiać sobie dowolny maszt z technologią, która umożliwi dostęp do szybkiego (PŁATNEGO) Internetu mieszkańcom miasta.

  Nie widzę bowiem żadnego powodu, dla którego jakakolwiek firma telekomunikacyjna była w jakikolwiek sposób uprzywilejowana, tym bardziej, że za darmo tego nie robią.

 • 2017-10-28 19:41:24

  gość: ~ola

  Zdrowie człowieka dziś się nie liczy tylko kasa takie czasy

 • 2017-10-28 21:23:58

  gość: ~mieszkaniec

  Dla wjeżdżających do Ząbkowic interesujące widoki: po prawej złomowisko, po lewej wielki maszt. Powstaje prawdziwy frankenstein.

 • 2017-10-28 21:49:01

  gość: ~Czytelniczka

  @~mieszkaniec
  Wszystko ludziom przeszkadza to juz chore się robi, to może nic nie jedzcie nie używajcie komórek bo to wszystko powoduje raka i gdzie tam ludzie mieszkają.robia coś źle nie robią też źle i to pewnie jak zwykle dziadkom przeszkadza.

 • 2017-10-29 00:13:54

  gość: ~takitam

  gość: ~Czytelniczka napisał/a:
  "robia coś źle nie robią też źle i to pewnie jak zwykle dziadkom przeszkadza. "

  Rozumiem, że dziadki to nie ludzie, a Ty będziesz wiecznie młoda, prawda ?


  Tu nie chodzi o to, czy Internet jest potrzebny czy nie, bo oczywiście potrzebny jest, ale o to, że jeśli ktoś chce zarabiać na tym maszcie (a przecież dla zabawy nikt go nie stawia), to niech w zamian za to, że oszpeci miasto, dostarcza ten Internet za darmo, albo w bardzo, bardzo, bardzo rozsądnych cenach, a jak nie, to niech zabiera swoje zabawki tam gdzie nikomu nie będą przeszkadzać i stworzy taką technologię żeby pomimo odległości od potencjalnych odbiorców wszystko hulało jak trzeba i wtedy będzie mógł sobie dyktować takie ceny jakie uważa za stosowne.

  Będą dobre ceny i jakość usługi, to będą odbiorcy + nie będzie krzyczących, że firma szpeci miasto, a władza na to pozwala.
  Bedzie dobra jakość usługi, ale ceny zaporowe, to firma padnie.
  Będą dobre ceny, ale jakość usług fatalna, to firma również padnie.

  W każdym przypadku, coś za coś, a nie, że firma będzie zarabiać kosztem urody miasta.

 • 2017-10-29 16:11:27

  gość: ~Czytelniczka

  @~takitam
  Nie nie będę wiecznie młoda bo już nie jestem ale mi nic nie przeszkadza a chodzilo mi właśnie o dziadków co się nudzą w domach i wszystko im przeszkadza.

 • 2017-10-29 08:18:40

  gość: ~Gosc

  Niech się wypowiedzą ci którzy mieszkają lub pracują najbliżej przyszłego nadajnika. Łatwo wam mówić, że jest to potrzebne by mieć szybki Internet w Ząbkowicach a mieszkacie z dala od tego miejsca. Według mnie taki nadajnik powinien stać 500 mb w linii prostej od końca terenu zabudowanego.

 • 2017-10-29 15:11:14

  gość: ~Ja

  @~Gosc

  I tak wszyscy umrzemy.

 • 2017-10-30 07:11:59

  gość: ~Jadzia

  ostatnio dodany post

  Pan burmistrz niech sobie postawi maszt przed urzedem bedzie mial lepszy zsieg z ludzmi

REKLAMA


REKLAMA