Express-Miejski.pl

Święto plonów w Sławęcinie

Dożynki w Sławęcinie fot.: UG Kamieniec Ząbkowicki

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W pierwszą sobotę września w Sławęcinie odbyły się gminne dożynki gminy Kamieniec Ząbkowicki. Mieszkańcy i goście bawili się na miejscowym boisku sportowym.

Podczas dożynek, podobnie jak w latach ubiegłych, reprezentowane były wszystkie sołectwa, a ponadto obecne były delegacje ogrodów działkowych i hodowcy pszczół.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą poprzedzoną radosnym dożynkowym korowodem. Liturgii sprawowanej na ołtarzu polowym przewodniczył ks. dziekan Wojciech Dąbrowski wraz z ks. proboszczem Arturem Bilskim. W homilii nie zabrakło głębokiego przesłania ukazującego duchowy wymiar pracy na roli i potrzebę szacunku wobec jej materialnych owoców.

Po wspólnej modlitwie, uświetnianej przez orkiestrę dętą, nadszedł czas prezentowania dożynkowych wieńców, jakie znalazły się w centrum kręgu, stworzonego przez uczestników święta plonów. Starostwie dożynek - Monika Jaworowska-Nowak oraz Krzysztof Ciciała uroczyście wręczyli bochen chleba wypieczonego z tegorocznego zboża gospodarzowi gminy. Wójt Marcin Czerniec dziękował za znojną pracę rolników, za umiłowanie dóbr natury, które teraz można sprawiedliwie i hojnie dzielić.

Wśród gości, z którymi włodarz gminy podzielił się chlebem byli m.in. parlamentarzyści: poseł Wojciech Murdzek oraz senator Aleksander Szwed. Przede wszystkim jednak dzielenie chleba było okazją do bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami i gośćmi kamienieckiej gminy, którzy przybyli do Sławęcina. 

Bardzo dobra pogoda sprzyjała nie tylko udanym i miłym spotkaniom oraz rozmowom, ale także doskonałej zabawie. W części wstępnej na dożynkowej scenie wystąpiły grupy śpiewacze z gminy: „Ożaranki” z Ożar, „Starczowianie” ze Starczowa, „Marcinianie” z Byczenia oraz gospodarze, czyli „Sławęcinianki”. Odbył się także zabawny i podkręcający emocje turniej o tytuł „najlepszego sołectwa roku 2017”, w którym pierwsze miejsce zajęła wieś Sosnowa. Młodszych uczestników dożynkowego świętowania skutecznie zabawiał klaun Rufi-Rafi. Starsi mieli możliwość zabawić się w trakcie energetycznego koncertu zespołu „Metrum”, a wieczorem wystąpiła gwiazda imprezy, czyli zespół „Joker”. Wszystkiemu towarzyszyło wiele innych atrakcji natury kulinarnej. Zabawa trwała do późnych godzin.

UG Kamieniec Ząbkowicki

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA