Express-Miejski.pl

Rolnicy świętowali w Chwalisławiu. Dożynki gminy Złoty Stok [FOTO]

Dożynki gminne w Chwalisławiu w obiektywie fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Sołectwo Chwalisław było gospodarzem tegorocznych dożynek gminynnych w gminie Złoty Stok. Święto plonów odbywało się na placu przed świetlicą wiejską.

Obchody dożynek rozpoczęły się tradycyjnie od uroczystej mszy świętej dziękczynnej za pomyślne zbiory, którą odprawił ksiądz Paweł Paździur. Nastąpiło także poświęcenie darów, a o muzyczną oprawę wydarzenia zadbał zespół sygnalistów myśliwskich „Odgłosy Kniei” oraz zespół „Wesołe Nutki” z Mąkolna.

Po liturgii rolnicy, mieszkańcy i goście udali się na plac przed świetlicą wiejską, gdzie odbył się obrzęd dożynkowy w wykonaniu „Górskiego Echa” oraz symboliczne dzielenie chleba. Wśród osób, które dzieliły dary między mieszkańcami była burmistrz Grażyna Orczyk oraz starostowie dożynek – Urszula Wróbel (sołtys Mąkolna) oraz Bogdan Sochacki (sołtys Lasek).

Na uroczystości obecni byli także goście: posłowie oraz reprezentanci lokalnych samorządów na czele ze starostą Romanem Festerem, delegacje sołectw, dyrektorzy i kierownicy jednostek wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Po okolicznych przemówieniach przyszedł czas na zabawę. Odbył się także konkurs na najlepszy wieniec dożynkowy, zorganizowany i sfinansowany przez burmistrz Złotego Stoku. W tym roku ponownie wygrało sołectwo Chwalisław, a kolejne miejsce zajęły kolejno: sołectwo Laski oraz sołectwo Płonica. Podczas dożynek nie mogło zabraknąć także zabaw. Było m.in. „ujeżdżanie świni”, które polegało na jak najszybszym przejechaniu na rowerze trasy wokół namiotu, „ubijanie białka” (uczestnicy za pomocą trzepaczki musieli ubić dziesięć białek, a miskę unieść nad głowę i obrócić, by udowodnić, że białko rzeczywiście zostało ubite), „wyścig na nartach” (bieg na czas dookoła snopków) czy „picie piwa na czas przez rurkę”.

Były także koncerty zespołu sygnalistów myśliwskich „Odgłosy Kniei” oraz lokalnej grupy „Wesołe Nutki” z Mąkolna. Odbyły się również pokazy taneczne i zabawy dla dzieci, a od godz. 20 trwała zabawa taneczna. O muzykę zadbała grupa „Podzamek Boys”.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA