Express-Miejski.pl

Kilka słów na temat przedszkoli w gminie Ząbkowice

Przedszkole fot.: sxc.hu / sundstrom

W tym tygodniu burmistrz Ząbkowic Śląskich Krzysztof Kotowicz skierował do Biura Rady Miejskiej egzemplarz projektu budżetu Gminy na 2011 r. Niektóre zapisy w projekcie dotyczące finansowania przedszkoli wzbudziły wiele negatywnych emocji.

Powodem wzburzenia są dwa zapisy: Przedszkola Publiczne nr 1,2,4 w Ząbkowicach Śląskich oraz Przedszkole Publiczne w Szklarach będą funkcjonować w okresie od stycznia do czerwca 2011 roku (Rozdział 80104) oraz Z dniem 1 stycznia 2011 ulegają likwidacji oddziały przedszkolne na wsiach (Rozdział 80103).

Poprosiliśmy burmistrza Ząbkowic Krzysztofa Kotowicza o wyjaśnienie tych dwóch fragmentów projektu.

- Pozwolę sobie na początek zwrócić uwagę, że to, o czym mówimy to PROJEKT budżetu, a nie przesądzone decyzje. Projekt musi mieścić się w rygorach nowej ustawy o finansach publicznych, która od 2011 r.  z a k a z u j e   prognozowania wydatków bieżacych wyższych niż zakładane dochody bieżące. Nie ma działu klasyfikacji budżetowej, gdzie nie byłyby projektowane ograniczenia wydatków na przyszły rok, więc nie można mówić, że projekt skutkuje ujemnie tylko dla oświaty. Nota bene zwiększone są w projekcie planowane nakłady na szkoły podstawowe i gimnazja, nie mniejsze są nakłady na stołówki szkolne oraz pojawia się po raz pierwszy obowiązkowa dotacja dla przedszkola niepublicznego, czego niestety nikt nie dostrzega. Prowadzenie szkół i gimnazjów jest  zadaniem obligatoryjnym gmin.

W wytycznych do planowania budżetów jednostek organizacyjnych na 2011 r. - jakie ich kierownicy otrzymali w lipcu 2010 r. - na podstawie których agreguje się dane i powstaje projekt budżetu całej Gminy, wszyscy widzieli, że wskaźnik planowanych na 2011 r. wydatków winien utrzymać się na poziomie 95% wydatków z roku 2010. Ponadto od kilku miesięcy, podczas narad z dyrektorami instytucji gminnych, wyraźnie mówiłem, że ze względu na nową ustawę o finansach publicznych należy szukać oszczędności na poziomie nie mniejszym, niż łącznie dla całej Gminy 4 mln zł w stosunku do roku 2010. I jeszcze jeden szczegół - podatki i opłaty lokalne mamy w Gminie na poziomie ustalonym w 2007 r., a więc obowiązującym od 2008 r. Dochody Gminy z tego tytułu nie powiększały się, co było wyrazem woli Samorządu, aby nie deprecjonować sytuacji podatników w czasie kryzysu, a ponadto zachęcać do inwestowania.
 
I na koniec: w sierpniu zatwierdziłem projekty organizacyjne szkół i przedszkoli na rok szkolny 2010/2011, co oznacza, iż zapewniłem formalno-prawnie tym placówkom funkcjonowanie bez reorganizacji, nie mówiąc o jakiejkolwiek likwidacji. To zaprzecza tezie, jakobym chciał zamykać przedszkola. Zresztą prawo oświatowe jasno reguluje te kwestie, mówiąc o 2-stopniowym procesie reorganizacji (uchwała rady intencyjna najpóźniej do końca lutego roku poprzedzającego rok szkolny, w którym ma skutkować reorganizacja, uchwała decyzyjna w tej samej sprawie do końca maja, przed obiema uchwałami konsultacje społeczne) oraz o kolegialności tej decyzji (to nie burmistrz może podejmować tę decyzję, lecz rada).

Projekt budżetu na 2011 r.  oraz powiązanej z nim wieloletniej prognozy finansowej do 2025 r. samodzielnie opracowała Pani Skarbnik. Świadomie wyłączyłem się z tej pracy w tym roku, aby nie wywołać nawet wrażenia, iż układam projekt budżetu "pod wybory". Jak widać nie myliłem się. Projekt dostanie nowy burmistrz i będzie go mógł korygować wedle uznania, choć w ramach przepisów. Mój podpis pod dokumentem poświadcza, iż dokument można skierować do RIO oraz do Rady Miejskiej, jako że od strony formalnej nie ma wad. Uchwałę budżetową Rada Miejska musi podjąć do końca lutego 2011 r. (wyjątkowo w tym roku wydłużono okres uchwalania ze względu na to, że nowa ustawa o finansach publicznych nałożyła zupełnie nowe wymagania przy konstruowaniu budżetu).  
 
Bardzo łatwo jest formułować hasła wyborcze o tym, że będzie więcej miejsc w przedszkolach i żłobkach. Ja takich tez nie stawiałem. Nadal twierdzę, że jest możliwe utrzymanie istniejącej sieci szkół i przedszkoli, jednak nie mnie Wyborcy powierzyli mandat burmistrza, tylko tym, którzy obiecali "złote góry". Czy moi Rywale nie wiedzieli o stanie budżetu? Czy moi Rywale nie wiedzą o podwyżkach płac nauczycieli? Czy moi Rywale nie wiedzą, iż subwencja oświatowa obejmuje tylko szkoły i nie pokrywa nawet płac nauczycieli i to od kilku lat? Czy moi Rywale, a obecnie pretendenci do fotela burmistrza na najbliższe cztery lata, nie mają świadomości, że wskaźniki demograficzne wyraźnie pokazują, iż liczba dzieci w szkołach i przedszkolach maleje, a tym samym każda placówka staje się coraz droższa?  A może moi Rywale mają inne sposoby, o których ja nie wiem, aby mieszcząc się w rygorach ustawy o finansach i nie podnosząc podatków, nie tylko utrzymać (na niezmienionym poziomie kosztów) 13 istniejących w naszej Gminie placówek, dotować 1 niepubliczną (co jest obowiazkiem ustawowym) i jeszcze tworzyć nowe miejsca w przedszkolach i żłobku, a przy tym zapewnić bezpłatne dowozy do szkół, bezpłatne świetlice szkolne, dotowane stołówki w szkołach, a od 1 września 2011 r. pokryć kolejne podwyżki płac nauczycieli obiecane przez Premiera??? Jeśli to ostatnie pytanie znajdzie odpowiedź - będę pełen szacunku dla tego, kto tej odpowiedzi udzieli nie w trybie agitacji wyborczej, tylko w konkretnych propozycjach.

Niestety nie da się wyjaśnić tego kilkoma zdaniami.

Przyszłość ząbkowickich placówek stała się tematem numer jeden prowadzonych przez kandydatów na burmistrza kampanii. Nowi radni wraz z nowym burmistrzem będą mieli czas na zdecydowanie o ostatecznym kształcie przyszłorocznego budżetu do końca lutego 2011 r. Termin ten wynika przede wszystkim z wprowadzonych zmian i wymagań co do konstrukcji budżetu.

leoni

74

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kilka słów na temat przedszkoli w gminie Ząbkowice

  2010-11-25 23:00:36

  leoni (admin)

  W tym tygodniu burmistrz Ząbkowic Śląskich Krzysztof Kotowicz skierował do Biura Rady Miejskiej egzemplarz projektu budżetu Gminy na 2011 r. Niektóre zapisy w projekcie dotyczące finansowania przedszkoli wzbudziły wiele negatywnych emocji.

 • 2010-11-26 16:36:09

  gość: ~czytelnik

  Dobrze jest na kogoś zganiać winę, ale to Burmistrz ostatecznie przedstawia i podpisuje projekt budżetu Gminy. Nie trzeba było zaciągać takich kredytów w swojej kadencji. Czy jeszcze urzędujący Burmistrz wie, ile małych dzieci oczekuje na przyjęcie do żłobka i przedszkola. Gdzie tu są elementy polityki prorodzinnej Gminy. Myślę, że Panu K. K. już większość wyborców podziękowała.

 • 2010-11-26 18:54:49

  gość: ~ninka30

  TO JEST OBURZAJACE ŻEBY ZLIKWIDOWAC PRZDSZKOLA!!!!!SZCYT WSZYSTKIEGO ZEBY DZIECI NA WSI NIE MIAŁY WARUNKÓW DO KSZTALCENIA!

 • 2010-11-26 19:04:17

  gość: ~ps.

  tu się nie ma co oburzać tylko niech się radni i przyszły burmistrz biorą z kopyta do roboty.

 • 2010-11-26 19:04:17

  gość: ~ps.

  tu się nie ma co oburzać tylko niech się radni i przyszły burmistrz biorą z kopyta do roboty.

 • 2010-11-26 19:33:23

  gość: ~.,lh

  ukłąda się to ...sprzedajemy budynek przedszkola w Braszowicach super obnizonej cenie - zarządzenie podpisał Irek...i dalej co ????

 • 2010-11-27 11:24:48

  gość: ~budowniczy

  proponuję wydać pieniądze na kolejną ławeczkę, 5metrowy chodnik i remont drogi, a w zamian za to zamknijmy szkoły i przedszkola, bo po co dzieci mają się uczyć? a te ze wsi jasne niech chodzą na nogach do najbliższego miasta, bo na autobusy pewnie też nie będzie pieniędzy. A świetlice po co nam? Niech dzieci czekają na ławeczce na krzywej na swój autobus. Chyba, że pan burmistrz załatwi dojazdy o każdej godzinie?? Bo nie za bardzo rozumiem, gdzie te dzieci mają czekać na autobus:D?? Aha, a wcześniej dołóżmy do tych przedszkoli kupę pieniędzy, a teraz je zamknijmy:D paranoja!!!!!!

 • 2010-11-27 12:26:57

  gość: ~trik

  O czym Wy dyskutujecie. Obojętnie który z nich zostanie na pewno nie będzie nie będzie wspierał tego projektu likwidacji przedszkoli i świetlic szkolnych wymyślonych przez Kotowicza i Dominika.
  Po I - należy wziąć pod uwagę, że katastrofa finansowa Gminy nie wzięła się z sufitu. Doprowadził do tego Krzysztof Kotowicz i jego ekipa.
  Po II - to efekt 4 letniej ich pracy usłanej "samymi sukcesami" jak mogliśmy się dowiedzieć w czasie kampanii.
  Po III - w czasie tych czterech lat działalności tej ekipy przewodniczącym Rady był Pan Andrzej Dominik, który stoi na straży wydatkowania finansowego gminy.
  Po IV - gdzie w tym czasie była skarbniczka Gminy?. Przecież to aprobowała.
  To tylko podstawowe fakty. I dlatego też próby przekładania tego w chwili obecnej na któregokolwiek z kandydatów jest nieporozumieniem. Oczywiście chyba sporą pomyłką jednego z nich jest to , ze w swoich szeregach ma byłego Przewodniczącego rady Andrzeja Dominika - i nic go z tego nie usprawiedliwia. Ale przecież każdy z nich jest roztropny i czytał wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli - w tym również z postawy byłego przewodniczącego - dlatego też uważam, że żaden z kandydatów nie będzie stawiał już na A.Dominika ponieważ już za kilka miesięcy może się okazać, że nie będzie nawet radnym.

 • 2010-11-27 14:08:33

  gość: ~marek ciapka

  Trik co wg ciebie oznacza katastrofa finansowa gminy?. Mam nadzieję, że potrafisz rozróznić prognozowanie wydatków i dochodów bieżących wg nowej ustawy o finansach publicznych ( od tego roku, co diametralnie zminia sytuacje budzetowa wszystkich gminy) od całkowitych wskaźników zadłużenia budżetu?
  Prosze tick vel trik o rozpoznanie sytuacji. Poczekajmy najlepiej do oceny wystawionej budzetowi 2010 przez RIO, unikniemy zbednego teoretyzowania, szczególne , że jeden z nas ma przewagę z powodu posiadania wiekszej ilości informacji.

 • 2010-11-27 15:33:32

  gość: ~gość

  A skąd się biorą listy rezerwowe do przedszkoli i żłóbków, pytam się skąd ?!

 • 2010-11-27 22:21:04

  gość: ~tAx

  Już samym nietaktem jest "prognozowanie" takiego posunięcia jak likwidacja przedszkoli i świetlic... I niech się "władza" broni, że to tylko "prognoza" - to wbijanie gwoździa do własnej trumny...

  No ale zapewne co niektórzy już odchowali swoje dzieci właśnie w publicznych przedszkolach to po co maja dalej je utrzymywać.. podobno idzie niż demograficzny... to teraz zamknijmy wszystko a za 5-10 lat otwierajmy ponownie... Ale nie wtedy już się nie będzie opłacało - budynki zostaną sprzedane, albo całkowicie zniszczeją. Ponadto to młodych wcale nie zachęca do pozostania w mieście - czyli w efekcie dalszy jego exodus...

  Gratuluję jeszcze urzędującym włodarzom (Chwała Temu co Nad nami, że już niedługo...)

 • 2010-11-28 10:32:56

  gość: ~marek ciapka

  Jesli chodzi o mnie mam syna w 4 latkach. I nie boje się tematu, oburzenie jestr dobre przy "śledziku" a w polityce trzeba konsuttowac stanowiska.

 • 2010-11-28 10:38:21

  gość: ~trik

  Jak się orientuję to RIO ocenia budżet wyłącznie na zasadzie "ABY SIĘ ZAMKNĄŁ BUDŻET" A NIE POD WZGLĘDEM RZETELNEGO GOSPODAROWANIA I WYDATKOWANIA ŚRODKÓW PUBLICZNYCH czego niestety (i nie ma co się tutaj oburzać) nie miało miejsca w rządach Kotowicza. Np gospodarne pensje szefa Delfina, (ok 150 000 zł rocznie - sto pięćdziesiąt tysięcy rocznie) ZBK, ZGK (od 120 000 do 100 000 zł) itd.itp. Wymieniać tu mogę bez końca - ale po co. Ocenili to za mnie mieszkańcy Ząbkowic w katastrofalnym wyniku wyborczy ekipy Kotowicza.

 • 2010-11-28 10:45:56

  gość: ~marek ciapka

  widzisz trik vej tick z tymi zarobkami to jest tak ja w Niemczy. BIP: wiceburmistrz Niemczy w 2009 roku - pensja na rok 119 tysiecy, burmistrz Zabkowic 126 tysięcy. Delfin- 145 tysięcy ( w 2006 roku Delfin) zarabiał na rok 153 tysiące( jak zwykle nie wiedziałeś!!!!!!!!!!). I tu cie zaskocze ile zarabia odpowiednik Delfina, który obsługuje w Gminę Niemcza? 185 tysięcy? Oto jest pytanie.
  Ps. wymieniaj, tylko prośba tick vel trik- konkrety!

 • 2010-11-28 10:50:06

  gość: ~trik

  Zwyczajowo - a w Ameryce biją murzynów

 • 2010-11-28 10:54:46

  gość: ~marek ciapka

  widzisz tick vel trik- zwyczajowo to i Ty masz racje. Natomiast w zyciu zganiasz na murzynów. a wiesz dla czego -bo wiesz dlaczego piszesz , ale , że nie wiesz o czym to nie wiesz. Sanatorium polecam- jest wiele na Dolnym Śląsku, najwyzej dopłacisz za zabiegi. Ja byłem - pomogło. mam do ciebie pytanie na szybko zadłużenie Orła za kadencji Marcina toprawda czy fikcją- jestes tak obeznany, ze pytam swojego mentora i przyjaciela?

 • 2010-11-28 11:03:06

  gość: ~trik

  To jeszcze mi odpowiedz, kto wówczas za każdy mecz (wymień min. 3 osoby) chodził na mecze Orła. Gloryfikował Orła, gloryfikował Marcina i na dodatek nawet chodzili z biało-niebieskimi szalikami. I nakazywał wymienić swoje nazwisko z głośników przed meczem i w czasie przerwy w meczu? A przed samymi wyborami układał się z Zarządem Orła? Nie będę Cie męczył Krzysztof Kotowicz, Irek Woźniakowski i .......... 3 osoba o której wiesz. Czy to tez jest fikcja. A próby błagania Marcina przed wyborami aby krzywdy mu nie robił - to fikcja. Oj Marku Marku

 • 2010-11-28 11:22:58

  gość: ~marek ciapka

  Konkrety nie "gofry"-Orła "stary" zarząd zadłuzył czy nie? O proso Orła, to nawet nie wiesz, że grałem kiedys w piłke.Nawet w kilka lat temu w oldbojach Orła na turnieju 25- lecia"Solidanośći". brak konkretów tick vel trik zastepuje pytaniami o gofty?. Ja pytam o konkrety- Orzeszek zadłuzył Orła czy, nie.?

 • 2010-11-28 11:27:11

  gość: ~Maniek

  Czy ty wiesz na ile pytań nie odpowiedziałeś , to Ci powiem , na tyle o ile mnie głosów dostał głosów twój KK.

 • 2010-11-28 11:31:33

  gość: ~trik

  Też idę na gofra ale z ko.....nfiturami i bez cukru.

 • 2010-11-28 13:21:09

  gość: ~marek ciapka

  Ok. Pomoge ci- jakie masz tick vel trik pomysły na realizacje zadan w zakresie opieki złobkowo-przedszkolnej w odniesieniu do zmian w ustawie o fp( wiemy o co chodzi), oraz u stawy o sg (wiemy o cochodzi) z zakresie zadań własnych gminy. Rozumiem, że wybierasz mój serdeczny przyjacielu.... gofry?

 • 2010-11-28 13:29:25

  gość: ~rysiek

  Krzysztof Kotowicz miał jasne stanowisko "żadnych likwidacji placówek oświatowych" i przez cztery lata tego pilnował. Co mówi teraz nowy Burmistrz i co zrobi w tym temacie zobaczymy już podczas pracy nad nowym Budżetem Gminy, który musi być uchwalony do końca lutego 2011 roku. Już 5 grudnia wybory nowego szefa Gminy, przed którym wiele zadań do wykonania. Za chwilę koniec kampanii wyborczej i trzeba pilnować żeby nowa ekipa dobrze pracowała. Koniec ściemy.

 • 2010-11-28 13:42:47

  gość: ~marek ciapka

  Rysiek nowego burmistrza jeszcze niema. Natomiast jeden z kandydatów sie POdnieca i oburza- drugi debatuje i mówi, że sobie poradzi. Szkoda, ze bede musiał dokonac wybory POmiedzy udawanym oburzeniem , a machiną , która juz dawno ksiązki spaliła w piecu bo gmina jest najwazniejsza.

 • 2010-11-28 14:02:24

  gość: ~budowniczy

  hm, pytanie do p. Kotowicza lub jego wspolpracownikow- skoro gmina jest tak zadluzona to dlaczego nie pomyslano zeby obnizyc te irracjonalne pensje panow z Delfina??? badz moze radnych?? przeciez to jest jakies nieporozumienie. I prosze nie tlumacz ile zarabia sie w Niemczy, bo to smieszne. po 2 na miejscu pana Orzeszka zglosilabym do odpowiednich sluzb klamstwa na swoj temat. Zadluzenie orla:D a przepraszam kto obiecal ze pieniadze za praking na targu i oplaty za targowisko zostana dla orla a jednak sytuacja sie zmienila? DZIEKUJE:d straszne co sie dzieje w tej gminie i co wlasnie powychodzilo. WSTYD PROSZE PANOW

 • 2010-11-28 14:08:03

  gość: ~rysiek

  Dobre pytanie ale dla nowego Burmistrza. Jaka będzie jego polityka jeśli chodzi o wynagrodzednia urzędników i kadry zarządzającej Miastem?

 • 2010-11-28 14:09:21

  gość: ~rysiek

  Ciekaw jestem co na to kandydaci? Czyżby nabrali wody w usta?

 • 2010-11-28 14:09:38

  gość: ~marek ciapka

  A ja mam pytanie @budowniczy do ciebie- jak jest zadłużona gmina?Prosze o konkrety bo przymiotnik "bardzo"- w Dzieżoniowie, Kłodzku, Krakowie, Bydgoszczy i innych rozwijajacych sie miast -znaczy BARDZIEJ! Chyba nie do końca @budowiczy oreientujesz sie w budzecie jst? Mało tego uprawiasz demagogie. A wystarczy wejsc w BIP i uchwały RIO>
  ps. pan Orzeszek mam nadzieje, ma więcej rozsądku pewnie do pisania wynajął innych, ale nie wystarczy być "ładnie oburzonym". Własnie pisanie o tymile zarabia sie w Niemczy, Krakowie, Stawigidzie jest potrzebne- bo inaczej nie wiadomo, co z czego, kto z kim- a wine najlepiej a KOTOWICZA!

 • 2010-11-28 16:26:52

  gość: ~tAx

  Widać Ciebie to Panie Marku nie martwi co będzie z przedszkolami/żłobkami - bo zapewne będzie Pana stać by płacić za opiekunkę lub posłać dziecko do prywatnej placówki... No ale proszę też pomyśleć o tych ludziach, których na to zwyczajnie po prostu nie stać...

  Tak po za tym to my tutaj chyba debatujemy o Ząbkowicach a nie o Niemczy - która tak po za wszystkim nie leży nawet w naszym powiecie. Ogarnijmy swoje "podwórko" bo to na nim są problemy a nie u sąsiadów...

  A tak przy okazji jeszcze jeśli Pan przyrównuje Ząbkowice do Krakowa, Bydgoszczy czy innych metropolii to proszę zejść na ziemię z obłoków... Nie ten sam budżet, nie te same inwestycje, nie te same możliwości co w tych metropoliach...

 • 2010-11-28 22:22:32

  gość: ~marek ciapka

  wręcz przeciwnie. Martwie sie dlatego tez sie nie "oburzam".

 • 2010-11-28 16:29:18

  gość: ~budowniczy

  nie jest wazne a jesli jest to ok SKORO PATRZYMY NA NIEMCZE TO PO CO ZAMYKAMY SWIETLICE?:d TAM NIE ZAMYKAJA!!! I CO PAN NA TO? TAKIE WLASNIE MYSLENIE A CO W NIEMCZY A CO W KRAKOWIE.jesli jest plan zamykania przedszkoli i swietlic ( ciekawe gdzie dzieci beda czekac na autobusy:D) to jednak jest bardzo zadluzona i Pan rowniez o tym wie, prosze nie udawac:) Uwaza Pan, że zarobki czlonkow delfina sa normalne???? A przepraszam co oni robia takiego ze tyle zarabiaja?:D jak pan Kotowicz chcial szukac oszczednosci to trzeba bylo moze o tym pomyslec, a nie zamykac przedszkola-swietlice i tam szukac oszczednosci... a co do pana Orzeszka- nie wiem kogo zatrudnia i czy zatrudnia ale moze to byloby lepsze niz pisanie tu takich glupot w obronie burmistza:)i to jeszcze nie konkretnych- bo pytam skoro tak pan O. orla zadluzyl to dlaczego nie mowi sie kto wstrzymal finansowanie go z pieniedzy z targu? krotko mowiac- bez komentarza bo to robi sie zenujace i smieszne. p.s jestem obiektywnym mieszkaniec a nie fanem p. kotowicza, figzala czy orzeszka, nie lubie po prostu chorych i bezpodstawnych oszczerstw

 • 2010-11-28 16:35:36

  gość: ~rysiek

  Krzysztof Kotowicz nie zamknął ani jednej placówki oświatowej. Czyżby następca już szykował grunt pod niepopularne decyzje? Krzysztof Kotowicz nie wygrał wyborów ale już opowiada się że zamknie przedszkola. Nie bądźmy śmieszni. Przyszły budżet to sprawa nowego Burmistrza i nowej Rady Miejskiej.

 • 2010-11-28 17:01:48

  gość: ~??

  a to ciekawe...a czemu sprzedaje po obniżonej nie zasadnie cenie przedszkole w Braszoiwcach ??? zacyt. "Przyszły budżet to sprawa nowego Burmistrza i nowej Rady Miejskiej." utrata ok 40 tys...

 • 2010-11-28 17:08:49

  gość: ~budowniczy

  slucham?? To jakis zart?? Z tego co wiem jest projekt zamkniecia ktory ma podpisac rada. a projekt chyba autorstwa nowego burmistrza i jego ekipy czy swietego mikolaja? Przyszly budzet to sprawa nowego burmistrza, ale starego wina jak gmina jest zadluzona.

 • 2010-11-28 17:16:30

  gość: ~rysiek

  I tak zamierza nowy Burmistrz (jak się nie daj Boże okaże słaby) tłumaczyć swoją bezsilność i brak skuteczności? Skończmy opowiadać bajki, bo Warszawa, Wrocław i Kraków to najbardziej zadłużone miasta Polski. Ząbkowice swój dług mają na poziomie normalnej gminy w naszym kraju.

 • 2010-11-28 18:45:22

  gość: ~pepe

  PO CO BYLO REMONTOWAC ZA CIEZKA KASE OBIEKT W BRASZOWICACH A TERAZ GO ZAMYKAC. TO TAK JAK BY WYREMONTOWAC ULICE ZIEBICKA A POTEM JA ZAMKNAC DLA MIESZKANCOW.

 • 2010-11-28 19:08:57

  gość: ~rysiek

  Trzeba zapytać nowego Burmistrza i Nowej Rady Miejskiej czy zamierzają likwidować placówki oświatowe. Mam nadzieję że podobnie jak Krzysztof Kotowicz niczego nie zlikwidują.

 • 2010-11-28 19:14:19

  gość: ~budowniczy

  nie moge tego sluchac:D czy pan rysiek ROZUMIE ZE PAN KOTOWICZ CHCIAL WPROWADZIC W ZYCIE PROJEKT LIKWIDACJI PRZEDSZKOLI ITD ITD I GDYBY BYL BURMISTRZEM TO BY JE ZAMKNAL??? to chyba logiczne prawda? chyba ze napisal projekt ale tylko tak by sobie pocwiczyc pisownie. no prosze pana litosci!!!!!! jak mozecie dalej isc w zaparte??? wiec po co pisze pan nowa rada nowy burmistrz...?????chyba STARY BURMISTRZ CHCIAL JE ZAMKNAC i gdyby zostal by tak sie stalo.smiech na sali ze dalej brniecie ze tak nie jest

 • 2010-11-28 19:22:20

  gość: ~rysiek

  Krzysztof Kotowicz odchodzi bo taka była decyzja Ząbkowiczan i przez cztery lata jak mantrę powtarzał że za jego kadencji nie zostanie zamknięta żadna placówka oświatowa a wy dalej swoje. To co się będzie działo w 2011 roku to już sprawa nowej Rady Miejskiej i nowego Burmistrza Ząbkowic, który zostanie wybrany przez ludzi 5 grudnia 2010 roku.

 • 2010-11-28 19:27:12

  gość: ~staszek alcatraz

  chcialbym wiedziec jakie dlugi posiada Gmina Zabkowice na czas zamkniecia V kadencji?

 • 2010-11-28 19:30:07

  gość: ~rysiek

  Żadna tajemnica, jest to do sprawdzenia na Biuletynie Informacji Publicznej, który znajduje się na oficjalnej stronie miasta, ale na pewno jest mniejsze niż w Gminie Warszawa.

 • 2010-11-28 20:05:52

  gość: ~tAx

  Użytkowniku podpisujący się "rysiek" bez urazy, ale chyba masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem... Piszesz o przyszłej władzy - ale to przecież nie przyszła władza wydaje i podpisuje takie projekty. Piszesz, że Pan Kotowicz nie zamknął niczego przez czas trwania swojej kadencji - ok, wiec wytłumacz mi czemu na odchodne takie coś planuje i taki projekt podpisuje? czy to może też przyszła władza podpisała?? Ciągle chyba tego nie potrafisz zrozumieć co osoba "budowniczy" do Waść pisze i idziesz w zaparte z gloryfikacją włodarzy kończących swoją kadencję...

 • 2010-11-28 22:30:33

  gość: ~budowniczy

  Tax dzieki wielkie. Po czytaniu wypowiedzi ryska zastanawialam sie czy cos ze mna jest nie tak czy moze...:) RYSKU rozumiem ze przegrana boli i ze za glupote trzeba placic, ale TO ZA CZASU KADENCJI PANA KOTOWICZA ZOSTALA STWORZONA USTAWA O ZAMKNIECIU PRZEDSZKOLI ITD I TO ON JEST JEJ TWORCA WIEC CHYBA JEDNAK NIE MA Z TYM NIC WSPOLNEGO ANI PAN FIGZAL ANI PAN ORZESZEK!!!!!!!!!ANI ZADNA PRZYSZLA RADA BO TWORCA TEGO JEST BYLY/OBECNY BURMISTRZ!!!czy to tak trudno zrozumiec? Warto czasem przyznac racje przeciwnikowi a nie ciagle isc w zaparte bo sie osmieszacie. Odejdzcie z honorem:) Ja rozumiem ze na koniec troszke smrodu sie wytworzylo ale ten smrod istnieje i go nie cofniecie mowiac ze to przyszla wladza podejmie decyzje i ze pan kotowicz nie stworzyl tej ustawy:D KOMEDIA

 • 2010-11-29 11:52:47

  gość: ~rysiek

  Burmistrz Kotowicz przedstawił projekt do którego zostanie pewnie wprowadzonych wiele autopoprawek nowego Burmistrza i poprawki nowej Rady Miejskiej - to Ci ludzie zadecydują jak bardzo zmieni się projekt Budżetu. Mogą z nim zrobić wszystko i mają na to czas do końca lutego.

 • 2010-11-29 14:27:13

  gość: ~budowniczy

  a pan dalej brnie w zaparte...zalosne... ale przedstawil projekt, w ktorym mowa o ZAMKNIECIU takze JEST ZA ZAMKNIECIEM ( CHYBA ZE TWORZY PROJEKT ZA KTORYM SIE NIE OPOWIADA?:d)a jesli nowa rada przeglosuje inaczej to brawa dla niej!!!!!!!!!! tak trudno naprawde to zrozumiec???? jak mozna bronic czegos co jest biale i wmawiac ze jest czarne? moze zwolennicy pana Bumrmistrza sie na to nabiora, ale ja i kilka innych osob napewno nie.

 • 2010-11-29 15:52:17

  gość: ~MARCEL

  BRAK SŁÓW

 • 2010-11-29 17:20:49

  gość: ~gość

  Jak zwykle nas miłościwie panujący pan burmistrz (na całe szczęście już nie długo), każdego obarcza winą tylko nie samego siebie. drugiego tak niegospodarnego, nierozwiniętego i niedrobionego burmistrza mam nadzieje, że nam nasze miasto już nie zafunduje. a gdzie najlepiej znaleźć oszczędności, jak zwykle na dzieciach. A może by tak miłościwie panujący pan burmistrz zaczął od swojej świty, która tak jak on potrafi tylko szczerzyć ząbki na fotografiach.

 • 2010-11-29 21:27:13

  gość: ~kto$

  mnie zastanawia jeden fakt dlaczego są pieniądze na to aby sponsorować przedszkole niepubliczne a na publiczne już nie ma pieniędzy?? nie każdego stać aby płacić 550zł i posłać dziecko do przedszkola. jak widać ktoś musi stracić żeby ktoś mógł zyskać.

 • 2010-11-30 00:35:34

  gość: ~Zakłopotana

  Krzysztof Kotowicz nie zamknął ani jednej placówki oświatowej. Czyżby następca już szykował grunt pod niepopularne decyzje? Krzysztof Kotowicz nie wygrał wyborów ale już opowiada się że zamknie przedszkola. Nie bądźmy śmieszni. Przyszły budżet to sprawa nowego Burmistrza i nowej Rady Miejskiej.

 • 2010-11-30 08:58:01

  bobNINJAmarley

  i nadal w temacie
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1347,title,MEN-szykuje-prawdziwa-rewolucje,wid,12898722,wiadomosc_prasa.html

 • 2010-11-30 13:29:06

  gość: ~gość

  Panu Kotowiczowi to my już podziękujemy. Jeśli faktem stanie się, że przedszkola i świtlice przy szkołach zostaną zlikwidowane ( a mam nadzieję, że Orzeszek do tego nie doprowadzi) to ja śllę gorące pozdrowienia Panu Kotowiczowi od wszystkich rodziców dzieci, które z tych placówek korzystają. Byłby to straszny błąd a zarazem celowe pozbawienie dzieci miejsc do nauki i zabawy. Nie chcę brzydko mówić ale pojawia się tu podział na mieszczuchy i wieśniaki.

 • 2010-11-30 13:32:18

  bobNINJAmarley

  może już są w planach parafialne przedszkola , majątek już oddany, na tace nie dają wiec jakaś alternatywna kaska się przyda, a i ducha w narodzie można by krzewić od małego bo jak to z tą religia w szkołach będzie też do końca nie wiadomo

 • 2010-11-30 13:37:36

  gość: ~gośc

  Religia w przedszkolach wprowadzana za darmo ale za angielski już rodzice muszą płacić> Piękna sprawiedliwość.

 • 2010-11-30 13:38:33

  bobNINJAmarley

  nie tak za darmo bo za nasze podatki

 • 2010-11-30 13:40:53

  gość: ~gość

  No faktycznie. Racja, święta racja. Nie jestem przeciwna nauką religijnym, ale traktujmy wszystko jednakową miarą.

 • 2010-11-30 15:42:19

  gość: ~ja

  Ile tu jadu i nienawiści - tacy właśnie jesteście, pozagryzacie się w tym waszym lokalnym bagienku, potraficie opluć najlepszych i gloryfikować najgorszych, dlatego jestem coraz bardziej szczęśliwy, że w Ząbkowicach już tylko bywam :(

 • 2010-11-30 17:24:26

  gość: ~trik

  A jak myślisz "ja" kto do tego doprowadził? Dobrze, że tylko bywasz w Ząbkowicach bo jakbyś był na co dzień to w ogóle byś zwątpił - ale tych ludzi już nie ma. Idzie ku lepszemu a Marcin poprawi wizerunek miasta i to bagno które stworzyli osuszy. Bądź tego pewien. I za jakiś czas będziesz już mógł przyjeżdżać częściej

 • 2010-11-30 18:33:06

  gość: ~ona

  widzę, że następna osoba, ktora nie potrafi zrozumieć, co oznacza być twórcą projektu o ZAMKNIĘCIU...może fizycznie nie, ale stworzyl taki projekt więc = chęci zajęcia... myślenie nie boli.

 • 2010-11-30 22:13:36

  gość: ~nie zlikwiduja

  nie zlikwiduja

 • 2010-11-30 22:42:13

  gość: ~Halina

  A ja dzisiaj zmieniłam zdanie i jednak glosuje na p.Orzeszka! Duzy bład popelnilam w 1 turze i w niedziele zagłosuje juz inaczej.Dużo zyskał u mnie p.Orzeszek dzisiejszym oświadczeniem w gazecie w sprawie przedszkoli.Jako jedyny zareagował w tak waznej sprawie! Moja wnuczka chodzi do przedszkola na Piastowskiej i az zal ze ktos mogł nawet pomyslec o jego likwidacji! Panie Marcinie trzymam kciuki! Moj glos Pan ma i mojej rodziny również...

 • 2010-11-30 23:02:12

  gość: ~Sebastian

  Nie jest Pani jedyna bo ja również zmieniłem zdanie.Znajomi otworzyli mi oczy.Tylko Orzeszek! Dam chłopakowi szanse! Nie stac mnie na prywatne przedszkola. Dobrze ze gazety o tym napisały bo ponownie bym sobie nie wybaczył złego wyboru... Dziwne ze drugi kandydat milczy w tej sprawie.To mówi samo za siebie.

 • 2010-12-01 10:01:52

  gość: ~tAx

  Nie wiem czy wiedziałeś "Sebastianie", że zaraz po wyjściu na jaw tego co zrobił pan Kotowicz Pan Figzał organizował spotkanie z ludźmi na ten temat, i to nie było spotkanie wyborcze, a zwykła merytoryczna rozmowa z ludźmi

 • 2010-12-01 10:37:44

  gość: ~do Sebastiana

  Zwykle bywa tak, że krowa, która dużo ryczy mało mleka daje :)

 • 2010-12-01 10:55:00

  gość: ~ix

  Hm 2 kandydat rozmawiła z ludźmi. A nie napisał orędzie i zadwolony.

 • 2010-12-01 14:16:47

  gość: ~:))

  A ja się pytam gdzie wcześniej byli radni, dyrektorzy przedszkoli, że nie przepytali Kotowicza wcześniej o te sprawy? Taki problem nie wziął się z sufitu. Wszystko było tajemnicą poliszynela przynajmniej od czerwca, a teraz prawie wszyscy udają święte oburzeneie. I teraz ci sami radni i ci sami dyrektorzy będą psioczyć na Kotowicza, bo zmieni się kurs po wyborach?

 • 2010-12-01 14:20:13

  gość: ~gośc

  Byli na swoich miejscach. Pytali się o losy swoich miejsc pracy. Ale co z tego, jak nikt konkretnych informacji nie chcial udzielić. Wszyscy odwlekali i odpowiadali: jak już będzie plan budżetu na 2011 rok wszystko się wyklaruje. To są odpowiedzi wymijające. A co mają zrobić rodzice, których nie stać na opiekunkę, prywatne przedszkole?? O państwowym zapomnij bo mniejsc już dawno nie ma!!

 • 2010-12-01 14:56:46

  gość: ~tAx

  to, że miejsc nie ma to jedno, a to że może nie być już niedługo przedszkoli to drugie...

 • 2010-12-01 16:21:24

  gość: ~gość

  Skoro taki problem z tymi przedszkolami więc niech dyrektorzy, rodzice i inni zainteresowani sprawą przyjdą 02.12.2010 na godz. 12:00 na I Inauguracyjną Sesję Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich VI kadencji i od razu zmotywują radnych do roboty.

 • 2010-12-01 17:23:04

  gość: ~;-)

  Wszyscy razem wzięci mają tyle odwagi co kot napłakał. Poza tym każdy z nich kieruje sę własnym interesem. Po co więc mają przychodzić, lepej udawać oburzenie.

 • 2010-12-01 19:41:03

  gość: ~.........

  Rada gminy jest organem prawodawczym i kontrolnym. Natomiast burmistrz jest organem wykonawczym gminy. A skoro tak to do rady z pretensjami.

 • 2010-12-02 02:57:53

  gość: ~Hania

  Z pozdrowieniami dla sympatycznego Pana Krzysia Kotowicza i jego przydupusiów z turnusu piątego od sympatycznej Pani Hani Banaszak słowa piosenki: "...żegnaj kotku" :))

 • 2010-12-02 15:12:52

  gość: ~obserwator rzeczy ulotnych

  Do Pana Ryśka i Marka C. zażarcie broniących nieudolnego burmistrza KK który dzięki wyborcom był już zszedł: Proszę się nie martwić - znajdziecie sobie nowego pana :) Nie wiem tylko dlaczego KK wszedł do rady miejskiej, chyba tylko po to by robić w skali mikro to co jaruś kaczyński robi w makro: będzie buntował, obrażał się, rządał wiecznie przeprosin, pozywał, rzucał kłody pod nogi nowej władzy... po co on tam ja się pytam... musiał gdzies swój tyłek u władzy przykleić... wracaj Pan KK do Warsiawy, może znowu będzie Pan rządził w "Ruchu"... oby w kiosku :)

 • 2010-12-03 00:01:38

  gość: ~zośka

  A skąd się biorą listy rezerwowe do przedszkoli i żłóbków, pytam się skąd ?!

 • 2010-12-03 08:23:28

  gość: ~marek ciapka

  Dobry wpisy, taki wydumany, desperacki. a mozna spokojnie, na spacerek, merytorycznie , a nie same słówka bedące wyrazem pewnie frustracji i niepochamowanej rzadzy szydenia. POczekamy, zobaczymy....i spokoju, spokoju zyczę.

 • 2010-12-03 11:06:06

  gość: ~Mika

  Dokładnie. Poczekamy..... zobaczymy....

 • 2010-12-03 11:28:42

  gość: ~Pytek

  ostatnio dodany post

  POczekamy, zobaczymy do czasu przydziału funkcji? :)

REKLAMA