Express-Miejski.pl

Jest przełom w sprawie budowy krytej pływalni. Znamy prawdopodobnego wykonawcę

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Radni wyrazili zgodę na zwiększenie funduszy potrzebnych do budowy krytej pływalni w Ząbkowicach Śląskich. Tym samym poznaliśmy prawdopodobnego wykonawcę inwestycji.

Przypomnijmy. Ostatni przetarg dotyczący budowy basenu dobiegł końca w ostatnich dniach lipca. Przez ponad tydzień sprawa stała jednak w miejscu. Najniższa oferta zaproponowana przez potencjalnego wykonawcę o ponad 330 tys. zł przewyższała kwotę, jaką gmina Ząbkowice Śląskie planowała przeznaczyć na realizację tej inwestycji.

W magistracie nie podjęto jednak decyzji, jak poprzednio, o unieważnieniu przetargu. Po ustaleniach zdecydowano się na zwołanie sesji rady miejskiej, gdzie przedstawiono radnym do zaakceptowania zmiany w wieloletniej prognozie finansowej. Główna modyfikacja dokumentu polegała na zwiększeniu funduszy na zadanie dotyczące budowy krytej pływalni. Radni przy dwunastu głosach za i trzech wstrzymujących się (na sesji obecnych było tylko 15 radnych) wyrazili zgodę na zwiększenie środków na tę inwestycję z 17 mln 150 tys. zł na 17 mln 820 tys. zł.

Wszystko wskazuje zatem na to, że prawie 17.5 mln zł otrzyma firma Fewaterm sp. z.o.o z Chojnika, która zaoferowała w przetargu najniższą kwotę, natomiast pozostała część pieniędzy (około 330 tys. zł) zostanie przeznaczona na nadzór inwestorski.

Zgodnie z zapisami Wieloletniej Prognozy Finansowej gmina Ząbkowice Ślaskie aktualnie nie posiada żadnego zewnętrznego finansowania budowy basenu. Wynika z tego, że na ten moment całość inwestycji zostanie wykonana ze środków własnych. Wedle informacji uzyskanych od burmistrza Marcina Orzeszka nie oznacza to jednak, że wsparcie nie zostanie gminie przyznane. - Mamy choćby zapewnienie Ministerstwa Sportu i Turystyki, że otrzymamy na realizację zadania 3,2 mln złotych. Podpisaliśmy w tej sprawie stosowną umowę. Będziemy też szukać innych źródeł finansowania - informuje włodarz.

Władze mają teraz kilka dni na podjęcie decyzji i wybór ostatecznego wykonawcy, a następnie na podpisanie z nim umowy. Później firmę czekają ponad dwa lata intensywnych prac. Wykonawca - zgodnie z warunkami przetargu - na realizację zadania ma aż 25 miesięcy od daty podpisania umowy. Oznacza to, że zakończenia budowy basenu możemy spodziewać się najszybciej w drugiej połowie 2019 roku.

ms. / em24.pl

22

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Jest przełom w sprawie budowy krytej pływalni. Znamy prawdopodobnego wykonawcę

  2017-08-07 15:34:49

  gość: ~no koment

  http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3814727,tarnow-basen-w-mosciciach-z-poslizgiem-miasto-nalicza-kary-wykonawcy,id,t.html

 • 2017-08-07 15:48:32

  gość: ~Anka

  "...a całość inwestycji zostanie wykonana ze środków własnych." - czytaj z kredytu!!!

 • 2017-08-07 16:05:15

  gość: ~no koment 2

  http://www.podlasie24.pl/wiadomosci/radzyn-podlaski/radzyn-podl-spor-wykonawcow-przy-budowie-basenu-7a09.html

 • 2017-08-07 16:49:42

  gość: ~starszak

  Ludzie, zrozumcie, że nas nie stać na takie fajerwerki! Orzeszek za wszelką cenę realizuje swoją zbędną obietnicę i utopi nasz budżet.

 • 2017-08-08 00:52:05

  gość: ~takitam

  @~starszak

  D O K Ł A D N I E.

  Przypomnę po raz kolejny, że kretyniada żartobliwe zwana "Komunikacją miejską" skończyła tak jak to było do przewidzenia, czyli totalną klapą.

  DOKŁADNIE tak samo będzie z basenem.

  Nie jest problemem wybudować basen czy utworzyć przedsiębiorstwo (komunikacja miejska).

  Problem, to UTRZYMANIE takich przedsięwzięć i tu zaś przypomnę, że Ząbkowice, to nie Wrocław, Poznań czy Kraków gdzie takie inwestycje mają sens.

  Ząbkowice, to małe miasteczko i tu wszelka megalomania władz i wielkomiejskie zapędy zawsze będą kończyć się klapą.

  Ktoś powie, ... a takie Polkowice .... też małe, a mają wszystko i wszystko hula.
  Tak, ale tam jest MIEDŹ, czyli olbrzymie pieniądze które zasilają budżet miasta, więc miasto zwyczajnie może sobie pozwolić na baseny i inne takie.

  Ząbkowice mają tylko markety i ..... to w zasadzie cały "przemysł".

 • 2017-08-08 09:30:16

  gość: ~bb

  @~takitam

  Basen będzie kosztował co najmniej 18 mln zł - sama budowa i teraz proszę mi powiedzieć: Czy został wykonany jakiś szacunkowy koszt utrzymania tego basenu?? Ilu ratowników trzeba będzie zatrudnić, ilu pracowników obsługi, ilu kasjerów, ilu instruktorów itd. itd. itd. Przecież to będzie inwestycja miejska i za to wszystko będziemy płacili my - urzędnicy! Z basenu nikt nie będzie korzystał, ale będą na nim pojedyncze osoby, no ale cóż, Orzeszek obiecał, Orzeszek zrobi, a mleko które naważył będą za kilka lat spijać jego następcy, niestety

 • 2017-08-07 22:00:49

  gość: ~wwr

  Jak nie stać, stać, stać, burmistrz bogaty, gmina bogata!!

 • 2017-08-08 12:19:56

  gość: ~ziemniak

  @~wwr

  firma Fewaterm sp. z.o.o z Chojnika - proponuję sprawdzić jak ta firma pilnuje terminów w googlach ... Basen zobaczycie najszybciej w 2022 roku jak Orzeszek bedzie przymierzał się do posłowania a miasto zostawi z długami jak zostawił Orła

 • 2017-08-08 14:16:09

  gość: ~Qkiz

  A może tak zbieranie podpisów jako petycja w sprawie budowy basenu jako inicjatywa obywatelska mieszkańców. Warto może pójść śladem Krakowa, który zorganizował referendum w sprawie zimowych IO. To że miasto bedzie miało basen ok, ale to na jego utrzymanie będą łożyć mieszkańcy w podatkach. Czy zdajemy sobie z tego sprawę?

 • 2017-08-08 14:37:46

  gość: ~ciekawski

  Jestem pewien że nadzór inwestorski przytuli rodzina lub firma związana z panem vice.

 • 2017-08-08 16:30:20

  gość: ~samoobrona

  Panie Marcinie daj Pan spokój z tym basenem.Wiem że to była obietnica wyborcza.Ale czy warto inwestować w coś w co trzeba będzie dopłacać.A najbliższe wybory na burmistrza i tak Pan wygra.

 • 2017-08-09 09:47:02

  gość: ~Ząbkowiczanin

  Czytam te Wasze komentarze i jak nigdy ich nie piszę, tak teraz jestem zmuszony. Powiedzcie mi, ile razy bywacie w ciągu roku na basenie? Na pewno większość z Was (mówię tu o młodych od 15 do 50 roku życia) co najmniej raz w roku. Więc zamiast patrzeć na wszystkie inne aspekty, które Was bezpośrednio nie dotyczą to zobaczcie, jaką będziecie mieli wygodę - kiedy tylko chcecie idziecie sobie na basenik, do sauny itd. - WSZYSTKO na miejscu, nie będzie trzeba szukać kierowcy, nie będzie trzeba martwić się o dojazd. Patrzcie na całą sprawę z bardziej przyziemnego punktu widzenia i nie dawajcie się wciągać w rozgrywki polityczne z udziałem przeciwników Orzeszka!

 • 2017-08-09 09:52:41

  gość: ~anka

  @~Ząbkowiczanin
  kolego, dokładnie po głębszym zastanowieniu się byłam 2 razy, i przepraszam, dla mojego 2 krotnego pomoczenia tyłka wywalac z gminy 18 mln zł? a jak prosimy o załatanie dziury na Kwiatowym to Pani w urzędzie mówi że nie maja pieniędzy bo jest dużo gorsza sytuacja w centrum miasta??
  a tu nagle sie okazuje że na moczenie tyłka mamy 18 mln a na głupia dziure 100zł juz nie ma??

 • 2017-08-09 11:16:08

  gość: ~Ząbkowiczanin

  @~anka

  Nie 18, a 15, bo będzie dofinansowanie. Poza tym ja kilkukrotnie prosiłem o załawienie kilku spraw w urzędzie i nigdy nie powiedziano mi, że nie ma pieniędzy. Poza tym wątpię, że ktoś z urzędników odparłby: nie zrobimy tego, bo nie ma pieniędzy. Akurat urzędnicy to dobry dyplomaci, nie tylko w Ząbkowicach =) Carpe diem, a nie tylko pesymizm, narzekać to będziecie na starość =). Poza tym, chciałem zaznaczyć, że basen = nowe miejsca pracy.

 • 2017-08-09 12:13:22

  gość: ~Anka

  @~Ząbkowiczanin
  przeczytaj ze zrozumieniem, nawet tutaj piszą że nie ma żadnego dofinansowania.
  co do dziur, proponuję proponuje spacer na ul. Kwiatową w okloice domu Dr Fułka od 6 lat juz prosimy o naprawę i co, niestety nie ma na to pieniędzy, chyba nie sugerujesz ze to niechęć Burmistrza do nas...

 • 2017-08-09 12:33:11

  gość: ~Ząbkowiczanin

  @~Anka

  Mamy choćby zapewnienie Ministerstwa Sportu i Turystyki, że otrzymamy na realizację zadania 3,2 mln złotych. Podpisaliśmy w tej sprawie stosowną umowę. Będziemy też szukać innych źródeł finansowania - informuje włodarz. No to skoro jest zapewnienie i skoro sam burmistrz o tym mówi dla mediów to chyba nie jest to informacja wyssana z palca =) także czytanie ze zrozumieniem mogę polecić pani, pani Aniu =)

  Dziury są wszędzie, czy to na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich i to w każdej/-ym gminie, powiecie czy województwie. Nie wierzę też, że są to aż takie dziury, których nie można ominąć no i nadal uważam, że w urzędzie na pewno nie powiedzieli pani, pani Aniu, że nie ma pieniędzy na załatanie. Dyplomacja =) Może zamiast próśb ustnych to napisać pismo, zebrać podpisy mieszkańców? To taka moja luźna rada. Na pismo reakcja być musi. Ja w ząbkowickim urzędzie zawsze wszystko załatwiam praktycznie od ręki =) i nie, nie mam układów z urzędnikami czy Orzeszkiem. Miłego dnia =)

 • 2017-08-09 13:48:32

  gość: ~takitam

  @~Ząbkowiczanin


  Panie Ząbkowiczanin.

  Tu w ogóle nie chodzi o to, czy da się ten basen wybudować, bo dać się da i pieniądze mogłyby się znaleźć.

  Problem, to UTRZYMANIE tego basenu.

  Po prostu wszyscy mieszkańcy Ząbkowic (czy szerzej, powiatu) będą jako podatnicy dokładać do tej fanaberii, podczas gdy ZDECYDOWANA MNIEJSZOŚĆ będzie z tego basenu korzystać.

  Gdyby kryty basen w Ząbkowicach miał jakiekolwiek uzasadnienie ekonomiczne, to już dawno prywatny inwestor po prostu by go zbudował za swoje pieniądze, a następnie czerpał zyski z działalności.

  Ten basem, to bezsensownie, czy wręcz głupio wydane pieniądze podatnika.

  Pani Ania ma absolutną rację, czyli najpierw chleb, a igrzyska wtedy, kiedy Ząbkowice mlekiem i miodem zaczną płynąć, a póki co jakoś się nie zanosi.

 • 2017-08-09 10:22:08

  gość: ~Mieszkanka

  ja tam się cieszę, wcześniej jeździłam do Kłodzka i to było uciążliwe, bo trzeba było kilka km pokonać. a teraz w Ząbkowicach będę miała "po nosem" to i chętniej się pójdzie. ;)

 • 2017-08-09 17:12:00

  gość: ~Pamiętam

  Hala, też nie była potrzebna, a teraz cieszymy się, że jest!!!

 • 2017-08-09 20:59:12

  gość: ~xxx

  @~Pamiętam

  Tylko, że utrzymanie hali jest dużo tańsze niż utrzymanie basenu, ot taka różnica

 • 2017-08-09 21:45:40

  gość: ~rodzic

  Zdrowie naszych dzieci jest bezcenne, które powiaty województwa dolnośląskiego nie mają krytych pływalni?. Jeśli chodzi o dofinansowanie budowy basenu, to się nie dziwię, nie PO ich linii politycznej. Tylko niech nie liczą na głosy rodziców jak się na posłów będą pchali drzwiami i oknami.

 • 2017-08-16 10:42:27

  gość: ~Qkiz

  ostatnio dodany post

  @~rodzic a czy kojarzysz taki fakt, że zapowiedź budowy basenu miała miejsce jakieś 6 lat temu. Lokomotywą wyborczą obecnego burmistrza było hasło - Budujemy basen, więc zapytam nieśmiało kto wtedy rządził i dzielił kasą? Kolejne pytanie - co zrobił w tym czasie (pierwszej kadencji) burmistrz? Chyba wiesz. Kolejne wybory i kolejne hasła związane z basenem oczywiście dalej rządzi jedyna i słuszna Polityczna Opcja. Padają zapowiedzi dotyczące współfinansowania "inwestycji" i co dalej, też pewnie wiesz. Dziś rzeczywistość jest inna i to nie tylko dlatego, że rządzi PIS i nie chce dać kasy na jakiś tam pomysł burmistrza z PO. Ta inwestycja jest kompletnie nie przygotowana. Nie wierzę w to, że w ciągu kilku lat nie można było zabezpieczyć środków na ten cel mając za plecami kolegę Scheta i jeszcze kilku posłów. Teraz to burmistrz będzie miał doskonałą wymówkę, że to wszystko wina PIS bo to ONI nie chcą a ja chcę dla was (mieszkańców) jak najlepiej. Tak wyglądają fakty. Najsmutniejsze jest to, że nasz powiat jak do tej pory nie miał i nie ma reprezentanta w sejmie. Czy to się zmieni? Wątpię. Więc przyjdzie nam głosować na reprezentantów z Kłodzka, Świdnicy, Wałbrzycha a nasz powiat, gmina i miasto dalej będzie tkwić w głębokiej stagnacji. Te miasta już rozgrywają swoje interesy - my rozgrywamy kolejne imprezy na zamku. Różnice są widoczne gołym okiem. Wszystkiego dobrego.

REKLAMA