Express-Miejski.pl

Odrestaurują kamienieckie mauzoleum. Gmina na ten cel pozyskała fundusze europejskie

Mauzoleum w Kamieńcu Ząbkowickim fot.: UG Kamieniec Ząbkowicki

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Gmina Kamieniec Ząbkowicki w ramach rewitalizacji pałacu i parku, pozyskała środki zewnętrzne na restaurację mauzoleum.

Zapomniany zabytek znajduje się w głębi parku od górnej strony Kamieńca Ząbkowickiego. - Mauzoleum pałacowe, dzięki środkom pozyskanym z programów europejskich, odzyska swoją świetność sprzed lat. Pojawi się tam ponadto tematyczna wystawa opowiadająca dzieje osób, które wykreowały dzieło, jakim jest zespół pałacowo-parkowy. W ten sposób pojawi się na trasie przybywających do nas nowa atrakcja. Ma ona znaczenie symboliczne i z pewnością nie powinno wyglądać tak, jak to jest obecnie - informuje na swoim facebookowym profilu Marcin Czerniec, wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Zwracał też uwagę na wagę tego obiektu. - Myślę, że zespół pałacowo-parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim to nie tylko monumentalny obiekt zamkowy, ale także inne cenne z punktu widzenia historii relikty. Są one nie tylko wartościami natury estetycznej, ale także mają znaczenie emocjonalne dla wielu naszych zagranicznych gości, którzy odwiedzają sentymentalnie lub turystycznie Kamieniec Ząbkowicki - dodaje szef gminy.

Mauzoleum to rodzinny grobowiec Marianny Orańskiej

Obiekt powstał pod koniec XIX wieku. Ma wygląd podobny do greckiej świątyni antycznej w kształcie prostokąta, z grobowcem wewnątrz dziedzińca świątyni. Styl w jakim mauzoleum zostało wybudowane jest podobny, do tego który prezentował Karl Friedrich Schinkel, projektant kamienieckiego pałacu.

W kamienieckim mauzoleum zostało pochowanych pięć osób. Decyzję o budowie obiektu podjął Albrecht Hohenzollern, syn Marianny Orańskiej po śmierci swojej żony Marie Fruederike. W 1898 roku to ona jako pierwsza spoczęła w rodzinnym grobowcu. W mauzoleum zostali pochowali również ich trzej synowie.

mwinnik / Express-Miejski.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Odrestaurują kamienieckie mauzoleum. Gmina na ten cel pozyskała fundusze europejskie

    2017-08-03 22:05:54

    gość: ~Olszewska

    ostatnio dodany post

    Co to za wójt, który odrestaoruje zabytki, a nie potrafi doprowadzić wody do Doboszowic?? To jest tylko namiastka co zrobił, a ludzie nie mają wody w domach.Skandal! Dobry Gospodarz tak nie robi.

REKLAMA