Express-Miejski.pl

Strażacy z Polskiej Cerkwi najlepsi. V Zlot Starych Sikawek Strażackich w Lubnowie [FOTO]

V Zlot Starych Sikawek Strażackich w Lubnowie fot.: oliwka / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W Lubnowie odbył się piąty zlot starych sikawek strażackich połączony z zawodami. W ogólnej klasyfikacji najlepsi okazali się strażacy-ochotnicy z Polskiej Cerkwi.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą polową, a po niej na boisku sportowym odbył się apel z okazji włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubnowie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Następnie miał miejsce występ Strażackiej Orkiestry Dętej oraz pokaz ćwiczeń bojowych kobiecej drużyny pożarniczej OSP Lubnów. 

Główną atrakcją wydarzenia były jednak zawody z wykorzystaniem starych sikawek strażackich. Organizatorzy przygotowali dwie konkurencje. Na torze przeszkód uczestnicy musieli m.in. ręczną piłą do cięcia drzewa przeciąć drewnianą kłodę o średnicy około 20 cm, przy użyciu hydronetki nalać wodę do tarczy nalewowej aż do zapalenia się lampki sygnalizacyjnej (ok. 5 litrów), przeskoczyć przez ścianę, pokonać slalom ułożonych opon (wskakując do ich środka i przeskakując z nogi na nogę) i napełnić dwoma wiadrami beczkę z wodą po drodze pokonując slalom z tyczkami. Ostatnim elementem konkurencji było uformowanie linii gaśniczej W-52 (o długości 20 metrów) zakończonej prądownicą wodną i tłoczenie sikawką wody do czasu przewrócenia prądem wodnym elementów pozorujących pożar. W chwili przewrócenia ostatniego elementu następowało zakończenie zadania. Zwyciężał zespół, który uzyskał najkrótszy czas. Najszybsi w tej konkurencji okazali się strażacy-ochotnicy z OSP Polska Cerkiew (męska drużyna), którzy wyprzedzili strażaków-ochotników z Lutomii I i II. 

Druga część rywalizacji polegała na przeciąganiu węża W-75. Konkurencja była rozgrywana systemem pucharowym. Bezkonkurencyjna była jednostka z Łąk, która uplasowała się przed ochotnikami z Pomianowa Dolnego i męską drużyną OSP Polka Cerkiew.

W łącznej klasyfikacji pierwsze miejsce uzyskali strażacy z Polskiej Cerkwi (męska drużyna), na drugiej pozycji uplasowała się jednostka OSP Łąki, a trzecie miejsce zajęła Lutomia I.

Glównym celem imprezy od pięciu lat organizowanej w Lubnowie jest dobra zabawa, ale również zachowanie w pamięci i pokazanie dawnych technik sposobów gaszenia pożarów. Z roku na rok zainteresowanie imprezą wzrasta, a strażacy z Lubnowa zapowiedzieli już organizację szóstej edycji w przyszłym roku. 

W tegorcznej imprezie wystartowało szesnaście zespołów: OSP Lubnów, OSP Łąka, OSP Polska Cerkiew (kobiety), OSP Polska Cerkiew (mężczyźni), OSP Tarnów, OSP Lutomia I, OSP Granowice, OSP Pomianów Dolny, OSP Kamienica, OSP Wadochowice, OSP Czerńczyce, OSP Wójcice, OSP Lutomia II, OSP Zielina, OSP Włostowa, a także SDH Uhelna z Czech.

mwinnik / Express-Miejski.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Strażacy z Polskiej Cerkwi najlepsi. V Zlot Starych Sikawek Strażackich w Lubnowie [FOTO]

    2017-07-17 14:49:50

    gość: ~OSP Polska Cerekiew

    ostatnio dodany post

    Poprawna nazwa naszej miejscowości to Polska Cerekiew .Pozdrawiamy :-)

REKLAMA