Express-Miejski.pl

Specjaliści z Ukrainy i Armenii stworzą miniaturę Krzywej Wieży

Miniaturka Krzywej Wieży z Ząbkowic Śląskich już niebawem pojawi się w kłodzkim Minieurolandzie fot.: UM Ząbkowice Śląskie

Już wkrótce makieta pojawi się w kłodzkim Minieurolandzie. To efekt umowy podpisanej przez szefa parku Jarosława Ptaszkiewicza z burmistrzem Marcinem Orzeszkiem.

Zawarcie porozumienia nastąpiło w połowie marca. Zanim jednak miniatura Krzywej Wieży z Ząbkowic Śląskich będzie dostępna dla zwiedzających, musi minąć trochę czasu. Aktualnie trwa tworzenie makiety, a pracują nad nią specjaliści z Polski, Ukrainy i Armenii. Z zapewnień pracowników parku miniatur wynika, że miniatura ząbkowickiej Krzywej Wieży już w czerwcu pojawi się w parku.

Krzywa Wieża z Ząbkowic Śląskich to jedna z najsłynniejszych wież w Europie, zaraz po słynnej Krzywej Wieży z Pizy, której miniatura jest już od dłuższego czasu dostępna dla zwiedzających.

Ząbkowicki zabytek w rzeczywistości ma 34 metry wysokości, a obecne odchylenie wieży od pionu wynosi 2,14 m. Obecnie pełni funkcję punktu widokowego i jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów na Dolnym Śląsku. Jej niewyjaśnione pochylenie, a także nieznane początki i budowniczy, czynią budowlę jeszcze bardziej atrakcyjną. Jest ona ciekawostką regionu, dumą Ząbkowic Śląskich i zarazem wielką zagadką, która wciąż czeka na rozwiązanie.

W kłodzkim Minieurolandzie makieta Krzywej Wieży znajdzie się spośród kilkudziesięciu zabytków i ciekawych budowli. W parku miniatur znajduje się znany na całym świecie Łuk Triumfalny z Paryża, a także np. budynek główny PKP w Kłodzku (stacja: Kłodzko Główne).

sm. / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA