Express-Miejski.pl

Podpisali list intencyjny na gazyfikację miejscowości. W projekt zaangażowane cztery gminy z powiatu

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie włączenia do sieci gazowniczej fot.: DUW we Wrocławiu

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim reprezentanci czterech gmin z powiatu podpisali listy intencyjne, które otwierają możliwość włączenia samorządów do sieci gazowniczej.

Chodzi o dostarczanie gazu skroplonego LNG w miejscach poza zasięgiem tradycyjnych sieci gazowych. Zastosowanie tego typu rozwiązania umożliwia dostawy gazu do odbiorców z „punktowego” źródła zasilania zlokalizowanego w dowolnym miejscu. Koncepcja polega na gazyfikacji obszaru za pośrednictwem lokalnej sieci gazowej, dla której źródłem ciśnienia jest „wyspowa” stacja regazyfikacji LNG, do której gaz skroplony dowożony jest w cysternach, transportem lądowym. Polska Spółka Gazownictwa (PSG) eksploatuje obecnie na Dolnym Śląsku dwa tego typu obiekty zlokalizowane w gminach Mieroszów i Świętoszów.

Z informacji przekazywanych przez PSG zamierza ona w kolejnych latach zainwestować na Dolnym Śląsku około 200 mln zł na realizację 16 dużych projektów inwestycyjnych. Szacuje się, że spowoduje to powstanie około 400 km sieci gazowej na terenie województwa.

Do zawarcia porozumienia pomiędzy samorządami a Polską Spółką Gazownictwa przy udziale wojewody Pawła Hreniaka doszło 7 marca. Jeśli chodzi o powiat ząbkowicki list intencyjny w tej sprawie podpisali włodarze gmin z Kamieńca Ząbkowickiego, Stoszowic, Ziębic oraz Złotego Stoku.

 - Koszty inwestycji, w stację wyspową i lokalną sieć, ponosi Polska Spółka Gazownictwa. Współpraca z samorządem polega na tym, że może on wnieść aport, np. grunt. Jednak przede wszystkim musi przekonać mieszkańców i inwestorów, by zdecydowali się na skorzystanie z paliwa gazowego – tłumaczy Rafał Borutko, szef dolnośląskiego oddziału PSG.

Po podpisaniu listu intencyjnego kilka zdań na ten temat na swoim facebookowym profilu napisał wójt Marcin Czerniec. - Chcę podkreślić, że ponownie podejmujemy starania o to, by nasza gmina mogła być zgazyfikowana. Poprzedni potencjalny dostawca zniechęcił się do tego potrzebnego mieszkańcom przedsięwzięcia z uwagi na nieprzychylną postawę decydującej części radnych, którzy zablokowali szanse na prawa miejskie dla Kamieńca Ząbkowickiego [...] – poinformował szef kamienieckiej gminy.

Kilka słów na swoim profilu zamieścił również wójt Stoszowic. - Historyczna chwila, list intencyjny w sprawie gazyfikacji podpisany. Pierwszy krok za nami - napisał krótko Paweł Gancarz. - Podpisanie listu intencyjnego to takie doprecyzowanie współpracy i jednocześnie początek aktywnych działań mających na celu gazyfikację na terenie gminy Stoszowice. Wczoraj na antenie jednej ze stacji telewizyjnych pod wpływem nacisków redaktora usłyszeliśmy informację od przedstawiciela PSG, że termin realizacji inwestycji to 24 miesiące, tak więc trzymamy za słowo - dodaje szef gminy.

Paweł Gancarz był gościem Rozmowy Faktów w TVP Wrocław, gdzie dyskutowano o gazyfikacji gmin na terenie Dolnego Śląska. O dotychczasowych problemach z jakimi borykają się aktualnie mieszkańcy gminy i inwestorzy w sferze gazownictwa, a także innych aspektach można dowiedzieć się właśnie z tej rozmowy. Zachęcamy do obejrzenia programu [KLIK].

sm. / Express-Miejski.pl

25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Podpisali list intencyjny na gazyfikację miejscowości. W projekt zaangażowane cztery gminy z powiatu

  2017-03-08 09:38:41

  sm. / Express-Miejski.pl

  W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim reprezentanci czterech gmin z powiatu podpisali listy intencyjne, które otwierają możliwość włączenia samorządów do sieci gazowniczej.

 • 2017-03-08 15:31:21

  gość: ~Ble

  Słuchając tego Czernca i jego bredni o mieście no ręce opadają...

 • 2017-03-08 17:07:03

  gość: ~Irk

  Jest to kolejne bicie piany, robienie z ludzi głupków, aby wziąć kolejne kredyty pod gazyfikację dofinansować komuś prywatny interes.
  Gmina Kamieniec wybudowała oczyszczalnię, na którą wzięła kredyt i spłaca a oczyszczalnie w prężące przekazała Nowej Rudzie a wodę mamy bardzo drogą, choć mamy własne ujęcia.
  Tak rządzi nasza władza nieudane prototypy ekonomiczne .

 • 2017-03-08 18:57:53

  gość: ~Autor

  Kiedy ten Czerni przestanie opowiadać banialuki,we wsi Świętoszów posiadają gaz i nikomu to nie przeszkadzało to źe jest wieś , a w Kmieńcu zawsze winni są radni opozycyjne ,czekać kiedy zacznie oskarżać radnych opozycyjnych źe w Kamieńcu przez nich słabo świeci słońce

 • 2017-03-08 19:25:39

  gość: ~ziębiczanin

  co to za banialuki z tym gazem w Ziębicach , przecież gaz tutaj był , jest i będzie . W Ziębicach tradycje gazownicze mają ponad 100 lat gdzie gaz wytwarzała ziębicka gazownia ,która zlokalizowana jest przy ul. Gazowej nieopodal dworca PKP- obecnie gaz jest przesyłany siecią gazową z sieci ogólnopolskiej dystrybuowanej przez PSG oddz. we Wrocławiu podlegającej pod PGNIG. ZIĘBICE są bardzo dużym poborcą gazu chociażby budynki użyteczności publicznej takie jak szkoły ,hale gimnastyczne ,ratusz i urząd miejski , szpital ,osiedle mieszkaniowe oraz zakłady korzystają z gazu ziemnego

 • 2017-03-08 19:51:43

  gość: ~czytelnik

  Mesje Czerniec,już wcześniej "Autor" zwrócił uwagę na pańskie brednie w temacie związku praw miejskich z gazyfikacja. To zwalanie winy na opozycję to widać jakąś pańska obsesja,lub co bardziej prawdopodobne zasłona dymna dla własnej niekompetencji,nieudolności i braku umiejętności zarządzania zespołem ludzkim czy umiejętnością współpracy.Gdy dołożymy do tego rozdęte do kosmicznych rozmiarów ego , mamy wręcz wzorcowy produkt "samorządowca III RP ".Mesje Czerniec,aby przebrnąc w protokółach z sesji Rady Gminy te fragmenty gdzie dajesz pan głos jako wójt, to trzeba być po prostu masochistą .Jeżeli o mnie chodzi to zanim przystapie do studiowania pan skich wypowiedzi, musze sobie wpierw walnąć lufe i to nie jakiejś rozwodnionej bryndzy tylko solidną lufę Soplicy i to bez zakąszania No Mesje Wójcie inaczej sie nie da,pan chyba nie czytasz tego coś pan na tych sesjach naplótł , o na ten przykład wyjaśnij pan o co w tej wypowiedzi biega:
  Wójt Gminy – Szanowni Państwo, Wysoka Rado zanim udzielę poszczególnych odpowiedzi na stawiane pytania to można by było tak podsumować tą jeszcze dzisiejszą Sesję do tego momentu, jako pewne nowe otwarcie tak, pewne nowe otwarcie, bo kampania wyborcza zapewne już dużymi krokami idzie niektórzy są bardzo zdenerwowani niecierpliwi, niektórym ciśnienie też widzę buzuje. Ale prawda jest taka Szanowni Państwo, że emocje w dół, w dół, w dół merytoryczna praca u podstaw, praca u podstaw wykonywana w urzędzie, która służy mieszkańcom Gminy Kamieniec Ząbkowicki jest przeze mnie wykonywana od roku od końca roku 2006 i sądzę Szanowni Państwo, że mieszkańcy Gminy Kamieniec Ząbkowicki oceniając przez te lata działalność moja i realizację tych zadań, które zostały podjęte przez urząd poprzez swój kilkukrotny wybór dostrzegali, że idziemy w dobrym kierunku Szanowni Państwo i to niech będzie takim mottem przewodnim, że Gmina Kamieniec Ząbkowicki idzie w dobrym kierunku, choć są osoby, które jej przeszkadzają, bo przeszkadzają, bo przecież widzimy o tym doskonale, widzimy ten brak dostrzeżenia, że to tak naprawdę mieszkańcy tej gminy najlepiej wiedzą, czego chcą, że nie potrzebują tzw. głosów trzecich. Ale w dniu dzisiejszym jak widać można by było to tak przez pewna analogię dostrzec, że ten niepokój wśród radnych szczególnie opozycyjnych te różne czasami wyciągane z kapelusza informacje one musiały skądś płynąć zawsze mówiliśmy, że gdzieś tam zapewne te osoby trzecie kręcą się wokół Gminy Kamieniec Ząbkowicki i chcą zburzyć jej spokój, ale nie będzie to takie łatwe Szanowni Państwo, bo mieszkańcy gminy jeszcze raz to podkreślam mają zawsze pełne prawo do oceny do podejmowania najwłaściwszych rozstrzygnięć w głosowaniach publicznych w tedy, kiedy one następują. I tak odnosząc się do meritum poszczególnych spraw na pytanie, które zostało zadane przez Radnego Edwarda Szulina no cóż być może nie ja teraz powinienem zabierać głos w zakresie odpowiedzi na pytanie skierowane przez Radnego Szulina do mnie, a Przewodniczący Rady Gminy gdyż jak dobrze pamiętam wpłynęło do Biura Rady pismo od Wojewody Dolnośląskiego, które wskazuje, jakie działania Rada Gminy powinna w obszarze Pana Radnego Edwarda Szulina podjąć czy Pan Przewodniczący Rady Gminy będzie łaskaw odczytać to pismo czy też będę musiał to zrobić
  Ufff, idę się napić

 • 2017-03-08 20:27:58

  gość: ~Grot

  U nas – niestety – grupa radnych ma odmienny stosunek do dobra wspólnego. Wygląda na to, że kadencja 2014 – 2018 przebiegnie pod znakiem blokowania pozytywnych inicjatyw i rozmaitych donosów. Wbrew tej negacji, staram się wraz z wieloma osobami, którym leży na sercu rozwój Gminy Kamieniec Ząbkowicki, aby sprawy naszej lokalnej wspólnoty szły w dobrym kierunku. Jeśli ktoś mniema, że mnie zniechęci, traci czas…

  -on ma prawdopodobnie wszczepiony implant mózgu powinien być leczony psychiatrycznie

 • 2017-03-08 21:19:05

  gość: ~Gaz gaz gaz

  Gmina Ziębice to nie tylko miasto i inni też chcieliby pozbyć się obowiązku tachania butli z gazem. Fajny wykład o gazownictwie napisałes tylko pełen uprzedzeń... Pozdawiam.

 • 2017-03-11 15:35:04

  gość: ~ziebiczanin

  dlatego po to zostało podpisane te wstępne porozumienie aby dotrzeć z gazem do większej ilości potencjalnych przyszłych klientów i nie tylko na terenach aglomeracji miejskich ale nader wszystko wiejskich - pozdrawiam

 • 2017-03-09 08:33:18

  gość: ~ziębiczanin z wioski

  czy gmina Ziębice to tylko Ziębice? rozumiem, że mieszkaniec wioski, koło której przebiega nitka gazociągu nie ma do niej prawa mądry miastowy ziębiczaninie......

 • 2017-03-11 15:26:30

  gość: ~ziębiczanka

  czytaj uważnie napisany tekst o ziębickiej gazowni i o gazie w naszym mieście ty wiejski bąku.... a jak problem z czytanym tekstem to do szkoły po jako taką edukację

 • 2017-03-11 18:28:16

  gość: ~juju

  ostatnio dodany post

  A na ul. Gazowej w Ziębicach jest gaz?

 • 2017-03-08 21:15:58

  gość: ~Czytelnik

  Oto co przeczytałem w w wiadomościach Kamienieckich na pierwszej stronie (dalej nie otwieram) pod zdięciem z pierwszej kadencji .
  Cżytam inwestycje kształtują się bardzo korzystnie pomimo działań opozycyjnych radnych , i w tym miejscu zadaje pytanie jakich działań.
  A moźe powinno to brzmieć ,pomimo działań opozycyjnych radnych którzy widzieli rozwiązania bardziej korzystne dla gminy i jej mieszkańców.

 • 2017-03-08 21:47:43

  gość: ~Orka

  Bardzo chcę podziękować radnemu M. Gnaczy za jego postawę godną naśladowania przez innych radnych.

  Dzięki radnemu konserwator zabytków wstrzymał fuszerkę - tandetę, która była prowadzona przez wiele lat przy remoncie pałacu - nasadzeń krzewów w parku.
  Krawężniki plastikowe i na dodatek alejki spacerowe zasypane odpadem kamiennym po opadach jedno bagno nie szło przejść pod drzewami trawę wykładają bezsensowne nasadzenia, brzydkie krzewy, kto to widział jedno marnotrawstwo pieniędzy przekręty .

  Sprawę należy oddać do prokuratury.
  A winnych oddać pod sąd skonfiskować mienie odzyskać nasze pieniądze .

 • 2017-03-08 22:13:54

  gość: ~Remi

  Proszę wyobrazić sobie gdyby nie było w tej gminie radnych opozycyjnych .
  Moźe wójt nie jeździł by co chwilę nową Toyota ,a latał by śmigłowcem a lądowisko znajdowało by się na placu zamkowym .

 • 2017-03-08 23:50:00

  gość: ~CBA

  Szanowni Panie Dominiku ja chciałbym odpowiedzieć na Pańskie pytanie, kto delegował dwójkę Radnych. Radnego Mateusza Gnaczy delegował Mateusz Gnaczy, Radną Panią Kacik delegowała Pani Kacik.
  Pismo o wszczętym postępowaniu otrzymał Pan również w materiałach na posiedzenie komisji i była tam zawiadomiona m.in.
  cała Rada w związku z tym, że Pani Wice Wójt powiedziała nam, że sprawa jest banalna dotyczy to trzech krzaczków postanowiłem ja i Pani Kacik i kilku innych radnych zainteresować się, czego dotyczy ta sprawa ja celowo nie zabierałem głosu, ponieważ ja gminie Kamieniec i nie chciałbym tutaj na Sesji mówić na temat toczącego się postępowania, bo to niech Pan uwierzy nam się nie przysłuży. Uczestniczyliśmy w tej w tym posiedzeniu administracyjnym na zasadzie słuchacza.
  Zostaliśmy poinstruowani przez Panią prowadzącą postępowanie administracyjne, że nie mamy prawa zabierać głosu, ale możemy w takim postępowaniu uczestniczyć.
  Pan również mógł się wstawić na tym postępowaniu i się przysłuchiwać.
  Nikt nas nie zapraszał imiennie, nikt nas nie delegował pojechaliśmy tam sami.
  Oczywiście nasza wizyta nie była na takiej zasadzie dzień dobry o to jesteśmy tylko była poprzedzona rozmową telefoniczną z Panią z Urzędu i Pani z Urzędu powiedziała tak oczywiście można przyjechać.
  Chciałbym Panu jeszcze tutaj powiedzieć, że na tej samej zasadzie pojawili się przedstawiciele Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oni również uczestniczyli ma Pan protokół przed sobą ja i Pani Kacik nie zabieraliśmy tam głosu powiem Panu więcej padły w nasza stronę pytania, ale odmówiliśmy odpowiedzi zasłaniając się tym, że jesteśmy tylko i wyłącznie słuchaczami.
  Ponieważ ja nie posiadam wiedzy na temat zarzucanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nieprawidłowości część tłumaczeń, które były kierowane ze strony przedstawicieli Urzędu Gminy są dla mnie tłumaczeniami rozsądnymi i zrozumiałymi część nie, ale niech mi Pan wybaczy ja tego nie będę oceniał nie będę rozmawiał.
  I tutaj zgadzam się z postawą Pan Ziemczonka, że zaczekajmy na rozstrzygnięcie ja mam nadzieję, że to rozstrzygnięcie będzie jak najbardziej pozytywne.

  I trochę szkoda, że Pan próbuje rozgrzebać ten temat, bo ten temat nie będzie nikomu służył Panie Dominiku to jest sprawa bardzo poważna i bardzo no bardzo poważna tutaj nie ma żartów to jest postępowanie wszczęte w konkretnych sprawach z konkretnymi zarzutami gdybym ja tam z Panią Kacik się nie pojawił to byśmy, jako Radni kompletni o tym nie wiedzieli, bo na ostatniej komisji usłyszeliśmy, że sprawa dotyczy 3 krzaczków, a sprawa nie dotyczy 3 krzaczków.
  Sprawa dotyczy znaczenie poważniejszych rzeczy i może mi Pan nie uwierzy, ale ja mam szczera nadzieję, że te zarzuty zostaną nie wiem odepchane, uznane za nieważne nie prawdziwe. Także tyle w temacie.

  Radna Pani Maria Kacik – otrzymaliśmy zawiadomienie na wezwanie na rozprawę administracyjną i tu jest powołany art. 43 ust. 2 art. 43 brzmi Wojewódzki Konserwator Zabytków wydaje decyzje o wstrzymaniu wykonywania bez jego pozwolenia w sposób odbiegający od zakresu i warunków określonych w pozwoleniu i tak ust. 2 robót budowlanych czy zabytków wpisanych do rejestrów w jego otoczeniu.
  Gdyby Pani Wice Wójt na moje pytanie odpowiedziała, o co chodzi nie byłoby całego zamieszania. To, co powiedział Pan Radny Gnaczy jest to nagrane i Pani Wice Wójt nam powiedziała 3 trujące roślinki, o czym wcale no myślę, że to się w końcu kiedyś wyjaśni ta sprawa i Pani wie o tym, że to nie o to chodziło. I tyle dziękuję.

 • 2017-03-09 08:12:35

  gość: ~sąsiad

  Proszę tej osobie nie tłumaczyć ona ma problem z pozytywnym i logicznym myśleniem pokazał to na jednej z sesji gdy odbywała się dyskusja na temat remontu drogi do PKP , a potwierdziły to wyroki kilku instancji.

 • 2017-03-09 10:13:31

  gość: ~oko

  Ten nasz narcyz i krol jak go nazywamy jest chory ma polamane geny nie nogi ale geny ,znudzilo mu sie mieszkac we wsi teraz chce mieszkac w miescie a moze w pałacu nie długo co ?,idiota ,co ma gazociagowanie do wsi i miast ,idiota .ludzie na wsi i w miescie tez chca miec wygodę idioto i pracę . W tym temacie sie wykaz ile miejsc pracy zorgnizowales dla mieszkancow gminy Kamieniec w tych latach twojego leniwego ,narcyzowatego bycia na stolku .Nie chodzi o chwilowki przed wyborami co ludzisz Nas a potem nie ma tematu ,nie nie i nie zapomnij ze miszkańcy to nie tylko K-c ale i wsie ktorych sie wstydzisz,.Slyszalem że marzy być już na stołku starosty albo jeszcze wyżej ,tylko nie zapomnij dziadu że beda tobie potrzebne glosy wszystkich mieszkancow nie tylko wybranych .Tchórz nie mial odwagi wypowiedziec sie na forum co sadzi o propozycji nowych zasad w wyborach ,chyba że Exspres usunoł narcyza wypowiec ? Najlepiej jak to mowia do gazu ,kogo odpowiedzcie sobie sami?

 • 2017-03-09 10:15:25

  gość: ~mieszkaniec

  Ten nasz narcyz i krol jak go nazywamy jest chory ma polamane geny nie nogi ale geny ,znudzilo mu sie mieszkac we wsi teraz chce mieszkac w miescie a moze w pałacu nie długo co ?,idiota ,co ma gazociagowanie do wsi i miast ,idiota .ludzie na wsi i w miescie tez chca miec wygodę idioto i pracę . W tym temacie sie wykaz ile miejsc pracy zorgnizowales dla mieszkancow gminy Kamieniec w tych latach twojego leniwego ,narcyzowatego bycia na stolku .Nie chodzi o chwilowki przed wyborami co ludzisz Nas a potem nie ma tematu ,nie nie i nie zapomnij ze miszkańcy to nie tylko K-c ale i wsie ktorych sie wstydzisz,.Slyszalem że marzy być już na stołku starosty albo jeszcze wyżej ,tylko nie zapomnij dziadu że beda tobie potrzebne glosy wszystkich mieszkancow nie tylko wybranych .Tchórz nie mial odwagi wypowiedziec sie na forum co sadzi o propozycji nowych zasad w wyborach ,chyba że Exspres usunoł narcyza wypowiec ? Najlepiej jak to mowia do gazu ,kogo odpowiedzcie sobie sami?

 • 2017-03-09 11:06:05

  gość: ~czytelnik

  Stawiam flaszke Soplicy , temu kto przełozy ten tekst na ludzki język zrozumiały zrozumiały zwykłemu zjadaczowi chleba z naszej gminy;
  Przewodniczący Rady Gminy Pan Aleksander Ciapka- przechodzimy do punktu 3 podjęcie uchwał w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2016, czy ktoś z państwa radnych ma uwagi, co do projektu uchwały.
  Wójt Gminy – Szanowni państwo, panie przewodniczący, wysoka rado mając na uwadze okoliczności dnia dzisiejszego i sesji, która została zwołana nijako tak jak w uzupełnieniu tego, co powiedziałem w dniu wczorajszym. Aby wszyscy państwo tutaj obecni przedstawiciele poszczególnych jednostek budżetowych mogli ostatecznie usłyszeć od państwa ponownie czy to jest istotną, uzasadnioną i obiektywnie wynikającą z poszczególnych działalności jednostek pracą zawartą w tym projekcie uchwały, czy będzie przez państwa podjęte czy też nie. W dniu wczorajszym ponownie tą kwestię podejmowaliście państwo w tak zwanej reasumpcji głosowania, która ostatecznie nie doszła do skutku. Dlatego też odpowiadając na prośbę poszczególnych jednostek ta sesja nadzwyczajna została zwołana, co oczywiście nie cieszy, zarówno mnie bezpośrednio, jak i też wszystkie osoby, które są przedstawicielami jednostek podległych. Każda uchwała budżetowa, tak jak Państwu powiedziałem, w tym także każda zmiana do budżetu jest realizowana bez zbędnej zwłoki zarówno budżet, który pierwotnie jest uchwalany, jak również po każdym miesiącu sesja, na której ma miejsce zmiana do budżetu, jak również zarządzenia wójta, które wynikają z tzw. bieżącej działalności urzędu i gminy, są realizowane. Tak również uchwała, która zmieniała budżet, która była podjęta 30 listopada 2016 została zrealizowana. Te okoliczności realizacji uchwały wynikają bezpośrednio z następczych działań gminy, bezpośrednio po podjęciu uchwały i są okolicznościami niebudzącymi żadnych wątpliwości, gdyż wszystkie opierają się w podstawie i w granicach obowiązującego prawa. Z tego też względu istotą każdej następnej uchwały, która jest podejmowana przez wysoką radę jest uwzględnienie tego, nad czym głosowało się w miesiącach poprzednich. Jeżeli wszystkie uzasadnienia, które także są przedstawiane w projekcie uchwały, są przecież państwu znane i jasne, są też oczywiście możliwości zadawania obiektywnie pytań zarówno na komisji, jak i na sesji, przed samym także podjęciem projektu uchwały. Więc w tych okolicznościach każdy, kto podejmuje późniejsze działania merytorycznie względem określonej uchwały rozumie, że prawo zostało ustalone skoro to prawo zostało ustalone. Więc analogicznie następcze działania nie mogą powodować likwidacji tego, co zostało już zrealizowane. W tych okolicznościach zarówno pracownicy poszczególnych jednostek podległych, kierownicy danych referatów osoby, które są odpowiedzialne za także realizację zadań wykonują swoje obowiązki na podstawie i w granicach prawa, co też ma miejsce do dnia wczorajszego. w tych okolicznościach szanowni państwo wszystkie te osoby, które są uprawnione i zobowiązane do określonych działań na podstawie uchwały, która powinna być podjęta nie mają do tego prawnych podstaw i możliwości, a tym samym wszystkie następcze działania wynikające z niepodjęcia określonej uchwały w tym właśnie tej uchwały de facto paraliżują możliwości sprawczego realizowania swoich zadań przez poszczególnych pracowników, a tym samym ostatecznie tak, jak państwu powiedziałem doprowadza to do tego, że zamkniecie roku budżetowego 2016 nie będzie miało miejsca w sposób jego wykonania w sposób prawidłowy. To przedstawiałem już w dniu wczorajszym, a uważam, że istota sprawy jest na tyle ważna, aby w dniu dzisiejszym jeszcze raz mając na uwadze także wszystkie panie księgowe z poszczególnych jednostek organizacyjnych i zarówno kierowników jednostek organizacyjnych, aby wszelkie wątpliwości dotyczące poszczególnych działań w tej uchwale były dzisiaj wyjaśnione i aby umieć wznieść się ponad, tak jak było to tez powiedziane różne pozamerytoryczne kwestie i dostrzec to, co jest istotą realizowania obowiązków gminy, bo wszyscy państwo, jak tutaj jesteśmy odpowiadamy za dobro gminy w tym obszarze, ale w sposób szczególny ma to znaczenie wtedy, kiedy osoby odpowiedzialne za wykonanie tychże zadań muszą się z tych zadań rozliczyć. I te osoby, na których spoczywa, w szczególności mówimy tu o kierownikach jednostek organizacyjnych i księgowych obowiązek rozliczenia i sprawozdawczości ma istotne znaczenie, a później w konsekwencji wszystkie sprawozdania, które spływają do gminy realizując łączne sprawozdanie zarówno budżetowe, jak i na końcu finansowe gminy, też ma znaczenie. Dlatego też szanowni państwo jeszcze raz odpowiadając na to pytanie uchwała z 30 listopada została w pełni zrealizowana, tak jak to wynika z obowiązków nałożonych przez Państwa na mnie względem tej uchwały. Dziękuję.

 • 2017-03-09 11:16:35

  gość: ~do polubienia

  Zwracam uwagę na wywody prawdziwego lokalnego patrioty,męża stanu Mesje Dominiuka,zapamietajcie je dobrze przy kolejnych wyborach:
  Pan Radny Mateusz Gnaczy- Szanowni państwo wszyscy jak tutaj siedzimy, szczególnie zwracam się dyrektorów, księgowych poszczególnych jednostek staliście się zakładnikami wójta, ponieważ w jednej uchwale zawiera on realizację swojej fanaberii, na którą rada nie wyraziła zgody, było to mówione na ostatniej komisji. Na sesji zgodziliśmy się na to, aby zakupić samochód za 30 tys. zł panie wójcie czy samochód został już kupiony dla pana, pytanie, szybkie pytanie
  Wójt Gminy – Pan skończy to będziemy się ustosunkowywać do tego, protokół z sesji wymaga tego, proszę się wypowiedzieć i otrzyma pan odpowiedź
  Pan Radny Mateusz Gnaczy- tak dobrze, szanowni państwo tak działa Gmina Kamieniec, pierw się coś realizuje, a później przedkłada się dokumenty, przystawia się pistolet radnym do głowy i mówi im się albo głosujecie, albo wysadzacie wszystko w powietrze, ja się na to nie godzę i taki styl uprawiania polityki w Kamieńcu mi osobiście nie pasuje. Także to nie jest wina radnych, bo tu nie chodzi o to, że my nie chcemy przyjąć waszych zmian, które są, tu chodzi o to, że my nie chcemy żeby Gmina po raz kolejny kupowała nowy samochód.
  Przewodniczący Rady Gminy Pan Aleksander Ciapka- dziękuję, bardzo proszę Pan Radny Krekora
  Pan Radny Dominik Krekora- Panie przewodniczący, wysoka rado, szanowni państwo to nie będzie trwało długo 4-5 punktów uzasadnienia do uchwały nr XXX z 30 listopada 2016 roku i tą uchwałę, tak jak powiedziałem podjedliśmy stosunkiem głosów 10 do 4 przy nieobecności pani Bernadety Chodasewicz, z którą podejrzewam, że byłoby 11 do 4 ale było i szanujmy suwerena, jak to pan zawsze mówi szanujmy tą większość, zawsze się pan na to powołuje. Zmiany
  Pan Radny Mateusz Gnaczy – mnie nie wybrały leśne ludki
  Pan Radny Dominik Krekora- ja Panu nie przerywałem i proszę mi nie przeszkadzać. Uzasadnienie do uchwały nr XXX zmiany wprowadzone niniejszą uchwałą dotyczą w głównej mierze:
  1. zwiększenia w dz. 600 środków na roboty publiczne oraz zmiany nazwy zadania inwestycyjnego i zmniejszenia kwoty wydatków majątkowych dot. odbudowy drogi w Byczeniu;
  2. zmniejszenia w dz. 630 planu wydatków na zadaniu inwestycyjnym „Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza”;
  3. zmniejszenia w dz. 700 planu wydatków na zadaniu inwestycyjnym „Zabezpieczenie skarpy przed osuwiskiem gruntu” oraz wprowadzenia nowego zadania inwestycyjnego pn. „Zakup samochodu osobowo-dostawczego na potrzeby Zakładu Usług Komunalnych”;
  4. zmniejszenia w dz. 750 planu wydatków na zadaniu inwestycyjnym „Zagospodarowanie terenu wokół budynku Urzędu Gminy” oraz wprowadzenia nowego zadania inwestycyjnego pn. „Zakup samochodu osobowego na potrzeby Urzędu Gminy”;
  Pani Radna Maria Kacik – 30 tys.
  Pan Radny Dominik Krekora – na potrzeby, natomiast, natomiast, jeśli chodzi o finanse, o finanse, za finanse ponosi odpowiedzialność wójt, ponosi odpowiedzialność wójt i z tego myślę, że potrafi się wytłumaczyć, myślę, że potrafi się wytłumaczyć. Natomiast szanowni państwo tak jak powiedziałem pan Gnaczy wtedy głosował przeciw, wtedy głosował przeciw, natomiast na samym końcu dopisane jest pod uchwałą wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kamieniec Ząbkowicki i dzisiaj szanowni państwo mamy koniec, przed ostatni dzień roku kalendarzowego, to, o czym mówimy zakup samochodu dla Urzędu Gminy to jest koniec roku skorzystanie z bonifikaty z promocji z negocjacji pomiędzy wójtem a firmą, która dostarczała samochód 5 lat wcześniej. To firma wystąpiła z propozycją korzystną dla Urzędu Gminy. to firma wystąpiła z propozycją korzystną dla Urzędu Gminy i nie było czasu na to, żeby wójt nie wykonał uchwały, którą podjęliśmy zdecydowaną większością głosów, zdecydowaną większością głosów. Natomiast szanowni państwo tu pani Maria Kacik mówi 30 tysięcy, szanowni państwo tu są setki tysięcy złotych zagrożone, setki tysięcy złotych zagrożone. Czy dzisiaj ktoś z nas ma wątpliwości do tego, że gospodarowanie mieniem gminnym przez wójta gminy jest prawidłowe chyba pan Gnaczy, chyba pan Gnaczy, bo szanowni państwo to, co się widzi, to, co się obserwuje w pozyskiwaniu środków, to, co się widzi w momencie rozliczenia, co do złotówki inwestorów, żadnych możliwości spekulowania, żadnych możliwości naciągania, robót, prac dodatkowych. Tu trzeba popatrzeć trzeźwym i sprawiedliwym wzrokiem. i tu szanowni państwo trzeba szukać, a nie doczepić się do jednego punktu i zawalić budżet gminy, pokrążyć wszystkich kierowników jednostek, nad którymi sprawuje piecze urząd gminy. Ja wnoszę panie przewodniczący, aby oprócz słów, które zostały skierowane do wójta na piśmie, aby Każdy z kierowników jednostek administracyjnych, z kierowników jednostek podległych urzędowi gminy wypowiedział się dzisiaj tu na tej sali, czym grożą skutki te, które do dzisiaj są podjęte przez radę.
  Przewodniczący Rady Gminy Pan Aleksander Ciapka- dziękuję bardzo proszę pani radna Maria Kacik
  Pani Radna Maria Kacik – Panie radny ja też przejrzałam w domu tą uchwałę, ja głosowałam za nią, ale dlatego, że tam było 30 tysięcy na samochód służbowy, chyba pan Cenarski to mówił, że to jest ta dopłata, a prawie 100 tysięcy, a 30 tysięcy to jest różnica. Jest, jest. To jest pierwsze pytanie i drugie ja mam to samo pytanie, co pan Gnaczy chciałabym usłyszeć czy ten samochód jest już kupiony czy nie, tylko tyle i aż tyle.

 • 2017-03-09 11:29:48

  gość: ~Czytelnik

  Ja dawno zauważyłem źe tak jak mówi to nie jest odpowiednie słowo , odpowiednie to Plecie i tak jak Plecie tak zarządza tą gminą

 • 2017-03-09 12:21:05

  gość: ~mieszkaniec

  Ten pryncypał kamieniecki ma tak nie stabilny i cienki budżet jak jego ostatnio wydana gazetka ;dobra rozpałka do pieca; następna wydana gazetka będzie już na papierze toaletowym .Powodzenia .

 • 2017-03-09 12:49:16

  gość: ~MarianOrański

  Za dużo nieprzychylnych informacji pojawia się w lokalnych mediach, gdzie do głosu zostaje dopuszczona opozycja, więc nasz wójt musiał wydać swoją "jedyną słuszną" gazetkę, gdzie sam może chwalić się swoimi osiągnięciami i krytykować tych, co mają odmienne zdanie w niektórych sprawach. Swoją drogą to widzę, że jeszcze Marcinowi nie przeszedł 'bul' czterech liter związany z prawami miejskimi i teraz każda możliwa okazja będzie dobra, żeby temat praw miejskich wykorzystać do prowadzenia kampanii. Teraz jako mieszkaniec tej naszej cudownej gminy mam prośbę do radnych opozycyjnych: Proszę zapytać wójta, która to firma była zainteresowana gazyfikacją gminy, a następnie proszę skontaktować się z tą firmą w celu zweryfikowania informacji. Fajnie byłoby mieć odpowiedź firmy na piśmie - czy rzeczywiście były plany gazyfikacji i w ogóle był podejmowany taki temat i czy rzeczywiście to brak praw miejskich spowodował wycofanie się z tej inicjatywy. Dla mnie to argument nieco śmieszny, ba, bardzo śmieszny - przecież firmie koło d.u.p.y (ah, ta cenzura) lata czy będzie zakładała gaz na wsi czy w mieście, ważne żeby miała z tego korzyść. No chyba, że jest coś innego, coś o czym nie wiem. No więc opozycyjni radni, do dzieła, możecie się wykazać.

 • 2017-03-09 17:28:25

  gość: ~gggg

  oni wolą bulić za gaz z butli niż mieć ziemny

 • 2017-03-09 21:55:06

  gość: ~mieszkaniec

  jak nie była zalatwiona sprawa gazu ? z Firmą BierutGaz umowa zawarta.chyba firma BierutGaz może dać wam jakieś wyjaśnienia jak zostala zawartata umowa w sprawie gazzu.Myslę i nie mogę sobie skojarzyć innej sprawy omawianej w sprawie gazu w Kamiencu Zabk, jak tylko Firmy BierutGaz o ktorą tak zabiegal nasz Narcyz,Nie mylę się?

REKLAMA