Express-Miejski.pl

Dwie kobiety i czterech mężczyzn walczy o fotel w Złotym Stoku

fot.: UMiG Złoty Stok

W Złotym Stoku o fotel burmistrza ubiega się sześciu kandydatów, w tym dwie kobiety.

Jedną z pań jest Barbara Droździk-Fintowska (47 lat) reprezentująca Sojusz Lewicy Demokratycznej, drugą Katarzyna Silarska (49 lat) z Platformy Obywatelskiej. Najmłodszym kandydatem jest Wojciech Florek (25 lat) reprezentujący Złoty Stok XXI, natomiast Wojciech Giża (50 lat) Wspólnie dla Gminy. Przedstawicielem Naszej Wspólnoty jest Stanisław Gołębiowski (49 lat), a Powiatu Gminy Wspólnej Sprawy Waldemar Wieja (48 lat).

21 listoapda do urn wyborczych pójdzie zagłosować 4002 mieszkańców gminy Złoty Stok.

W tym roku już po raz trzeci będziemy głosować bezpośrednio na kandydatów na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wcześniej byli oni wyłaniani przez rady gmin. Wyborcy mieli więc tylko pośredni wpływ na obsadę tych stanowisk – poprzez wybór radnych.

Głosowanie w tych wyborach jest podobne do sposobu wybierania Prezydenta RP. Zwykle trzeba przeprowadzić dwie tury. Na pierwszej kończy się tylko wtedy, kiedy kandydat na wójta otrzymał więcej niż połowę ważnych głosów. Zazwyczaj jednak nikomu się to nie udaje, po dwóch tygodniach odbywa się więc druga tura. Przechodzą do niej tylko dwaj kandydaci – ci, którzy w pierwszej dostali najwięcej głosów.

Jeżeli taką samą liczbę głosów, uprawniających do udziału w kolejnym głosowaniu, otrzyma dwóch lub więcej kandydatów (co jest bardzo mało prawdopodobne), postępuje się tak:

 • do drugiej tury przechodzi kandydat, który zwyciężył w większej liczbie obwodów;
 • jeżeli liczba tych obwodów byłaby równa, rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą.

Jeżeli któryś z dwóch kandydatów zakwalifikowanych do udziału w ponownym głosowaniu wycofa się, utraci prawo wyborcze (zostanie ubezwłasnowolniony, pozbawiony praw publicznych itp.) albo umrze, w jego miejsce wchodzi ten, który w pierwszej turze zajął kolejne miejsce pod względem uzyskanych głosów. W tej sytuacji jednak głosowanie odracza się o kolejne dwa tygodnie.
W drugiej turze zwycięża kandydat, który dostał więcej głosów (nie ma już wymogu przekroczenia 50 proc.).

Sposób głosowania w obu turach jest bardzo prosty – można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska. Jeżeli postawisz go przy kilku nazwiskach albo nie postawisz w ogóle - głos jest nieważny.

leoni / maszglos.pl

22

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Dwie kobiety i czterech mężczyzn walczy o fotel w Złotym Stoku

  2010-11-02 14:19:36

  leoni / maszglos.pl

  W Złotym Stoku o fotel burmistrza ubiega się sześciu kandydatów, w tym dwie kobiety.

 • 2010-11-03 19:37:22

  mordeczka

  WITAJCIE WSZYSCY ZAINTERESOWANI WYBORAMI ,A ZWŁASZCZA WYBORAMI W ZŁOTYM STOKU.
  NIE BEDE,, OWIJAC W BAWEŁNĘ",NAJLEPSZA KANDYDATKA TO OCZYWISCIE KATARZYNA SILARSKA.
  KOBIETA WYKSZTAŁCONA,ZNAJACA TAJNIKI SPRAWOWANIA WŁADZY(WCZESNIEJ BYŁA RADNĄ POWIATU).MŁODA ,PRZEDSIEBIORCZA, A ZARAZEM, A MOZE PRZEDE WSZYSTKIM CHETNA WPROWADZIC RADYKALNE ZMIANY.
  ZŁOTY STOK POTRZEBUJE LUDZI ODWAZNYCH,UMIĄCYCH PATRZEĆ DALEKOWZROCZNIE.ONA TO POTRAFI.WIERZE GŁĘBOKO,ŻE ZA KILKA LAT NASZE MIASTO BEDZIE PEREŁKA TURYSTYCZNĄ,NA CZYM SKORZYSTAMY WSZYSCY.
  ,, POWIEDZMY JEJ TAK",BO ONA JEDYNA MA SPOSÓB NA RWEITALIZACJĘ NASZEGO PIEKNEGO MIASTA.
  DO TEGO MA SWIETNYCH LUDZI U SWOJEGO BOKU-KANDYDATÓW NA RADNYCH -UDAŁ JEJ SIĘ ZESPÓŁ.WIDZE TU OSOBY ,JUŻ ZAANGAŻOWANE W PROMOCJE NASZEGO MIASTA.
  POZDRAWIAM WSZYSTKICH.

 • 2010-11-03 20:04:16

  gość: ~gość

  Kobieto ty się chyba z zeszłorocznej choinki urwałaś co ty za bzdury wypisujesz , przeciez szokiem jest to czytać zastanów się ,albo zmień tok myślenia .

 • 2010-11-04 13:31:51

  mordeczka

  TAK SIĘ SKŁADA,ŻE NIE MAM ZAMIARU ZMIENIAC TOKU MYSLENIA.
  ATY ,,GOSCIU"LEPIEJ NAPISZ SWOJE ZDANIE NA ZADANY TEMAT ,A NIE ROZWIJAJ SIE NAD MOJA OSOBA.
  CHYBA,ŻE NIE MASZ NIC KONKRETNEGO DO POWIEDZENIA?!.
  WIDZE,ŻE TAKICH LUDZI JEST CORAZ WIĘCEJ-TYCH CO TO NIBY COŚ WIEDZA,A TAK NAPRAWDE NIE MAJĄ ZIELONEGO POJĘCIA-PRZYKRE.
  CZEKAM NA NASTEPNE KŁÓTLIWE OSOBY.

 • 2010-11-05 02:12:28

  gość: ~rafik

  popieram cię mordeczko!!! myślę tak jak ty!!! Silarska jest na dzień dzisiejszy najlepszą kandydatką na stołek burmistrza. Szkoda tylko, że ludzie mówią: ja nie zagłosuję, bo jej nie lubię... a co tu ma lubienie do sprawy...? jest super "babeczką z jajami", miałem okazję , z nią niedawno rozmawiać i ona na prawdę wie o czym mówi. A najważniejsze jest to, że jaj radni są i młodzi i starzy co daje połączenie doświadczenia ze świerzością, A TO JUŻ DLA MNIE KOMPLET DOBRYCH CECH. Ja będę głosował na KATARZYNĘ SILARSKĄ oraz tylko na radnych z platformy - świetnie zgrana grupa, która wiele dobrego dla miasta zrobi . pozdrawiam serdecznie!!!

 • 2010-11-05 07:43:04

  gość: ~koko loko

  Matołów jest wielu na tym świecie, ale nie sądziłem, że sa na tyle odwazni by startować po raz ... na fotel burmistrza. Pani Kasiu, ja Pania prosze: bez jaj. Lepiej na lekcje francuskiego a nie do władzy. Tak bedzie lepiej i dla Pani i dla Złotego Stoku :-) pozdrawiam ps. i prosze nie pisać o sobie na forum :-)

 • 2010-11-05 16:05:28

  mordeczka

  Dzięki rafik za poparcie moich słów.wiadomo,że jak chce się zrobic cos naprawde dobrego ,jak także dojsc do celu to niestety trzeba przejśc tzw.,,drogę przez mekę".Dlatego KATARZYNA najlepiej się nadaje.
  ŻYCZĘ JEJ I CAŁEJ EKIPIE POWODZENIA.

 • 2010-11-07 20:14:51

  gość: ~jola

  Przedstawicielem Naszej Wspólnoty na burmistrza w Złotym Stoku jest Stanisław GOŁĘBIOWSKI a nie Gołębiewski ( jak już )

 • 2010-11-09 19:09:25

  gość: ~zorro

  moje zdanie KASKA nie

 • 2010-11-09 19:15:14

  gość: ~zorro

  MYŚLĘ ŻE JEDNAK S.Gołębiowski ma realne szanse,aby ten stołek był jego.Nie mam zamiaru nikogo obrażać,ani pomawiać,każdy ma prawo kandydować.

 • 2010-11-09 21:55:57

  gość: ~realista

  S.Golebiowski stapa po ziemi a nie buja w oblokach jak to robia inni kandydaci na burmistrza. I dlatego bede glosowal na niego. Inny wybor to strata dla Gminy.

 • 2010-11-09 22:18:17

  gość: ~Sida79

  A ja na Kaśke...bo ma babka jaja:)

 • 2010-11-10 10:47:32

  gość: ~zorro

  to jest obojnakiem,czy co?

 • 2010-11-10 21:36:56

  gość: ~Sida79

  Nie nie jest ,zdecydowanie nie jest.I oczywiście wszystkim wiadomo co miałam na myśli,ale tacy jesteśmy,że lubimy się czepiać i lapac za słowa czytając między wierszami...żałosne,ale prawdziwe.Generalnie chodzi mi o to ,że kobieta ma głowę na karku,dużo wie,dużo może,a przede wszystkim chce.Pozdrawiam.

 • 2010-11-12 15:39:03

  gość: ~Ola

  P. Silarska szans nie ma , P. Florek zdecydowanie za młody, realnymi kandydatami są obecny Burmistrz i p. Giża. Szkoda tylko że na radnych pchają się ludzie z przypadku.

 • 2010-11-13 14:34:32

  mordeczka

  Ja głeboko wierze,że burmistrzem zostanie pani Kasia .
  Chciałabym wszystkich zainteresowanych zaprosic na spotkanie 15-go ,o godz.17 do KLUBOWEJ oczywiscie w Złotym Stoku.

 • 2010-11-13 16:21:28

  gość: ~insza

  Hmm... to co się liczy w wyprowadzeniu gminy na prostą to inwestycje,jeszcze inwestycje i jeszcze pozyskanie jak największej kasy z UE póki się da. W Złotym Stoku od lat obserwuje, że niestety nie ważne jest jaki masz pomysł i na ile jest realny, tylko to kto cię lubi, ilu masz "znajomych" i rodziny... Tak niestety jest w wielu polskich gminach. Mam nadzieje, że mieszkańcy gminy Złoty Stok wreszcie zejdą na ziemię. Gminie potrzeba menadżera, który wie do jakich drzwi zastukać jeśli czegoś nie wie i też wtedy gdy trzeba jakąs sprawę porządnie załatwić. Nie potrzeba nam kandydatów, którzy obrazili się na UE, bo nie potrafią pozyskać środków, nie potrzeba też zakompleksionych młodych egoistów... Potrzeba nam dynamizmu, świeżości i doświadczenia w jednym. Możecie posądzić mnie o stronniczość, ale oprócz pani z SLD mogę wypowiedzieć się o każdym z kandydatów. Nie mamy idealnego kandydata, jednak możemy wybrać stosunkowo dobrze. Popatrzmy jak kto wychował swoje dzieci...

 • 2010-11-14 19:02:13

  gość: ~zorro

  RAFIK-obstajesz przy K.Silarskiej,masz prawo mieć swoje zdanie,ale zdecydowane NIE,jezeli chodzi o podział.Kandydaci na radnych,to mlodzi i starzy,ja tam starych nie widze.Oni wiekiem sa OKEY !!!!!!!!!!!!!!!!

 • 2010-11-22 20:16:11

  gość: ~sammc

  ta kandydat ma miec 128 lat wtym 118 lat doswiadczenia jestescie zalosni z sil calych

 • 2010-11-22 20:09:22

  gość: ~sammc

  ta kraina to ruina

 • 2010-11-22 20:12:38

  gość: ~sammc

  ta kraina to ruina!!!!!

 • 2010-11-22 20:40:53

  gość: ~sammc

  gmina dala dupy florek winien wygrac te wybory reszta to leszcze

 • 2010-11-30 19:41:04

  gość: ~LULEK

  ostatnio dodany post

  Oczywisci , że Wojciech Florek powinien wygrac ,ale mieszkancy ZŁOTEGO STOKU PO PROSTU NIE WIDZĄ WAD OBECNEGO BURMISTRZA I O ZGROZO ZOSTANIE ON NA JESZCZE JEDNĄ KADENCJĘ.

REKLAMA