Express-Miejski.pl

20 lat od walki z powodzią tysiąclecia. Zbierają wspomnienia

Powódź - lipiec 1997 - Bardo fot.: OSP Bardo

W lipcu minie 20 lat od powodzi z 1997 roku. To dobry moment na wydanie zbiorowej publikacji gromadzącej zdjęcia i wspomnienia z tamtego okresu.

Do końca lipca 2017 roku ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Centrum Historii Zajezdnia będą zbierać wspomnienia, zdjęcia i amatorskie filmy mieszkańców Dolnego Śląska dotyczącej powodzi sprzed 20 lat, zwanej także powodzią tysiąclecia.

- Powódź z 1997 roku jest wydarzeniem, wokół którego po dwóch dekadach wciąż najmocniej kształtuje się zbiorowa pamięć mieszkańców Dolnego Śląska (co potwierdzają m.in. niedawne wyniki badań socjologicznych). 20. rocznica tych wypadków każe nam zastanowić się nad tym, co zostało po „Powodzi  Tysiąclecia” w świadkach ówczesnej historii. W projekcie Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź postaramy się sprawdzić, czy – i jak – te wydarzenia nadal żyją w mieszkańcach regionu – tłumaczy Grzegorz Czekański, główny koordynator projektu.

Osoby chcące podzielić się swoją historią wydarzeń z pierwszej połowy lipca 1997 roku lub zdjęciami czy amatorskimi filmami mogą uczynić to poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej www.pamietampowodz.pl. Swoje wspomnienia można również dostarczyć osobiście do Centrum Historii Zajezdnia lub wypełnić ulotkę, którą będzie można dostać w ośrodkach kultury lub w Kolejach Dolnośląskich, które są partnerem projektu.

Celem projektu jest zbiorowa publikacja gromadząca wspomnienia oraz zdjęcie związane z powodzią na Dolnym Śląsku w 1997 roku. W planach jest także powstanie zbiorowego filmu dokumentalnego zrealizowanego na podstawie zgromadzonych opracowanych i zmontowanych amatorskich bądź półprofesjonalnych zapisów filmowych związanych z powodzią na Dolnym Śląsku, wywiady z powodzianami oraz badania socjologiczne i teksty, które pomogą zrozumieć, jakie jest miejsce powodzi w zbiorowej pamięci mieszkańców regionu.

sm. / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA