Express-Miejski.pl

Łączy nas Grecja. O Dolnośląskim Festiwalu Nauki i współpracy

Elżbieta Wolińska z Magdaleną Bacą - swoją byłą uczennicą fot.: mat. prasowe

Publikujemy drugą część historii pn. „Łączy nas Grecja” autorstwa Elżbiety Wolińskiej - nauczycielki ząbkowickiego liceum ogólnokształcącego.

Łączy nas Grecja - część 1 - spotkanie po 18 latach

Historia znów zatoczyła koło. Przygotowywałam na Dolnośląski Festiwal Nauki prezentację: Śladami badań archeoologicznych”, opartą na pracach wykopaliskowych prowadzonych w Werginie (Północna Grecja). Po raz pierwszy byłam tam w ubiegłym roku z archeologami Uniwersytetu Warszawskiego. Wyjazd miał charakter wycieczki objazdowej po Grecji. Jednym z jej punktów była właśnie, wizyta w mauzoleum Filipa Macedońskiego w Werginie, będącym od 1996 roku na liście Światowego Dziedzictwa Kultury.

Jego niezwykłość polega na niespotykanej lokalizacji muzeum (w miejscu znalezienia grobów królewskich, gdzie nadal trwają prace wykopaliskowe związane z pałacem królewskim) oraz na niezwykłej ekspozycji (wybudowano je w formie grobowca). Autorem badań i pomysłodawcą takiej formuły muzeum był jeden z najwybitniejszych archeologów XX w. – Manolis Andronikos. Wymyślił, aby znalezione w ziemi bogactwo pozostawić w tym samym miejscu (Wergina to Ajgaj - starożytna stolica Królestwa Macedonii, która była, po przeniesieniu jej do Pelli, nekropolią królewską). A wartość zbiorów jest bezcenna. W tym roku Amerykanie chcieli część eksponatów wypożyczyć na wystawy, ale niestety nie znaleziono firmy, która by je ubezpieczyła. Dzisiaj nadal trwają prace wykopaliskowe prowadzone przez profesor Angelikę Kottaridi, byłą studentkę profesora Manolisa, uczestniczącą w jego badaniach w Werginie.

Do wykonania prezentacji filmowej, niezbędne było przetłumaczenie z języka greckiego oryginalnej biografii profesora Manolisa i wywiadu z prof. Angeliką Kottaridi. Z pomocą przyszła mi moja była uczennica Magdalena Baca, z którą spotkałyśmy się przypadkiem pod koniec sierpnia. To dzięki jej staraniom i montażowi p. Marcina Pochwatki, mógł powstać film pokazujący zarówno nowatorskie muzeum w Werginie, jak i etapy wspólczesnych badań archeologicznych prowadzonych przez prof. Angelikę Kottaridi. Moja współpraca z Magdą to także wysłuchanie jej bardzo interesujących wspomnień ze wspólnie spędzonych chwil w naszym liceum i wątpliwości dotyczących wyboru policealnych dróg życiowych młodych ludzi. Niestety, często nie wiedząc jaki wybrać kierunek studiów, nasza młodzież emigruje do różnych krajów. W przypadku Magdy od 1992 roku była to Grecja. To tam studiowała fizjoterapię, pracowała w różnych firmach, poznała swojego męża i ma dwoje ślicznych dzieci oraz co dla jej dzisiejszych planów zawodowych najistotniejsze rozwija swoją wielką pasję - fotografowanie.

Studiowała w Akademii Fotografii Dziecięcej. To jej zdjęcie z Paryża jest na okładce książki Samotność i osamotnienie w doswiadczeniach i narracjach małżeńskich” Lucyny Zalewskiej. Na pytanie dlaczego wybrała Grecję odpowiada- „bo tam jest dużo słońca i uśmiechnięci, życzliwi ludzie”.

Elżbieta Wolińska
nauczyciel Liceum Ogólnkoształcącego
 im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich

sm. / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA