Aleksandra Moskal znalazła się wśród najlepszych w konkursie historyczno-literackim. W nagrodę wyjedzie do Rzymu.
Na początku czerwca Komitet Olimpiady Literatury i Języka Polskiego przy Instytucie Badań Literackich PAN ogłosił konkurs historycznoliteracki: Henryk Sienkiewicz. W 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci. Jego celem było upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o Nobliście, a także literaturze pozytywizmu oraz wskazanie na uniwersalistyczny i europejski charakter twórczości Sienkiewicza. Nagrodą był wyjazd do Rzymu śladami pisarza.
Pierwszy etap miał na celu samodzielną refleksję w formie rozprawki nad wybranymi aspektami twórczości i biografii pisarza. Uczennice za namową polonistki Urszuli Zachary spróbowały swoich sił, pisząc prace na wybrane przez nas tematy: „Przemoc w twórczości Sienkiewicza – poetyka i ideologia” (Aleksandra Moskal), „Obraz młodości, kobiety i mężczyźni w twórczości Sienkiewicza” (Natalia Staniak).
- Kilkumiesięczny trud - czytanie tysięcy stron (naprawdę!) powieści Henryka Sienkiewicza i specjalistycznych opracowań oraz pisanie własnego tekstu podczas wakacji zaowocowały. Nasze prace znalazły się wśród 58 zakwalifikowanych przez Komitet Główny Olimpiady i Literatury Języka Polskiego spośród ponad 80 przesłanych przez komitety okręgowe - tłumaczy Aleksandra Moskal. Warto dodać, że w sumie z całej Polski nadesłano na konkurs około 150 prac.
5 października pod opieką sekretarza Komitetu Okręgowego we Wrocławiu Jerzego Tarnackiego licealistki udały się do Warszawy, by uczestniczyć w etapie ustnym konkursu. 6 października w siedzibie Instytucie Badań Literackich PAN-u odbył się egzamin. Komisja, w składzie której zasiadali profesorowie historii, filologii polskiej, znawcy twórczości Sienkiewicza i eksperci pozytywizmu, wysłuchała obrony prac, a także sprawdziła wiedzę z zakresu epoki i biografii noblisty. Następnego dnia odbyła się uroczysta gala na Zamku Królewskim. Spośród jedenastoosobowej grupy z Wrocławia, pięcioro licealistów uzyskało tytuły laureatów. W sumie z całej Polski wyłoniono piętnastu najlepszych.
Wśród nich znalazła się Aleksandra Moskal. Nagrodą główną jest wyjazd laureatów do Rzymu śladami Henryka Sienkiewicza pod opieką profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Tadeusza Bujnickiego, historyka literatury polskiej, znawcy prozy historycznej XIX wieku i twórczości Noblisty. Pozostali uczestnicy zdobyli tytuły finalistów, w tym m.in. druga z licealistek Natalia Staniak.
sm. / Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA